فتالیک انیدرید( Phthalic anhydride ) این ترکیب شیمیایی را به اختصار آن  را PA میگویند. این ترکیب دارای فرمول شیمیایی C8H4O3 میباشد.

این ماده یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم در صنعت پتروشیمی است.  انیدرید فتالیک در مایعاتی مانند الکل و دی سولفید کربن حل می شود. این ماده با حل شدن در آب گرم، به اسید فتالیک هیدرولیز خواهد شد وهمچنین این ماده اسیدی نوعی اسید آروماتیک کربوکسیلیک میباشد و به صورت پورد لایه لایه سفید رنگ یا مایع شفاف بیرنگ با بوی مشخص و واضح تند مشخص میشود .

این ماده به صورت سوزنی و بی رنگ یا صفحه ای به فرم کریستالی مونوکلینیک یا رومبیک میباشد. این ترکیب در سال ۲۰۰۰ حجم تولید این محصول در سراسر جهان حدود ۳ میلیون تن در سال تخمین زده شد. همچنین از مهم ترین مشتقات این ماده را می توان به روغن های نرم کننده اشاره کرد.

از ویژگیهای این ترکیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شکل ظاهری این ترکیب شیمیای جامدی سمی و سفید رنگ میباشد. 
  • دارای نقطه ذوب 6/131 درجه سانتیگراد و همچنین نقطه جوش این ترکیب شیمیایی 295 درجه سانتی گراد میباشد.
  • جرم مولی این ماده 1/148 گرم برمول است.
  • این ماده دارای چگالی 53/31 گرم برسانتی مترمکعب میباشد.


لازم به ذکر است که فتالیک انیدرید در آب گرم حل شده و به اسید فتالیک هیدرولیز می شود. همچنین این ترکیب شیمیایی به دو روش آزمایشگاهی و صنعتی تولید می گردد.

کاربرد های انیدرید فتالیک:

  • انیدرید فتالیک به عنوان بازدارنده شعله، انیدریدهای هالوژنه، رزین های پلی اتر ایمید و همچنین پلی استر پلی ال ها کاربرد دارد.
  • این ترکیب شیمیایی باعث مهار کردن عقب مانده ی لاستیکی و عقب انداز به کارمیرود.
  • این ترکیب باعث تولید رزین های پلی استر و تولید رزین های آلکیدی مورد استفاده در رنگ ها و لاک ها، دفع کننده حشرات و پلی اورتین های پلی استر کاربرد دارد.
  • انیدرید فتالیک درپزشکی در درمان با استات سلولز که استات سلولز فتالات (CAP) را به بدن می دهد ، یک ماده کمکی معمول برای پوشش روده است کاربرد داشته و دارای فعالیت ضد ویروسی میباشد.

ازجمله نکات مهم درباره ی نگهداری انیدرید فتالیک اینست که: حتما این ماده خارج از دسترس کودکان و نگهداری کنید. همچنین گاز ، دود ، بخار یا افشانه اش را به هیچ وجه تنفس نکنید. از تماس با پوست و چشم حتما جلوگیری کرده و هنگام برخورد با چشم با آب آن را بشورید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...