تولید اسید نیتریک محصول غلیظی که از این ماده در بازار موجود میباشد. بیشتر به صورت 68 درصد وزنی HNO3 در آب می‌باشد (محلول 16 مولار). اسید نیتریک 65 درصد به دلیل تجزیه‌ی فتوالکتروشیمیایی و آزاد شدن NO2 به صورت زرد کم رنگ می‌باشد.

بعضی از مواقع اسید نیتریک را از آمونیاک تولید میکنند.  جالب است بدانید که در سال 1902 به وسیله ی ویلیام  استوالد دانشمند آلمانی کشف شد او در سال 1909 جایزه ی نوبل شیمی را دریافت کرد. این فرایند که فرایند استوالد معروف میباشد.

 برای ساختن تیزاب سلطانی از هیدروکلریک اسید و همچنین نسبت 3 به 1 به کارمیرود.  این مواد اولیه شیمیایی به دلیل داشتن Cl2 آزاد و نیتروزیل کلرید (NOCl)شامل اسید قوی میباشد و از آن برای ساختن بسیاری از انواع کمپلکس‌های AuCl4 و PtCl6 استفاده می کنند:

واکنش‌های این فرایند را می‌توانید در زیر مشاهده نمایید:

4NH3+5O2->4NO+6H2O

NO+1/2O2->4NO2

3NO2+H2O->2HNO3+NO

خرید اسید نیتریک

افرادی که قصد خرید اسید نیتریک دارند، بد نیست بدانند نام دیگر آن جوهر شوره است. این اسید معدنی قدرت بسیار زیادی دارد. به طور کلی ترکیب خالص این ماده بی‌رنگ بوده و به مرور زمان و تحت تاثیر تجزیه با اکسید نیتروژن و آب رنگ آن زرد می شود.

 این ماده در اسید معدنی خورنده می‌باشد که به صورت ترکیبی خالص و بی‌رنگ از آن استفاده می‌کنیم. خاصیت اکسید کنندگی اسید نیتریک بسیار بالا است و به عنوان ترکیبات شیمیایی خورنده و سمی نیز شناخته می‌شود. تحت تاثیر واکنش اسید نیتریک با فلزات و اکسیدها نمک نیترات به وجود می‌آید. این ماده را در غلظت‌های متنوعی تهیه می‌کنید و قطعاً غلظت روی قیمت اسید نیتریک تاثیر خواهد گذاشت.

حال اینکه در غلظت بالا یا در حالت خالص چنانچه در دمای اتاق قرار بگیرد، به صورت یک مایع بی‌رنگ خواهد بود. این ترکیبات شیمیایی را با نام جوهر شور، هیدروژن نیترات یا نیترات هیدروژن نیز می‌شناسد.

از این ماده برای تولید انواع کود استفاده می‌کنند، همچنین برای تولید مواد منفجره و پیش ماده نایلون نیز نقش مهمی دارد. لابد می‌پرسید در صنعت غذایی نقش اسید نیتریک چیست؟ برای جلوگیری از رشد باکتری و مسمومیت غذایی کشنده از چنین ترکیبات شیمیایی استفاده می‌کنند.

 در واقع به عنوان یک ماده افزودنی به گوشت تازه به منظور ثابت ماندن رنگ آن نقش مهمی دارد. از طرفی به عنوان نگهدارنده مواد اولیه غذایی سوسیس، کالباس و همبرگر نیز از آن استفاده می‌کنند. از مجموعه اسپیناس شیمی هم اکنون می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون هیچ دغدغه‌ای اسید نیتریک را با کیفیت مطلوب و قیمت مقرون به صرفه بخرید.

قیمت اسید نیتریک

برای خرید اسید نیتریک بررسی قیمت اسید نیتریک جزو شاخص‌ترین پارامترهایی است که باید به آن توجه کرد. هم اکنون تولید کنندگان بسیار زیادی، این ترکیب شیمیایی را روانه بازار می‌کنند. قطعاً که از نظر غلظت، جرم مولکولی، سطح کیفیت و دیگر مشخصات فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر متفاوت هستند. البته تمامی پارامترها روی قیمت اسید نیتریک تاثیر می‌گذارد.

 جرم مولکولی این ماده چقدر است؟ یا می‌دانید چگالی آن چند می‌باشد؟ در رابطه با نقطه جوش یا نقطه ذوب آن اطلاعاتی دارید؟ تمامی این مشخصات قطعاً روی قیمت تاثیر بسیار زیادی دارد. بد نیست بدانید نیتریک اسید با جرم مولکولی ۶۳ گرم بر مول تولید می‌شود. چگالی این ماده یک گرم بر سانتی متر مکعب است اما در نقطه جوش ۸۳ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید و در دمای منفی ۴۲ درجه سانتیگراد نیز ذوب خواهد شد.

این محصول، یک مایع بی‌رنگ است و آن را در بطری‌هایی با حجم مختلف می‌توانید تهیه کنید. قطعاً که حجم بطری و وزن آن قیمت اسید نیتریک را تعیین خواهد نمود. همچنین اگر قصد خرید عمده اسید نیتریک داشته باشید، قطعا این مایع را با حجم بالایی برای صنایع تولیدی مختلف نیاز دارید: پس بی‌شک می‌دانید که هزینه زیادی بابت آن باید پرداخت شود.

هم اکنون از مجموعه اسپیناس شیمی بدون هیچ دغدغه و نگرانی سفارش خرید خود را ثبت کنید. نگران قیمت نباشید، محصولات این مجموعه با نازل‌ترین قیمت توزیع می‌شوند. البته به سبب جلب رضایت شما مشتریان عزیز، محصولات این مجموعه قیمت‌های رقابتی دارند و قطعا از بابت کیفیت محصولات آن نیز قطعا اطمینان دارید.

ویژگی های اسید نیتریک

وزن مولکولی
01/63 گرم بر مول
شکل ظاهری
به شکل یک مایع بی رنگ مایل به زرد خیلی روشن
نقطه جوش
83 °C
نقطه ذوب
-42 °C
PH
1

ویژگی اسید نیتریک

 • از اسید نیتریک در کشاورزی (چیزی در حدود 80 درصد)کاربرد بسیاری دارد. برای تولید کردن و ساختن نیترات آمونیوم (NH4NO3) بکار میرود. جالب توجه است که نیترات آمونیوم یکی از اجزای اصلی سازنده کود شیمیایی در صنایع کشاورزی میباشد.
 • برای تولید کردن انواع کودهای که دارای فسفات‌های طبیعی هستند، از این اسید استفاده میکنند. در اسید نیتریک حل می‌شوند را کم می کند و نیتروژن آزاد می کند، درمنیجه کمک به تقویت کردن رشد گیاه می کند.
 • توجه نمایید که سدیم نیتریت NaNO2 و با گرید خوراکی (E250) و پتاسیم نیتریت KNO2 با گرید (E249)  به نام یک نگهدارنده در فرایند پردازش کردن گوشت‌هایی همچون کالباس، سوسیس، انواع گوناگنی از بیف‌ها، بیکن‌ها، همبرگر و… مورد کاربرد قرار می‌گیرند. جالب توجه است که نیتریت به عنوان افزودنی به گوشت تازه اضافه می‌گردد و این ترکیب باعث ثابت شدن رنگ گوشت قرمز تازه می‌گردد.
 • نیتریت های افزوده شده به گوشت قرمز برای جلوگیری کردن از تغییر رنگ در زمان سرخ و یا کباب شدن در اثر حرارت، به نیتروز آمین ها تبدیل میگردند. نیتروز آمین ها ترکیبی سمی بوده که از گروه های NH-NO هستند و شامل خطرناک ترین و اصلی ترین عوامل شناخته شده در ایجاد سرطان شمرده میشوند.
 • اسید نیتریک در خالص سازی فلزاتی همچون طلا و نقره کارد بسیاری دارد، به این دلیل که ناخالصی‌ها ازجمله متا اکسیدهای گوناگون موجود در سطح طلا را در خود حل می نماید.
 • این ماده در زمینه پزشکی از اسید نیتریک در حالت خالص به نام یک ماده سوز آور برای حذف زگیل و… کاربرد مهمی دارد. همچنین از محلول‌های رقیق شده آن در درمان کردن سوء هاضمه استفاده می‌گردد.

 کاربرد‌ اسید نیتریک

 • تهیه‌ کردن پلیمر‌هایی ازجمله: پلی آمید‌ها ، پلی اورتان و…
 • ساختن مواد آلی نیتروژن دار همچون نایلون
 • این ماده کاربرد‌های بسیاری همچون در ساخت انواع تیزاب سلطانی، مواد منفجرهو… داشته است.
 • تولید کردن انواع رنگ و پلاستیک
 • قدیمی کردن انواع چرم و چوب
 • شستشوی بسیاری از فلزات

نکات ایمنی اسید نیتریک

اسید نیتریک یک اکسیدکننده و خورنده‌ی قوی شمرده میشود. استنشاق کردن این ماده می‌تواند بسیار خطرناک بوده باشد. به دلیل  بالا بودن خاصیت خوردگی این ماده، بیشتر برای فلزات و بافت‌ها توصیه می‌گردد. درحال حاضر بر مبنا نظرات موافق و مخالف مقدار وجود داشتن نیتریت در محصولات گوشتی به شکل چشمگیری کم گشته است.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
الکل اتوکسیله مول 10 ، اسید سیتریک آبدار، متیلن کلرایدشما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه
09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...