بنزالکونیوم کلراید

Benzalkonium chloride

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

بنزالکونیوم کلراید (Benzalkonium Chloride) در درجه اول به عنوان ماده نگهدارنده و ضد میکروبی و در مرحله دوم به عنوان سورفاکتانت استفاده می شود.

از جمله کاربرد های ضد میکروبی بنزالکونیوم کلراید میتوان به محافظت کردن از محصولات در مقابل خراب شدن در محصولات آرایشی  اشاره کرد. کلرید بنزالکونیوم (BZK ، BKC ، BAK ، BAC) ، همچنین به عنوان آلکیل دی متیل بنزیل آمونیوم کلرید (ADBAC) و با نام تجاری Zephiran شناخته می شود این ماده معمولاً به عنوان سورفاکتانت و ضد باکتری استفاده می شود و معمولاً در محصولات تمیزکننده خانگی یافت می شود. در اصل این ماده یک مولکول شیمیایی مشخص نبوده و دسته ای از مولکول‌ ها است که حاوی فرمول عمومی C9+nH14+2nNCl میباشند.

از جمله سورفکتانت های کاتیونی میتوان به بایوساید بنزالکونیوم کلرید، اشاره کرد که شامل دسته بندی بایوساید های غیر اکسید کننده یا (Non-Oxidative) بوده است. در واقع ساختار این بایوساید قرار گرفته بر پایه ترکیبات آمونیومی چهارتایی بوده که تاثیر بسزایی در غلظت های پائین داشته است. بیشتر اوقات این ترکیب شیمیایی به صورت محلول در آب بوده و در بسیاری از عملکرد های بعضی از آنزیم های  حیاتی باکتری و تاثیر بسیاری در رها کردن محتویات داخل باکتری به محیط دارد.

ویژگی بنزالکونیوم کلراید

رنگ این ماده بستگی به درجه خلوص داشته است و از بی رنگ تا زرد کمرنگ (ناخالص) میباشد.
اعداد جرم مولکولی این ماده  بین 265 الی 405 گرم بر مول بوده و با توجه به اعداد n در فرمول گوناگون است.
به آسانی این ترکیب شیمیایی در اتانول و استون حل می شود.
انحلال آن در آب آهسته بوده و محلول های آبی برای حل شدن باید خنثی تا کمی قلیایی بوده باشند.

کاربرد دی متیل بنزآلکونیوم کلراید:

  •  این ماده، یک ترکیب آمونیوم کواترنر است که به عنوان یک ماده ضد میکروبی با دناتوره سازی پروتئین ها و ایجاد اختلال در غشای سیتوپلاسمی عمل می کند.
  • در حال حاضر از این ماده در بسیاری از کامپوزیت های مختلف دندان نیز استفاده میشود.
  • این ماده  هم دارای گرید غذایی است و هم گرید صنعتی. گرید غذایی آن باید حتما پس از مصرف از روی سطح دستگاه ها، آبکشی شود. همچنین با توجه به نوع کاربری این ترکیب در گرید صنعتی دارای آبکشی گوناگونی بوده است.
  • بنزالکونیوم کلراید 20% با تاثیر بر دیواره سلولی باعث انعقاد سیتوپلاسم می گردد، و از فعالیت بعضی از آنزیم های حیاتی میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند، و یون کلر موجود در آن منجر به شکسته شدن اتصال بین پیوند های زنجیره های  DNA ویا RNA که در ویروس ها وجود دارند. همانطور که گفتیم در غلظت های پایین هم بنزالکونیوم دارای اثر باکتریایی می باشد.

نکات ایمنی بنزالکونیوم کلراید

  • امروزه براساس تحقیقاتی که در سایت EWG انتشار پیدا کرده مقدار سلامت به کار بردن بنزالکونیوم دارای نمره ی 5 می باشد (متوسط) را دارد. به دلیل اینکه این ماده یک ترکیب حساسیت زا بودن و آلرژیک بوده است.
  • قابل توجه که در صورت اینکه غلظت این ماده از حدی زیادتر بشود، باعث آسیب رساندن به بافت چشم یا هر عضو دیگر می شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، استایرن ، کارنوباواکس ، اسید آسکوربیک

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...