بنزوفنون4 یک ترکیب ارگانیک که بطوروسیعی در شیمی آلی کاربرد داردهمچنین این  ماده درمیوه ها یافت می شود. فرمول شیمیایی این ماده C13H10O میباشد.

این ماده به وسیله اکسیداسیون اتمسفری دی فنیل متان با استفاده از یک کاتالیزور نفتنات مس سنتز می شود. از لحاظ دیگراین ترکیب را با استفاده از  Friedel–Crafts acylation  بنزن، به وسیله ی کلرید بنزوئیل یا فسژن در حضور کلرید آلومینیوم تولید کرد. دربیشتراوقات بنزوفنون را به اختصاربه صورت Ph2CO  می نویسند.

این کتون دارای عطر بوده و دو حلقه بنزن دارد که به همان اتم کربن گروه کربونیل متصل میباشد. بنزوفنـون 4 ماده‌ای طعم‌دهنده و حساس‌کننده متداول در فتوشیمی میباشد. این ماده دارای کاربرد های بسیری میباشد.  در بسیاری از فرمولاسیون های مراقبت پوستی مورد استفاده قرار می گیرد فنون ها به دلیل اینکه خود در پوست نفوذ نمی کند اما به دیگر ترکیبات درنفوذ و فعالیت در پوست کمک می کند به کار میرود و این ماده دارای پایداری زیادی میباشد.

ویژگیهای این ترکیب شامل موارد زیر میباشند:

  • جرم مولی این ترکیب 217/182 گرم برمول میباشند.
  • دارای دمای ذوب 9/47 درجه سانتی گراد و دمای جوش 4/305 است.
  • شکل ظاهری این ترکیب جامد سفید رنگ است.
  • ضریب شکست 6077/1 میباشد.

. استفاده از آن به سازندگان اجازه می دهد تا محصول را در شیشه یا پلاستیک شفاف بسته بندی کنند. بدون آن، بسته بندی مات یا تیره مورد نیاز است. این ماده در الکل، اتر، کلروفرم و سایر حلال‌ها و مونومرهای آلی محلول است و در آب محلول نیست.

ازکاربرد های فنون ها میتوان به موارد زیراشاره کرد:

  • چاپ، تصویربرداری و صنعت پلاستیک نیز استفاده می شود. 
  • این ماده به طورگسترده ای در مواد آرایشی و بهداشتی استفاده میشود از جمله: در نرم کننده مو، لوسیون و رژلب و.....
  • بنزوفنون 4 در بیولوژیکی می توان به پروب های فتوفیزیکی که برای شناسایی واکنش ها و تعاملات بین پروتئین ها به کارمیرود.
  • بیشتر اوقات این ترکیب در صنعت داروسازی، دی فنن هیدروکلراید و دیفن هیدرامین کاربرد دارد.
  • از دیگر کاربردهای این ترکیب شیمیایی این است که این ماده در پوشش ها، جوهرها، چسب ها و رزین ها و همچنین در صابون و حشره کش استفاده می شود.

ازجمله نکات ایمنی بنزوفنون4 اینست که: عنوان “اساساً غیر سمی” در نظر گرفته می‌شود. وجود این ماده در محصولات غذایی یا بسته بندی مواد غذایی در ایالات متحده ممنوع میباشد. بنزوفنون در ماده خالص تولید شده اکتوکریلن معروف است. در داخل بدن، تا 70 درصد از بنزوفنون موجود در این محصولات ضد آفتاب احتمال دارد از طریق پوست جذب شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...