بوتیل دی گلیکول که با نام های BDG، بوتیل دیوکسیتول، دی اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر و بوتوکسی دی اتیلن گلیکول نیز شناخته می شود. یک ترکیب آلی بی رنگ و شفاف می باشد. بوی مشخصه ضعیف دارد.

بوتیل دی گلیکول با نام های بوتیل دی اکسیتول ، دی اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر ، ۲- بوتوکسی اتوکسی اتانول و بوتوکسی دی اتیلن گلیکول نیز شناخته می شود. این ماده شیمیایی با عناوینی همچون: BDG، بوتیل دیوکسیتول، دی اتیلن گلیکول مونوبوتیل اتر و بوتوکسی دی اتیلن گلیکول هم شناسایی شده است. خوب است بدانید که این ماده آلی به صورت یک ترکیب بی رنگ و شفاف می باشد. و همراه با بوی مشخصه ضعیف است. فرمول مولکولی  این ماده C8H18O3 می  باشد. یکی از مزیت این ماده اینست که به هر نسبتی در آب در دمای اتاق محلول است.

این ترکیب در آب محلول است و با بسیاری از حلال های معمولی مخلوط می شود و همچنین دارای فراریت کم و نقطه جوش بالا است.

خصوصیات
فرمول شیمیایی
C8H18O3
جرم مولی
۱۶۲٫۲۲۹ g·mol−۱
ویژگی ظاهری
مایع شفاف و بی رنگ
چگالی
۰٫۹۵۴ g/cm3
نقطه ذوب
−۶۸ °C
نقطه جوش
۲۳۰ °C
حلالیت
انحلال پذیر در آب، اتانول، اتیل اتر و استون

کاربردهای بوتیل دی گلایکول

 • از جمله بیشترین کاربرد  BDG استفاده بسیار در صنایع تولید کننده پوشش و رنگ است. جایی که به صورت گسترده دارای فراریت کم و همچنین نقطه جوش بالای آن را به یک تقویت کننده جریان برای پخت و تولید انواع کامپوزیت های ملامین ، اوره ، فنل یا رزین اپوکسی کرده است.
 • بوتیل دی گلیکول نقش مهمی در بسیاری از صنایع چاپ به اسم یک حلال جوهر چاپ داشته است و همچنین امروزه  این ماده به عنوان یک ماده اولیه برای تولید کردن بوتیل دی گلیکول استات بوده است.
 • از کاربردهای مهم این ماده خشک شدن بسیاری از رنگ ها در معرض هوا بوده است، به این دلیل که این ماده دارای توانایی فرچه پذیری رنگ را افزایش می دهد.
 • در حال حاضر از این ماده شیمیایی به اسم یک حلال ویژه در تولید کردن انواع حشره کش و آفت کش و همچنین تولید کردن بسیاری از نرم کننده های پلاستیک یا همان پلاستی سایزر به کار میرود.

نکات ایمنی

 • دقت نمایید که، بوتیل دی گلیکول با  بشکه های ساخته شده از  جنس فولاد و یا استیل ضد زنگ ذخیره و انتقال پیدا میکند. 
 • بیشتر اوقات این ماده حتما تحت گاز  نیتروژن و در یک مکان خشک و تمیز همراه با تهویه مناسب و دور از مواد اکسید کننده حفظ و نگهداری گردد.
 • به صورت عمومی این ترکیب در دمای اتاقی که در آن قرار دارد نباید بیشتر از دمای ۴۰  درجه سانتیگراد بوده باشد.
 • توجه فرمایید که به محض باز شدن درب محفظه نگهداری، مایع در تماس با  هوای آزاد قرار می گیرد. که احتمال بوجود آمدن میزان زیادی پر اکساید وجود دارد. و در نهایت کیفیت محصول کم میشود.
 • دقت نمایید که، این ماده شامل یک ماده تحریک کننده می  شود. و به هیچ عنوان نباید با اسید های قوی یا اکسید کننده ها در تماس باشد.
 • قابل توجه است که، حفظ و نگهداری این ماده در شرایط مناسب می تواند تا یک سال ماندگار باشد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...