روی اکسید: (ZINC OXIDE) ترکیب معدنی بوده این ترکیب دارای فرمولZnO میباشد و این ماده منشأ طبیعی آن نیز کانی زنسیت است.

این ترکیب روی با نام توتیا نیز شناخته میشود. زینک اکسید به طور طبیعی به عنوان یک ماده معدنی وجود دارد اما بیشترین مقداری که از این ماده در سراسر جهان استفاده می شود به صورت مصنوعی تولید می شود. این ماده غیر محلول در آب میباشد. واژهٔ توتیا را عربی شده واژه فارسی دوده بوده و در قدیم آن را سنگ سرمه نیز می‌گفتند و آن سه گونه میباشد: زرد، کبود و توتیای قلم که توتیای قلم کرمانی بهترین نوع آن بود. 

روی (Zn) در ظرف مخصوص ذوب گرافیت، مایع شده و در دمای بالای ۹۰۷ درجه سانتی گراد به بخار تبدیل می‌شود. روی اکسید تشکیل شده سرد شده و جمع آوری می‌شود. این روش در سال ۱۸۴۴ توسط LeClaire فرانسوی کشف شد.از مهم‌ترین خصوصیات این ماده می‌توان به قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالا، عایق حرارتی و الکتریکی، مقاومت در برابر اشعه و فعال کننده آنزیم های انسانی و حیوانی نام برد. 

ویژگی های روی اکسید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این ماده شیمیایی دارای جرم مولی 408/81 گرم بر مول میباشد.
  • شکل ظاهری روی اکسید پودری سفید رنگ است.
  • دارای چگالی 606/5 گرم برسانتی مترمکعب است.

این ماده دارای خواص منحصر به فرد  نوری،الکتریکی و حرارتی که باعث میشود کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف داشته باشد. به دلیل خاصیت شیمیایی و فیزیکی تماشایی ، استفاده گسترده ای در صنعت لاستیک دارد. از کاربردهای دیگر این ماده میتوان به مواد زیراشاره کرد:

  • یکی از مهم ترین کاربردهای این ماده در صنعت غذاست. اکسید روی خوراکی به عنوان یک افزودنی به مواد غذایی برای بالا بردن ارزش غذایی آن ها کاربرد دارد.
  • به طور کلی باید اشاره کرد که به علت خواص ویژه این ماده نظیر نیمه رسانا بودن، ظرفیت حرارتی بالا، عایق بودن در برابر اشعه های مضر خورشید استفاده میشود.
  • مقادیر زیادی از این ماده  در صنایع پوشش دهی و رنگ و رنگ دانه به کارمیرود.
  • در تهیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی استفاده میشود و تولید کنندگان فعال در این حوزه از این ماده برای تولید محصولاتی چون لاک ناخن، لوسیون بدن بچه، صابون، پماد های صورت و همچنین مواد آرایشی کاربرد دارد.
  • اکسید روی در صنایع لعاب سازی و کاشی و سرامیک چینی و بهداشتی و بدلیل براقیت استفاده میشود.

نکات ایمنی 

درزمان تماس پوستی با این ماده حتما شست و شوی موضع با آب زیاد و برای مدت طولانی انجام دهید. برای احتیاط لازم است کلیه لباس های آلوده فرد بیمار درآورده شود و مجدد موضع با آب شست و شو دهید. همچنین درزمانیکه که چشم ها با این ماده آلوده شود، سریع هر دو پلک را بشورید. پس از شست و شوی کامل چشم ها، فرد را سریع به مرکز درمانی برسانید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعالم بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...