اسید اکریلیک و کاربردهای آن در صنعت رنگ  اسید اکریلیک (اسید پروپنیک) یک ترکیب ارگانیک با فرمول CH2 = CHCOOH است. این ترکیب ساده‌ترین اسید کربوکسیلیک غیر اشباع است که از یک گروه وینیل تشکیل شده که مستقیما به انتهای اسید کربوکسیلیک متصل می‌شود. این ترکیب یک مایع بی رنگ و دارای بوی مشخصی بوده که با آب، اترها، کلروفرم و الکل مخلوط می‌شود.

اسید آکریلیک یک مایع بی رنگ و شفاف بوده که با توجه به ساختار شیمیایی آن که ترکیب با زنجیره‌ی بزرگ ترکیبات تشکیل دهنده‌ی پلیمر را تسهیل می‌بخشد. وزن مولکولی این اسید 72 گرم بر مول میباشد. این ماده قابل انحلال در آب بوده و دارای نقطه‌ی ذوب برابر با 14 درجه سانتی گراد و نقطه‌ی جوش 141 درجه سانتی گراد می‌باشد. این ماده برای بیشتر فلزات مانند فولاد، مس، نقره، برنج به شدت خورنده است؛ اما با فولاد ضدزنگ سازگار است.

اسید اکریلیک تحت واکنش‌ با یک اسید کربوکسیلیک قرار می‌گیرد و هنگامی که با الکل واکنش نشان می دهد، استر آن را تشکیل می‌دهد. جالب است که بدانید که به طور کلی استرها و نمک‌های اسید اکریلیک به عنوان یک آکریلات (یا پروپیونات) شناخته می‌شوند. اسید اکریلیک و استرهای آن به راحتی با واکنش با پیوندهای دوگانه خود (به شکل اسید پلی‌اکریلیک) یا سایر مونومرها (به عنوان مثال آکریل آمید، آکریلونیتریل، ترکیبات وینیل، استایرن و بوتادی ان) باهم ترکیب می‌شوند و هموپلیمرها یا کوپلیمرهای خود را تشکیل می‌دهند که در ساخت پلاستیک‌های مختلف، پوشش‌ها، چسب‌ها، الاستومرها، و همچنین کف‌پوش‌های کف و رنگ کاربرد دارند.

خرید اسید آکریلیک

اسید اکریلیک دارای اتم های اکسیژن، هیدروژن و کربن است و یک اسید آلی محسوب می‌ شود و جزئی از مواد تشکیل دهنده در دود تنباکو می باشد. با این توضیح مختصر می توانید بفهمید که خرید اسید آکریلیک چه اهمیتی دارد. نام آکریلیک نخستین بار از مشتقات شیمیایی اکرلئین در سال ۱۸۴۳ گرفته شده است و در واقع نوعی روغن مشتق شده از گلیسرول می باشد که دارای بوی تندی است. محصولات تولیدی جهت استفاده از اسید آکریلیک شامل متیل اکریلات، استرهای آکریلیک، اتیل اکریلات، ۲_ اتیل هگزیل آکریلات، بوتیل اکریلات و غیره می باشند.

 در حال حاضر نیز از اکریلیک های دارای پایه آب، پلی آکریل تولید می شود که نوعی تغلیظ کننده، پراکنده کننده و کنترل کننده رئولوژی می باشد. با همین توضیحات مختصر می فهمید که خرید اسید آکریلیک اهمیت بسیار زیادی در صنایع تولیدی مربوطه دارد و در بخش های مختلف از جمله تولید برخی محصولات آرایشی مثل ناخن اکریلیکی، برخی صنایع شیمیایی و غیره کاربرد دارد. اگر قصد خرید اسید اکریلیک را دارید می توانید این ماده پر کاربرد را از طریق شرکت اسپیناس شیمیی انجام دهید.

اسپیناس شیمی در کشور ما یک شرکت بزرگ بازرگانی است و انواع محصولات شیمیایی و مواد شیمیایی مانند اسید اکریلیک، متانول، گلیسیرین، استیک، آب اکسیژنه ۵۰ درصد، آب اکسیژنه ۳۵ درصد، دی اتانول امین، مونو اتانول آمین، تری اتانول آمین و غیره را عرضه می کند. بنابراین خرید عمده اسید اکریلیک و دیگر مواد یاد شده را نیز می توانید از این شرکت انجام دهید.

قیمت اسید آکریلیک

هنگام خرید حتما قیمت اسید آکریلیک نیز برای خریداران اهمیت دارد و آن ها همواره سعی می کنند تا محصولات مورد نظر خودشان را با قیمت های ایده آل و مناسبی خریداری کنند. ممکن است قیمت اسید آکریلیک مانند دیگر محصولات شیمیایی همواره روند افزایش یا روند کاهشی داشته باشد، ولی به طور عمده عوامل مختلفی بر روی قیمت آن تاثیر می گذارند که از آن جمله می توانیم به برند تولید کننده اشاره کنیم.

معمولاً برندهای معتبر محصولات با کیفیت تری تولید می‌ کنند و در مقایسه با برندهای ناشناخته و غیر معتبر قیمت های بالایی برای محصولات خود دارند، اما شما به قیمت بالا توجه نکنید چون موضوع اصلی تهیه و خرید اسید آکریلیک با کیفیت بالا می باشد. مکانی که قصد دارید اسید کلرید را بخرید نیز بسیار مهم است و پیشنهاد می کنیم مکان های شناخته شده مانند شرکت اسپیناس شیمی را انتخاب کنید. در این صورت می توانید با خیال راحت ماده مورد نظرتان را خریداری کنید، بدون آن که نگران کیفیت و مرغوبیت آن باشید.

فرآیند تولید اسید آکریلیک

اسید اکریلیک از پروپیلن تولید می‌شود که یک محصول جانبی تولید اتیلن و بنزین است.

CH2 = CHCH3 + 3/2 O2 → CH2 = CHCO2H + H2O

از آنجایی که پروپان یک ماده خام بسیار ارزان‌تر از پروپیلن است، تلاش‌های تحقیقی قابل توجهی برای توسعه یک فرآیند بر پایه اکسیداسیون پروپان (‌با از دست دادن یک هیدروژن) بر روی یکی از مرحله از اکریلیک اسید صورت می‌گیرد. اتیلن می‌تواند به اسید اکریلیک کربوکسیل تبدیل شود در صورتی که تحت شرایط دی اکسید کربن فوق بحرانی باشد.

از آنجایی که اکریلیک اسید و استرهای آن به مدت طولانی به صورت تجاری ارزیابی شده‌اند، بسیاری از روش‌های دیگر توسعه یافته است اما بیشتر به دلایل اقتصادی یا زیست محیطی رها شده‌اند. یکی از این روش‌ها اکسیداسیون کاتالیستی پروپیلن با اکرولئین می‌باشد. از اکسیداسیون پروپیلن مواد اکرولئین، اکریلیک اسید، استالدهید، و کربن اکسید تولید می‌شود. اکریلیک اسید از اکسیداسیون اولیه بدست می‌آید در حالی که اکرولئین در مرحله دوم تغذیه می‌شود. و برای فرایند خالص‌سازی نهایی از تقطیر آزئوتروپیک استفاده می‌شود.

کاربرد اسید آکریلیک

بازار اکریلیک اسید در طول سال‌ها رشد کرده و کاربرد این ماده در بخش‌های مختلف، از محصولات آرایشی، مانند ناخن‌های اکریلیک گرفته تا استفاده در صنایع شیمیایی افزایش یافته است. در واقع جزو مواد اولیه شیمیایی و مواد اولیه آرایشی و بهداشتی است. مصرف اکریلیک اسید مطابق با سازمان‌های بهداشتی در آمریکا دارای اختلافات زیادی بوده و استفاده از آن در محصولات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. به طور سنتی، اکریلیک اسید به عنوان یک ماده‌ی خام در تهیه‌ی صنعتی استرهای اکریلیک کاربرد دارد. این استرهای اکریلیک مانند متیل اکریلیک، اتیل اکریلیک و غیره، برای تهیه‌ی رزین‌های مبتنی بر حلال مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، به واسطه‌ی نگرانی‌های زیست محیطی، تولید آن متوقف شده است. علاوه بر این، اکریلیک‌های مبتنی بر آب در پوشش‌های خانگی و در محصولات مختلف دیگر مانند نقاشی، کاغذ، چسب‌، پوشش‌ها، صنعت رنگ و واکس به طور گسترده توسعه یافته‌اند.

با بررسی‌های بیشتر، یک رده از ترکیبات به عنوان پلی اکریلیک‌ها به کمک اکریلیک اسیدها توسعه یافته‌اند که در ساخت غلیظ‌کننده‌ها و دیسپرس‌کننده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف اکریلیک از دهه های گذشته در دو حوزه‌ی خاص بسیار محبوب شده هست: تولید پلیمرهای مواد شوینده و پلیمرهای فوق جاذب. جالب توجه است که گزارش شده که این پلیمرهای فوق‌جاذب بسیار منحصر به فرد حدودا 30 درصد از مصرف اکریلیک اسید جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. به طور کلی، پلیمرهای فوق‌جاذب یک ویژگی منحصر به فرد به دلیل جذب  دارند. این مواد می‌توانند تا 100 برابر وزن خود رطوبت نگه‌دارند.

 این مورد باعث می شود تا آن‌ها در تولید پوشکهای بچه یک بخش جدایی ناپذیر باشند. به طور خلاصه، اکریلیک اسید یک ماده‌ی شیمیایی است که برای تولید پارچه‌ها، پلاستیک‌ها، صنایع جوهر، پلیمرها، محصولات مصرفی، عوامل کیلیت‌ساز، پوشش‌های براساس بر آب و بعضی در صنایع بسته‌بندی غذایی با دستورالعمل‌های دقیق از سازمان‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.
از آنجا که اکریلیک اسید ناپایدار تمایل بالایی به تشکیل پلیمرها دارد، این ماده در مخازن ذخیره‌سازی ساخته شده از آلومنیوم، فولاد، شیشه و آهن ذخیره می‌شود. همچنین این ماده در کوپلیمر‌هایی نظیر استایرن، بوتادین، ترکیبات وینیل، اکریلونیتریل هم استفاده می‌شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...