بوتیل استات ماده‌ای به شکل مایع است. این مایع هیچ رنگی ندارد و بوی آن شبیه به بوی موز می باشد. بوتیل استات ماده ای به شدت اشتعال پذیر است.

عنصر هایی که در بوتیل استات A هستند، تشکیل شده از تعدادی از کربن، هیدروژن و اکسیژن میباشد. این ماده دارای نقطه‌ی جوش بین عدد ۹۶ تا ۱۲۶ درجه سانتی گراد‌ اندازه گیری شده است. از جمله روش برای تهیه بوتیل استات از راه روش استری شدن ایزومر بوتانول و همینطور استیک اسید میباشد. در زمانی به این فرآیند گرمای زیادی میدهیم که حتما دو ماده یعنی ایزومر بوتانول و استیک اسید در مقابل یک اسید قوی  همچون سولفوریک اسید، وجود دارد. از طرفی دیگر، به وسیله ی واکنش بین یک اسید و یک الکل همراه با پاک شدن آب بوتیل استات به وجود می آید.

به صورت عمده بوتیل استات ترکیبی به شکل مایع بوده و این مایع دارای هیچ رنگی نمیباشد و بوی آن شبیه به بوی موز بوده است. همچنین به اینصورت که بوتیل استات A ترکیبی به  شدت اشتعال پذیر بوده و دارای درجه‌‌ی اشتعال  ۳ در  در دمای ۲۴ درجه میباشد. به صورت عمده انحلال شوندگی و انحلال پذیری بوتیل استات بسیار خوب بوده و میتوان گفت به آسانی با انواع مواد اولیه شیمیایی حلال شیمیایی از جمله کتون، الکل ها، گلیکول و  استر حل میگردد. ولی حل شدن آن با آب بسیار سخت میباشد.

ویژگی بوتیل استات A

جرم مولکولی
16/116 گرم بر مول
چگالی
882 کیلوگرم بر متر مکعب
نقطه ذوب
منفی 78 درجه سلسیوس
نقطه جوش
126 درجه سلسیوس

کاربرد بوتیل استات A

  •  به دلیل جلوگیری کردن از آسیب دیدن موتور وسایل نقلیه، لازم است به آن گازوئیل اضافه بشود.
  • این ماده نقش بسیاری به اسم حلال برای تولید کردن انواع لاک همچون محصولات لاکی، لاک چوب و… دارد.
  • استفاده از بوتیل استات A برای تولید محصولات مرتبط با مراقبت از ناخن مانند لاک‌های تزئینی، محلول‌های پاک کننده لاک، محصولات زیرسازی و سایر محصولات مراقبت از ناخن
  • این ماده نقش مهمی به عنوان یک طعم دهنده و عطر دهنده جهت تولید کردن انواع محصولاتی همچون انواع شکلات ها، بستنی ها، بسیاری از کیک‌ها و انواع ماست و پنیرها دارد.
  • از جمله کاربرد این ماده شیمیایی رقیق کردن بسیاری از رنگ‌ها در جوهر بوده که برای علامت ‌گذاری میوه‌‌ها و سبزیجات استفاده میشود.
  • جالب توجه است که بوتیل استات از جمله مهم‌ترین ترکیبات مورد نیاز جهت تولید کردن پنیسیلین-جی میباشد.
  • بوتیل استات A در تولیدکردن انواع مختلفی از چرم مصنوعی، بسیاری از  شوینده ها، انواع پلاستیک‌ها و شیشه‌های نشکن و ایمن نقش دارد.
  • از آنجایی که این محلول به سختی و به کمی در آب حل می‌شود، از آن برای تولید محصولات دارویی استفاده می‌شود.
  • به صورت عمده این ماده شیمیایی در صنعت برای تولید کردن انواع عطر و ادکلن هم تقش مهمی دارد.

نکات ایمنی بوتیل استات A

قابل توجه است که بوتیل استات A یک ماده شیمیایی بوده است؛ در نتیجه در زمان کار با آن حتما به اقدامات  احتیاطی توجه کنید. بوتیل استات میتواند منجر به پیدا شدن مشکلات  تنفسی بشود پس برای جلوگیری کردن از هر گونه آسیب به سیستم عصبی، بعضی از مواقع لازم است به مدت طولانی در مقابل غلظت های بالای این ماده قرار نگیرید. لازم به ذکر است که حتما در زمان کار با بوتیل استات از وسایل حفاظت شخصی همچون دستکش،  ماسک و عینک را به کار ببرید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کارنوبا واکس ، اسید آسکوربیک ، ستریمونیوم کلراید

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...