این حلال یک استات استر از بوتانول است که از بوتان یک اُل گرفته شده و مایعی بی رنگ، شفاف، نسبتا فرار، اشتعال پذیر، با رایحه ی شیرین شبیه به استرها می باشد و در اکثر میوه ها به ویژه سیب قرمز یافت می شود.

بوتیل استات B دارای بخارات سنگین تر از هوا بوده و همچنین مقدار دانسیته آن از آب کمتر میباشد و به اینصورت بر روی آب شناور می ماند. این ماده شیمیایی ناسازگار با ترکیباتی ازجمله: اکسید کننده قوی، اسیدهای قوی و بازهای قوی بوده است. از بوتیل استات B مثل بوتیل استات A به دلیل داشتن رطوبت گیری پایین، بالا بودن قدرت حلالیت و مقاومت در  برابر هیدرولیز به نام یک ماده شیمیایی استخراج کننده در صنایعی همچون دارویی و شیمیایی بسیار مورد استفاده گرفته میشود. از این ماده همچنین به عنوان یک ترکیب ضد خوردگی در انواع محصولات پاک کننده به کار میروند.

توجه داشته باشید که نرمال بوتیل استات به دلیل داشتن ظرفیت رقیق سازی زياد در  کنار اتیل استات از حلال های استری پر کاربرد  در صنعت رنگ بوده است. به دلیل فراریت خوب این ماده بسیاری از مشکلات مربوطه با جریان رنگ و کم شدن براقیت وجود ندارد. در حال حاضر تجربه ثابت کرده با  اضافه کردن مقدار کمی نرمال بوتانل قدرت حل کنندگی آن بهتر میشود.

ویژگی بوتیل استات B

 • وزن مولکولی این ماده شیمیایی  16/116 گرم بر مول است.
 • این ماده دارای نقطه جوش 126 درجه سانتی گراد میباشد.
 • چگالی بوتیل استات 882 کیلوگرم بر متر مکعب است.

کاربرد ماده‌ بوتیل استات B

 • از این ماده شیمیایی به اسم یک حلال نیترو سلولز، اتیل سلولز، انواع متفاوتی از لاک ها، بسیاری از صمغ‌های طبیعی و رزین‌های سنتزی استفاده میشود.
 •  بوتیل استات نقش مهمی در صنایع گوناگونی همچون صنایع چاپ، لک برها، انواع چرم و بافتهای مصنوعی، بیشتر طعم‌‌دهنده‌های میوه‌ای و تولیدات اسانس، انواع عطر، تینر، رنگ و رزین و در تعداد زیادی از محصولات صنایع آرایشی و بهداشتی مراقبتی پوست وجود داشته است.
 • به علت کم بودن مقدار آب ایزو بوتیل استات از آن به اسم یک حلال در لاکهای واکنشی استفاده میشود.
 • میتوان به جرئت گفت بویل استات برای به کار بردن در انواع رزین‌های لاکی و دیگر مواد خام لاک‌ها یک حلال بسیار خوب می‌باشد.
  تفاوت استون با بوتیل استات
  هر دو پاک کننده های حلال هستند. هرگز حلال استون در لاک ناخن نمیباشد. ولی توجه فرمایید که لاک پاک کن های غیر استونی مانند بسیاری از بوتیل استات ها و اتیل استات ها از خانواده حلال هایی هستند که در انواع لاک ناخن وجود دارند. بوتیل استات از جمله مهمترین حلال ها در تولید کردن انواع رزین ها همچون نیتروسلولز، سلولز های اترها، سلولوئیدها، انواع لاستیك های كلردار شده و همینطور بیشتر رزينهای خنثی، انواع رنگ  های آلی، اکثر نرم کننده ها، چربی ها و روغن ها بوده است.

نکات ایمنی بوتیل استات B

به دلیل داشتن فراریت زیاد و بقیه ی ویژگی های شیمیایی، این محصول کاربردی بسیار اشتعال پذیر  میباشد. به صورتی که به آسانی با زدن یک جرقه بسیار کوچک، شعله آتش و همینطور به وسیله ی حرارت هم احتمال به وجود آمدن آتش سوزی و یا انفجار میباشد. درنتیجه رعایت کردن موارد  ایمنی در نگهداری و انبارداری بوتیل استات بسیار دارای اهمیت است. توجه نمایید که در زمان آتش سوزی های كوچک از پودر شيميايی خشک و در هنگام آتش سوزی های بزرگ از  فوم الكل، آب و يا مه استفاده فرمایید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسید سیتریک خشک، بی کربنات آمونیوم، سیترات سدیم، بوتیل استات A

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...