استات کلسیم یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی Ca(CH3COO)2* H2O میباشد که معمولا دارای 1 آب تبلور می باشد.

استات کلسیم یک کود شیمیایی با توانایی انحلال بالا میباشد، که به عنوان یک اصلاح کننده خاک و ریز مغذی گیاه کلسیم استات را به اسم استات آهک یا اتانوات کلسیم می شناسند. این ماده به صورت بی آب و نمناک است و به شکل معمولی مونوهیدرات میباشد.همچنین این ماده به عنوان اسپری که از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند هم، استفاده می شود، و به عنوان پوششی موقت روی شیشه گلخانه برای کم کردن  دما در گلخانه استفاده می شود.

کلسیم استات را استات آهک یا اتانوات کلسیم نیز می نامند. به صورت بی آب و نمناک است و به شکل معمولی مونوهیدرات میباشد،و همچنین به طور گسترده ای به عنوان هیدرات در درمان استفاده می شود و به عنوان کلاتور کار می کند.

ویژگی استات کلسیم:

 • به صورت عمده استات کلسیم در دورنگ کرمی رنگ و سفید رنگ وجود دارد که رنگ سفید این ماده شیمیایی دارای خلوص بسیار زیاد بوده است.
 • این ترکیب شیمیایی دارای شکل ظاهری کریستال پودری و دارای قابلیت محلول میباشد.
 •  از جمله خاصیت های این ماده شیمیایی داشتن نقطه ذوب 160 درجه سلسیوس میباشد.

قابل توجه است که این ماده یک نمک رنگی سفید بوده و به سرعت در آب حل می شود. استات کلسیم  را از ترکیب آب و سرکه با کربنات کلسیم (موجود در پوسته تخم مرغ و یا  همچنین سنگ های کربناته مثل سنگ آهک و مرمر) و یا هیدروکسید کلسیم می توان  تولید کرد.

خرید استات کلسیم

استات کلسیم یکی از مواد شیمیایی بسیار پرکاربردی است که امروزه در اکثر صنایع به ویژه صنعت پزشکی از آن استفاده می‌کنند. این ترکیب شیمیایی به صورت جامد سفید رنگ تولید می‌شود. از این مواد اولیه شیمیایی بیشتر برای کنترل افزایش فسفات خون می‌توان استفاده کرد. در واقع افرادی که نارسایی شدید قلبی دارند، پزشک چنین ترکیبات شیمیایی را در قالب دارو برای آنها تجویز خواهد نمود. ویژگی‌های این مواد شیمیایی بسیار زیاد است و باید قبل از خرید استات کلسیم در رابطه با آن اطلاعات کاملی کسب کنید. بدون شک بررسی قیمت استات کلسیم نیز مورد توجه است اما در صورتی که در رابطه با آن اطلاعات زیادی داشته باشید. چه بسا اینکه در راهنمای خرید نیز به آشنایی بیشتر با مواد، کاربرد، ویژگی‌ها و حتی مشخصات فنی و ظاهری آنها اشاره می‌شود.

این ماده شیمیایی با جرم مولی ۱۵۸.۱۳۸ گرم بر مول به تولید می‌رسد. همچنین تحت تاثیر دمای ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و دارای نقطه جوش ۱۱۷.۱ درجه سانتیگراد است. چگالی این ماده ۱.۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد و قدرت انحلال پذیری بسیار بالایی دارد. این ترکیب شیمیایی در آب، متانول، بنزن و استون اتانول حل می‌شود.

استات کلسیم یک نوع نمک کلسیم است که بیشتر در صنعت داروسازی برای تولید دارو و در صنعت مواد غذایی از آن استفاده می‌کنند. چرا که برای درمان فسفات بالای خون اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی برای بیماران کلیوی نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

استات کلسیم در صنعت مواد غذایی نقش یک نگهدارنده و عامل بافری دارد. معمولا گرید غذایی این ماده شیمیایی برای تولید نان، دسر، آبنبات و غذای حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت پزشکی برای افرادی که به دلیل مشکلات کلیوی دیالیز می‌شوند، این ماده برای برطرف کردن مشکل آنها استفاده می‌شود.

قیمت استات کلسیم

استات کلسیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی پرکاربرد در صنعت پزشکی بسیار مورد توجه است. این ماده پودری سفید رنگ که گاهی به صورت کریستالی است در صنایع زیادی استفاده می‌شود. آنچه اهمیت این ماده را بیشتر می‌کند کاربرد آن در صنعت پزشکی و ارزش استفاده از آن است. برای خرید استات کلسیم همانند دیگر مواد شیمیایی بدون شک باید به بررسی اهمیت استفاده از آن پرداخت. در کنار این ویژگی‌ها و شناخت محصول بررسی قیمت استات کلسیم را فراموش نکنید. اگرچه در مراکز فروش قابل اعتماد می‌توانید استات کلسیم را با قیمت ارزان بخرید؛ اما نباید فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت این ماده شیمیایی را دست کم گرفت.

قیمت استات کلسیم تابع نرخ ارز است. در واقع با توجه به نوسانات قیمت ارز در بازار جهانی بدون شک قیمت تمامی محصولات نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. چه بسا اینکه اوضاع اقتصادی داخلی چندان مساعد نیست و شاهد نوسانات شدید قیمت در آن هستیم. به ویژه اینکه نرخ دلار و نرخ ارز جدا از بازار جهانی در کشور با اختلاف و نوسانات بسیار بالایی همراه است. بدون شک قیمت تمامی محصولات به ویژه مواد شیمیایی که به عنوان ماده اولیه تولیدی برخی از صنایع محسوب می‌شوند، نیز تحت تاثیر نرخ ارز قرار می‌گیرند.

کیفیت استات کلسیم را نیز باید به خاطر سپرد که معمولا این کیفیت در تمامی مراکز تولید یکسان نیست. بر اساس خالص یا ناخالص بودن مواد تشکیل دهنده نیترات منیزیم، روش تولید، شرایط تولید، بسته‌بندی و غیره کیفیت نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. تعیین قیمت استات کلسیم رابطه مستقیمی با سطح کیفیت آن دارد، پس به این نکته توجه کنید.

نوع گرید این ماده را به خاطر داشته باشید که با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. گرید خوراکی و صنعتی استات کلسیم هر یک دارای مشخصات خاصی هستند که تعیین کننده قیمت آن است.

کاربرد و موارد مصرف استات کلسیم:

 • استات کلسیم مثل تمام انواع کلسیم ، کلسیم استات نباید هنگام استفاده و اضافه کردن به  محصولات زراعی با فسفات مخلوط شود، زیرا فسفاتها را به هم می چسباند.
 • در بعضی از مواقع استات کلسیم به عنوان یک افزودنی غذایی (به طور مثال در صنعت آب نبات)، به عنوان یک تثبیت کننده و بافر مورد استفاده قرار می گیرد. همینطوراین ماده در ترشی‎جات و شیرینی‎جات نیز به کار می‎رود. به طور مثال، توفو به طور سنتی با انعقاد شیر سویا با سولفات کلسیم به دست می آید. استات کلسیم نقش مهمی در تولیدات نانوایی، پودینگ آماده و خمیر کیک داشته است.
 • لازم به یادآوری است که استات کلسیم جایگزین بهتری برای سولفات کلسیم می باشد و در حالت محلول، به مهارت ومقدار کمتری نیاز دارد.
 • در نانوایی ها به عنوان ماده ضد کپک استفاده می شود،حتی به عنوان تثبیت کننده در رزین ها استفاده می شود.
 • به عنوانبازدارنده خوردگی استفاده می شود همینطور مورد استفاده در تولید مواد روان کننده میباشد.

به طور عمده استات کلسیم حجیم و یک جذب کننده قوی رطوبت است و سریع تبدیل به شکل منو هیدرات میگردد و به مقدار کم ازآن بوی اسید استیک ساتع می شود. استات کلسیم، نمک کلسیم اسید استیک میباشد. تولید استات کلسیم به صورت واکنش نمک کلسیم با اسید استیک بوده است.

نکات ایمنی استات کلسیم

 • در شرایط ثابت قابل احتراق است.
 • این ماده  باید  در ظروف دربسته نگهداری شود.
 • دارای سمیت نمی باشد و جهش زا و ژنوتوکسیک نبوده است.
 • جالبه توجه که استات کلسیم سمیت بسیار کم  نزدیک به صفر را داشته است. همچنین میتوان گفت استات کلسیم در لیست مواد  شیمیایی امن و مطمئن در آژانس حفاظت از محیط زیست بوده است.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، سیلیکون امولشن، لورامید و نیترات منیزیم

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...