اتیلن گلایکول یک ترکیب شیمیایی است که عمدتاً در تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان ۱،۲-اتان دیول نیز شناخته می شود.

اتیلن گلیکول یک مایع بی بو، بی رنگ و چسبناک است که طعم شیرینی داشته و مونو اتیلن گلیکول نیز نامیده می شود. جالب است بدانید دارای فرمول شیمیایی (CH2OH)2  بوده است و با  عنوان های ۱و۲ اتان دی اُل ،اتیلن گلایکول، اتیلن الکل، ۱و۲  دی هیدروکسی  اتان و اتیلن دی هیدرات هم معروف میباشد. این مواد اولیه شیمیایی که در مدت فرایند های ویژه ای تولید می شود، دارای کاربرد های زیادی در زمینه های گوناگون میباشد.

از واکنش این ترکیب شیمیایی از واکنش اتیلن یا همان اتن به صورتی که اتیلن اسید، حد واسط این فرایند فعالیت داشته باشد، به وجود می آید. قابل توجه است که به کاربردن این ماده نه تنها نقطه انجماد محلول های آبی را کم می کند بلکه باعث افزایش نقطه  جوشش هم میشود. دلیل زیاد شدن دمای جوش این است که اتین گلیکول  خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و همینطور فشار بخار پایین تری نسبت به آب خالص بوده است.

ویژگی اتیلن گلایکول

اتیلن گلایکول در دمای اتاق ویسکوز است و در تمام نسبت ها در آب قابل اختلاط است.

 • فرمول C ۲H6O2
 • نقطه ذوب: ۱۲۰ درجه سانتی گراد
 • دمای خود اشتعالی: ۴۰۴ درجه سانتی گراد
 • نقطه ذوب: -۱۳ درجه سانتی گراد
 • نقطه جوش: ۱۹۷.۶ درجه سانتی گراد
 • محدوده اشتعال پذیری (حجم): ۳.۲ الی ۱۵.۳

کاربرد اتیلن گلایکول

 • بیشترین کاربرد این ترکیب در فرمولاسیون ضد یخ میباشد. به این صورت که می تواند با پیوندهای هیدروژنی موجود در آب دخالت کند و اتصال مولکول های آب را به یکدیگر سخت کند.
 • این ویژگی ها آن را به یک مایع یخ زدایی ایده ال برای شیشه جلو ماشین ها و همینطور هواپیما تبدیل کرده است.
 • در حالی که این ترکیب یک عامل ضد یخ بسیار مهم میباشد. اما در هنگام مصرف بسیار سمی بوده است.
  این ماده همچنین کاربرد زیادی در ساختن انواع پلیمرها یعنی پلی اتیلن ترفتالات (PET) داشته است. این ترکیب نقش مهمی در تولید کردن پلی اتیلن گلیکول PEG داشته، هنگامی که با اکسید اتیلن وارد واکنش میشود.
 • خواص رطوبت گیری این ماده شیمیایی و همچنین نقطه جوش زیاد این ماده را به یک عامل خشک کننده ایده ال تبدیل کرده است.

نکات ایمنی اتیلن گلایکول

در هنگامیکه این ماده با چشم ها تماس پیدا کند باعث التهاب و  تحریک و ورم پلک ها میشود ولی آسیب های آن ماندگار نمی باشد. در زمان کار  با این ماده لازم است از عینک استفاده کنید. این ماده به وسیله پوست جذب می گردد و در حالت تماس باعث تحریک شدن پوست می شود. برای جلوگیری کردن از آسیب های پوستی لازم است از دستکش، لباس و کفش مقاوم بکار ببرید.

بخارات اتیلن گلایکول باعث تحریک شدن مجرای  تنفسی، بینی و گلو شما میگردد. در شرایط بالا رفتن افزایش میزان غلظت حتما از سیستم های  محافظ دستگاه تنفسی مخصوص استفاده نمایید.

در حالت بلعیدن این ماده ابتدا بر سیستم اعصاب  مرکزی شما تاثیرمی گذارد و منجر به گیجی و تغییرات متابولیکی می گردد. سپس به قلب و  شش ها حمله می کند و در نهایت باعث آسیب زدن به کلیه ها میشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، تتراهیدروفوران ، اسید سیتریک آبدار، اسید فسفریک خوراکی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...