بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده بوده که دارای فرمول شیمیایی C7H5O2Na میباشد.

بنزوات سدیم ، یک ماده ی بسیار عالی برای نگهدارنده غذایی میباشد و جزو مواد اولیه غذایی است که به صورت طبیعی دربعضی از میوه ها وجود داشته است. این ترکیب شیمیایی از اسید بنزوئیک و سود سوزآور به دست آورده می شود. بنزوات سدیم در طبیعت یافت نمی شود ولی حل شدن این نمک در آب، اسید بنزوئیک را به وجود می آورد.

در حالت نرمال سطح PH این محصول باعث زیاد شدن اسیدیته مواد غذایی می شود و از آنجا که در محیط اسیدی قارچ ها به هیچ وجه نمی توانند رشد و تکثیر یابند، محافظ و نگهدارنده مواد غذایی درمقابل آن ها بوده است. یکی از ویژگی های این ماده به راحتی در آب حل شدن، آن میباشد و همچنین کاربرد اولیه این ماده جلوگیری کردن از رشد کپک ها و باکتری ها در مواد غذایی و مواد آرایشی میباشد.

خرید بنزوات سدیم

برای خرید بنزوات سدیم و حتی خرید عمده بنزوات سدیم پیشنهاد ما به شما شرکت اسپیناس شیمی می‌ باشد. بنزوات سدیم نوعی ماده نگه دارنده غذا می‌ باشد و در محیط‌ های اسیدی از فعالیت کردن قارچ‌ ها و باکتری‌ ها پیشگیری می‌ کند. این ماده بیش تر در برخی غذاهای اسیدی از جمله نوشیدنی‌ ها، چاشنی سالادها، مرباها، نوشابه‌ های گازدار، سس‌ ها، ترشیجات، آبلیموها و غیره استفاده دارد. این ماده شیمیایی به دو صورت پودر کریستالی و کاملاً بی‌ بو است و از ترکیب شدن سدیم هیدروکسید و بنزئیک اسید ایجاد می‌ شود و بر روی مخمرها و و کپک‌ ها موثر است. این ماده به تنهایی نوعی نگه دارنده مواد غذایی محسوب می‌ شود، اما اگر با هیدروکسید سدیم ترکیب شود به حل شدن در برخی از محصولات کمک خواهد کرد.

 این ماده شیمیایی به طور مصنوعی سنتز می‌ شود اما بنزوات سدیم به تنهایی نوعی ترکیب طبیعی است که در گیاهانی از جمله گوجه فرنگی، دارچین، سیب، توت و آلو وجود دارد‌. برخی از باکتری‌ ها نیز در کنار تخمیر کردن محصولات لبنی بنزوات سدیم را آزاد می‌ کنند. این ماده باکتری و قارچ‌ ها را از بین نمی‌ برد، اما مانع فعالیت آن ها خواهد شد. علاوه بر آن در صنعت غذایی و در صنایعی مانند محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات صنعتی و صنعت دارویی نیز کاربرد دارد.

قیمت بنزوات سدیم

قیمت بنزوات سدیم چون این ماده در اغلب صنایع مانند صنایع غذایی به کار می‌ رود، با توجه به اصل بودن و کیفیت آن تعیین می‌ شود، یعنی در هنگام تعیین کردن قیمت هر نوع ماده شیمیایی مانند قیمت بنزوات سدیم، اورجینال بودن و کیفیت آن است که تاثیر خودش را به صورت مستقیم اعمال می‌ کند. بنابراین باید هنگام خرید بنزوات سدیم آن را از شرکتی مانند شرکت اسپیناس شیمی تهیه کنید که کیفیت و اورجینال بودن مواد شیمیایی خودش را تضمین می‌ کند و از جمله تامین کنندگان بزرگ در زمینه فروش مواد شیمیایی خوراکی و صنعتی می‌ باشد.

 این شرکت کیفیت محصولات و مواد شیمیایی را در اولویت کار خودش قرار داده است. برای آگاهی از قیمت بنزوات سدیم، برخی از کاربردها، ویژگی‌ های محصول و هم چنین دریافت آنالیز آن کارشناسان شرکت اسپیناس شیمی به شما کمک خواهند کرد.

در صورت خرید عمده بنزوات سدیم نیز این شرکت گزینه پیشنهادی ما می‌ باشد چون شما به هر تعداد و مقداری که قصد خرید مواد شیمیایی مانند بنزوات سدیم را داشته باشید، اسپیناس شیمی برای شما فراهم می‌ کند.

ویژگی بنزوات سدیم

از ویژگی های این ترکیب شیمیایی میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • این ماده دارای جرم مولی 1/144 گرم برمول میباشد.
 • اسیدیته این ترکیب شیمیایی 8 است.
 • شکل ظاهری این ماده به حالت یک پودر کریستالی یا گرانول سفید بوده است.
 • این ترکیب دارای چگالی 497/1 گرم بر سانتی مترمکعب است.
 • نقطه ذوب بنزوات سدیم 410 درجه سانتی گراد میباشد.

 لازم به گفتن این نکته است که تولید این ماده با 2 روش بوده است:

 • روش اول: تولوئن را به وسیله ی نیتریک اسید اکسید کرده و به اسیدبنزوئیک رسید.
 • روش دوم: بنزوتری کلرید را هیدرولیز کرده و در مرحله بعد به اسید معدنی اضافه کرده و در نهایت اسید بنزوئیک تولید میشود.

کاربرد های بنزوات سدیم

 • این ترکیب در مواد آرایشی و بهداشتی همچون: محصولات پوستی و خمیر دندان به دلیل بالابردن مقدار ماندگاری محصولات و همینطور به دلیل جلوگیری کردن از رشد عوامل بیماری زا استفاده می شود.
 • احتمال دارد بنزوات سدیم روند پیشرفت MS را آهسته تر کند. این کار ممکن است منجر به تحریک تولید کردن میلین ، پوشش دهی محافظ عصبی آسیب دیده در MS بشود.
 • بنزوات سدیم به عنوان یک نگهدارنده درصنایع غذایی و نوشیدنی نقش مهمی داشته است.
 • از این ترکیب شیمیایی در صنعت دارو سازی برای روان کردن بعضی از قرص ها، صاف و شفاف کردن سطح آن ها استفاده ی ویژه ای دارد.
 • از این ماده ی شیمیایی هم در صنعت برای جلوگیری کردن از خوردگی فلزات کاربرد دارد. همچنین به عنوان یک استابلایزر در پردازش کردن عکس و همینطور بیشتر شدن قدرت و استحکام برخی از محصولات پلاستیکی استفاده میگردد.
 • جالب توجه است که این ترکیب در نوشیدنی های مصرفی در رژیم غذایی روزانه مردم به عنوان یکی از محصولات غذایی، خطر آلودگی با میکروارگانیسم ها با خود به همراه دارد.

یکی ازنکات ایمنی مهم اینست که بنزوات سدیم در معرض گرما، نور و حرارت قرار نداشته باشد به دلیل اینکه در این شرایط تجزیه شده و بنزین تولید میگردد و همچنین میتوان گفت این ماده اولین نگهدارنده ای میباشد که سازمان FDAاجازه به کار بردن آن را در محصولات غذایی را صادر کرده اند. لازم به توجه است که بعضی از افراد بنزوات سدیم را ماده ای بی خطر و ایمن معرفی میکنند در صورتی که بعضی میگویند این ماده باعث بوجود آمدن سرطان، بیش فعالی کودکان  و دیگر مشکلات سلامتی می باشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کربوکسی متیل سلولز-CMC و خرید عمده رنگ خوراکی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...