آهک هیدراته چیست و چه کاربرد و ویگی‌هایی دارد؟آهک هیدراته (limewater) در واقع نام دیگر محلول اشباع هیدروکسید کلسیم با فرمول شیمیایی ۲(OH)Ca است که پودری سفید رنگ و بی بوست. آهک هیدراته کاربردهای زیادی در تصفیه آب و فاضلاب و پزشکی و دندانپزشکی  دارد، مثلا در دندانپزشکی برای پرکردن ریشه دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آهک هیدراته یک نوع پودر سفید رنگ یا ذرات کریستالی شش ضلعی بوده است که به صورت نسبی در آب نامحلول میباشد و میتوان گفت در آب خالص در دمای محیط حل می‌گردد تا باعث تولید کردن محلولی قلیایی تقریبا دارای pH نزدیک به 4/12 گردد. امروزه حلالیت این ماده در pH بالا حلالیت این ماده به شدت کم میگردد و میتواند محلولهای هیدروکسید کلسیم منجر به سوختگی شیمیایی بشود.

از جمله ترکیب معدنی میتوان آهک هیدراته را نام برد و همیشه در آن کاتیون کلسیم به دو آنیون  هیدروکسید پیوند داشته است. همچنین در شکل جامد این ترکیب معدنی دارای یک ساختار پلیمری بوده که همراه با اتصال هیدروژن بین لایه ها شکل گیری آن را آسانتر میکند. 

ویژگی فیزیکی و شیمیایی آهک هیدراته

 • آهک هیدراته دارای شکل ظاهری پودر سفید رنگ بوده است.
 • به صورت کلی این ماده معدنی به عنوان ساده ترین ترکیب شیمیایی همراه با خاصیت قلیایی میباشد.
 • در حالت کلی به علت خنثی بودن این منعقد کننده در واکنش با آب، به هیچ عنوان اکسید نمی شود.  
 •  در حالت کلی میتوانیم بگوییم که این ماده در pH بسیار زیاد حلالیت آن به شدت کم می شود.
 • توجه فرمایید که این ماده بسیار ارزان قیمت بوده و در فرآیندهای تولیدی بسیارمورد کاربرد قرار می گیرد.

به صورت طبیعی آهک هیدراته موجود است، ولی به شکل معدنی آن یعنی پرتلندیت بسیار کم دیده شده است که امروزه میتوان در بعضی از سنگ های آتشفشانی و دگرگونی پیدا میشود. لازم است به این نکته توجه کنید که به عنوان آهک هیدراته از محلول های آبی هیدروکسید کلسیم استفاده میشود که بازهایی همراه با قدرت متوسط میباشند که در بیشتر مواقع با اسیدها واکنش شیمیایی میدهد و در نهایت باعث حمله به بسیاری از فلزات همچون آلومینیوم حمله میکند و همینطور باعث محافظت از بسیاری از فلزات دیگر همچون آهن و فولاد را در برابر خوردگی میشود.

کاربرد آهک هیدراته

 • این ترکیب کاربردی به صورت گسترده در تصفیه آب شیرین برای بالا بردن pH آب به کار گرفته میشود. تا از خوردگی بسیاری از لوله ها جلوگیری شود، به دلیل اینکه این  ماده باعث تنظیم کردن pH بوه و از زیاد شدن اسیدیته جلوگیری می‌شود.
 • میتوان گفت این ترکیب کاربردهای صنعتی بسیار زیادی داشته است و در صنعت تولید کردن کاغذ، به نام یک منعقد کننده در تصفیه کردن فاضلاب ، در تولید کردن آمونیاک و همچنین اصلاح کننده pH  مورد کاربرد بسیاری قرار میگیرد.
 • از آهک هیدراته در صنایع غذایی به صورت عمده به کار میرود. این ترکیب کاربرد بسیاری برای تولید کردن قند از نیشکر داشته است.  
 • همچنین در تولید کردن خوراک دام و کودها مورد استفاده وسیعی قرار می‌گیرد.

به صورت کلی میتوان گفت آهک هیدراته یک ماده مهم در تولید کردن سیمان ، گچ و ملات میباشد و به صورت نسبی این ماده معدنی به عنوان یک ترکیب غیر سمی و همراه با خاصیت بازی ملایم  در صنایع غذایی برای  غنی سازی کلسیم ، کمک هضم و جایگزین جوش شیرین استفاده بسیاری دارد.

نکات ایمنی آهک هیدراته

 • در واقع میتوان گفت آهک هیدراته در غلظت های کم سمی نمیباشد.
 • باید توجه داشته باشید که، در غلظت های بالاتر  تماس این ماده با چشم، پوست، استنشاق یا بلع محلول آبی کلسیم هیدروکسید می تواند همراه با عواملی از جمله سوزش شدید پوست، کوری، سوختگی های شیمیایی یا آسیب ریوی بوده باشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کارنوباواکس ، اسید آسکوربیک ، کربنات کلسیم
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...