بی کربنات آمونیوم

Ammonium bicarbonate

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

بی کربنات آمونیوم  ( Ammonium bicarbonate ) یک ماده شیمیایی معدنی است که دارای فرمول شیمیایی NH4HCO3می باشد.

از جمله ترکیبات پرکاربرد شیمیایی میتوان به بی کربنات آمونیوم اشاره کرد. همانطور که میدانید این ماده از ترکیب شدن آنیون بی کربنات و کاتیون آمونیوم به وجود می آید. این ماده شیمیایی به عنوان یک بافر مناسب برای بسیاری از برنامه های کاربردی استفاده می شود، در مواردی همچون: لیوفیلیزاسیون و ازبین برنده لیزر به کمک ماتریس، برای بسیاری موارد قابل کاربرد هستند. با عبور دادن این ترکیب شیمیایی از میان محلول آمونیاک غلیظ صورت گرفته و متقاطع باعث تولید شدن گاز کربن دی اکسید می شود. قابل توجه است که این ترکیب را با اسامی مانند: آمونیوم هیدروژن کربنات، آمونیاک خشک ، آمونیوم  کربنات اسید، نمک اسید کربنات منو آمونیوم، مونو آمونیوم کربنات و آمونیاک  پودری نیزشناخته می گردند.

از این ماده به عنوان مواد اولیه آرایشی و بهداشتی و همین طور مواد اولیه غذایی هم یاد می شود. در حالت معمول پایداری این ماده در درمای اتاق (۲۵ درجه سانتیگراد) خوب بوده است، در صورتیکه در دماهای بیشتر از ۳۶ درجه سانتیگراد تجزیه می شود و در طول مدت یک واکنش آندروتمیک، دی اکسید کربن و آب  تشکیل می‎شود و انرژی مورد نیاز جهت واکنش را از محیط اطراف جذب می‎کند.

خرید بی‌ کربنات آمونیوم

برای خرید بی‌ کربنات آمونیوم بهتر است بدانید که این ماده به عنوان نوعی افزودنی در بسیاری از صنایع از جمله صنعت غذایی با شماره E503 کاربرد دارد. هدف از افزودن چنین ماده‌ ای به محصولات غذایی افزایش دادن کیفیت نهایی آن ها می‌باشد. بی کربنات آمونیوم به صورت جامد سفید رنگ یا بی‌ رنگ است و نوعی ترکیب غیر آلی محسوب می‌ شود. این ترکیب در مجاورت گرما و آب به دی اکسید کربن، آب و آمونیاک تجزیه می‌ شود که همه آن ها از عوامل موثر در ور آمدن خمیر می‌ باشند. این ترکیب را می‌ توان به صورت خشک و یا محلول در آب به خمیر اضافه کرد.

افزودن بی کربنات آمونیوم به مواد غذایی باعث نرم و سبک شدن بافت و ترد شدن محصول می‌ شود. یکی از عوامل مهم در فعال‌ سازی واکنش‌ های شیمیایی در بی‌ کربنات آمونیوم گرما است که عامل مهمی جهت پف کردن در محصولات پختنی می‌ شود، به همین جهت در بسیاری از صنایع مانند صنعت غذایی خرید عمده بی کربنات آمونیوم جهت بازدهی بهتر این محصولات انجام می‌ شود. اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد خرید عمده بی‌ کربنات آمونیوم را دارید و به دنبال مکانی هستید که بتوانید این ماده شیمیایی را با کیفیت و مرغوبیت بالایی تهیه کنید، شرکت اسپیناس شیمی پیشنهاد ما می‌ باشد.

قیمت بی کربنات آمونیوم

جهت تعیین قیمت بی‌ کربنات آمونیاک موارد مختلفی را در کنار یک در نظر بگیرید که این موارد در کنار یک دیگر می‌ تواند یک قیمت مناسب و ایده آل را به شما پیشنهاد دهند‌. وقتی محصول را به صورت عمده و از نمایندگی‌ ها و شرکت‌ های بزرگی مانند اسپیناس شیمی تهیه کنید، قطعاً قیمت‌ های شما مناسب‌ تر از زمانی خواهد بود که این مواد را به صورت جزئی و اندک خریداری کنید یا مثلاً درصد خلوص این مواد در تعیین قیمت مهم هستند و مواد شیمیایی مانند بی‌ کربنات آمونیوم با درصد خلوص متفاوت و قیمت‌ های متفاوتی دارد.

 از طرفی نحوه تولید کردن و کیفیت محصول نیز قیمت مواد شیمیایی را تحت تاثیر خود قرار می‌ دهد. چون شما تنها در صورت استفاده کردن از یک ماده شیمیایی مانند بی کربنات آمونیوم با کیفیت می‌ توانید انتظار به دست آوردن محصولات با کیفیت را داشته باشید. به همین دلیل است که آشنایی مختصری با این محصولات هنگام خرید ضروری به نظر می‌ رسد.

ویژگی بی کربنات آمونیوم

 از ویژگیهای این ترکیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل ظاهری این ترکیب شیمیایی پودر سفید رنگ و کریستالی است.
 • این ماده دارای جرم مولکولی  ۷۹.۶گرم بر مول بوده است.
 • توجه فرمایید که بی کربنات آمونیوم در آب محلول بوده و باعث تشکیل شدن محلولی نسبتاً قلیایی می شود و دارای PH 8/7میباشد. همچنین آمونیوم بی کربنات در استون و الکل ها به حالت نامحلول میباشد.
 • زمانی که دمای حلالیت بالا رود، در نتیجه بی کربنات آمونیوم در آب زیاد می شود. این واکنش گرماگیر بوده است و در نهایت باعث کم شدن دمای آب می شود.

از جمله کاربرد های این ترکیب میتوان به: استفاده برای یک کود و تقویت کننده خاک اشاره کرد. همچنین این ماده در گذشته برای کود نیتروژن دار ارزان قیمت مورد استفاده قرار می گرفت ولی به دلیل پایین بودن کیفیت و ناپایداری آن با اوره جایگزین شد.

کاربرد بی کربنات آمونیوم (آمونیاک خشک)

 • در صنایع کشاورزی و در آزمایشگاه ها از این ماده ی شیمیایی به عنوان یک شناساگر استفاده بسیاری می شود.
 • از جمله کاربرد دیگر این ماده شیمیایی استفاده بسیار در انواع پاک کننده و پاک کننده رسوب کلسیم در انواع لوله های مبدل های حرارتی و بویلرها می باشد.
 • جالب توجه است که این ماده در بعضی از برنامه‎های فرآوری  غذایی، در شربت‎های سرفه و حتی برای بسیاری از آنتی اسیدها  به عنوان پودر جوش شیرین استفاده می شود.
 • در عصر حاضر در بسیاری از رنگ های گوناگون آمونیاک خشک به کار میرود.
 • از جمله کاربرد های این ماده: در تولید کردن لاستیک اسفنجی، بسیاری از صنایع دارویی، نمک های آمونیوم، سرامیک سازی و کائوچو دباغی چرم ، سنتز کاتالیست، تولید کردن مواد ضد حریق و لباس های مخصوص برای آتش، ترکیبات اطفا کردن حریق، برای گریس زدایی محصولات و همینطور در تولید کردن انواع محصولات لبنی منجمد استفاده میشود.
 • در هنگام تصفیه این ترکیب شیمیایی در موارد زیادی مانند کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا ، کمی قلیایی این ترکیب نقش دارد. یکی از اجزای اصلی شربت سرفه خلط آور، بی کربنات آمونیوم میباشد.

از جمله نکات ایمنی این محصول اینست که به هیچ عنوان این  ماده برای انسان خطرناک نمیباشد ولی در صورت مصرف کردن بیش از اندازه و بلعیدن این ماده شیمیایی احتمال دارد منجر به پیدایش مسمومیت های تنفسی و گوارشی بشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسید سیتریک خشک و دی استات سدیم

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

آمونیاک خشک چیست؟

آمونیاک خشک همان بی‌کربنات آمونیوم است که این ماده به عنوان یک ترکیب غیر آلی تاریخچه بسیار طولانی دارد. آمونیاک خشک به صورت جامد بی‌رنگ می ‌باشد. حال این ماده به راحتی به آمونیاک، آب و حتی دی اکسید کربن تجزیه خواهد شد. کاربرد گسترده این مواد شیمیایی باعث شده تا سطح فروش آنها در بازار جهان افزایش یابد. حال شما کاربران عزیز باید هنگام خرید به کیفیت، گرید، وزن بسته‌بندی، نوع بسته‌بندی و دیگر مشخصات این ماده توجه داشته باشید.

این ماده شیمیایی در آب به راحتی حل می‌شود و یک محلول قلیایی به وجود می‌آورد. دارای جرم مولکولی ۷۹.۶ گرم بر مول است. در صورتی که در آب حل شود گرماگیر می‌باشد در نتیجه تحت تاثیر افزایش دما قدرت حلالیت این ماده نیز به طبع افزایش می‌یابد. چنانچه در دمای ۳۶ تا ۶۰ درجه سانتیگراد قرار بگیرد به دی اکسید کربن، آمونیاک و آب تجزیه خواهد شد.

اگرچه به راحتی در آب حل می‌شود اما در الکل و استون نامحلول خواهد بود. از ویژگی‌های مهم این مواد شیمیایی می‌توان به خاصیت تثبیت کننده آن اشاره داشت. حال به همین منظور برای حفظ خاصیت فیزیکی و شیمیایی مواد غذایی از آن می‌توان استفاده کرد. البته در مواد غذایی ph را نیز به راحتی می‌تواند تنظیم کند.

چرا که باعث اصلاح اسیدیته یا قلیایی بودن مواد غذایی می‌شود. از نظر حرارتی پایداری ندارد و به همین سبب در حالت سرد به صورت جامد سفید رنگ خواهد بود. امروزه از این مواد شیمیایی به عنوان یک عامل ورآورنده خمیر نیز استفاده می‌کنند در واقع با استفاده از آمونیاک خشک باعث پف شدن خمیر برای تهیه نان می‌شوید. البته در گریدهای صنعتی برای تولید مواد شوینده، در صنعت کشاورزی، کاشی، سرامیک، پلاستیک و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصول مرتبط: کارنوبا واکس

بی کربنات آمونیوم خوراکی

بی کربنات آمونیوم به عنوان یک ماده شیمیایی در گریدهای مختلفی تولید شده است. حال سطح تقاضای گرید خوراکی این محصول در بازار بسیار زیاد است. بی کربنات آمونیوم خوراکی را می‌توان در صنعت غذایی و دارویی استفاده کرد. در صورتی که گریدهای صنعتی آن برای صنایع پلاستیک، کاشی، سرامیک و حتی کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات معدنی به صورت پودری به تولید می‌رسند.

حال بی‌کربنات آمونیوم خوراکی با نام آمونیاک خشک یا نمک اسید کربنات مونو آمونیوم نیز شهرت دارد. این ماده شیمیایی از یک عنصر نیتروژن، ۵ عنصر هیدروژن و یک عنصر کربن و سه عنصر اکسیژن تشکیل شده است. جرم مولکولی این ماده شیمیایی ۸۰ گرم بر مول اما چگالی آن ۱.۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب خواهد بود. بهترین مکان و شرایط برای نگهداری این ماده دمای اتاق است.

معمولاً هم در دمای اتاق به صورت جامد سفید رنگ یا به حالت پودری و کریستالی خواهد بود. هنگام خرید اگر متوجه شدید بوی این ماده مشابه بوی آمونیاک ضعیف است، پس قطعاً بی‌کربنات آمونیوم خوراکی اصل را در دست دارید. در آب به راحتی حل می‌شود اما برای مواد حاوی الکل و استون حل نخواهد شد.

 حال تمامی گریدهای بی کربنات آمونیوم به ویژه گرید خوراکی آن در برابر دما مقاومت بسیار بالایی ندارد، چرا که تحت تاثیر دمای بالا سریعا تجزیه می‌شود. امروزه در صنعت غذایی بی کربنات آمونیوم پودری به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای افزایش کیفیت محصولات غذایی این ماده استفاده می‌شود. معمولاً هم برای پخت انواع شیرینی و نان برای حالت پف کردن خمیر از آن استفاده می‌کنند. قطعاً که گریدهای خوراکی حساسیت بسیار بالایی دارند، چرا که باید فاقد مواد سمی و مواد شیمیایی خطرناک باشند.

بی کربنات آمونیوم در صنایع غذایی

بی کربنات آمونیوم در صنایع غذایی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. البته گریدهای مختلف این ماده شیمیایی هم اکنون برای صنایع بسیار زیادی به کار می‌رود. بی کربنات آمونیوم در صنعت غذایی نقش بسیار مهمی دارد. گرید خوراکی بی‌کربنات سدیم را هم اکنون در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌دهند. این ماده با نام جوش شیرین نیز شهرت دارد و هم اکنون در صنایع گوناگون از آن استفاده می‌شود.

 این ماده در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد تجزیه می‌شود و حال در همین دما اکسید کربن خود را از دست می‌دهد. در دماهای بسیار بالا هرگز به جوش نمی‌آید، بلکه تحت تاثیر حرارت زیاد تجزیه خواهد شد. در آب می‌توان آن را حل کرد اما در دمای معمولی ۱۰.۳ گرم حدود ۱۰۰ گرم از این ماده در آب به راحتی حل می‌شود. این مواد شیمیایی به شکل پودر سفید رنگی هستند که در صورت تغییر رنگ قطعاً درصد ناخالصی در آن زیاد است.

در صنایع غذایی اگرچه سطح کاربرد زیادی دارد؛ اما باید به مقادیر استفاده از آن توجه داشته باشید. برای کاهش ph مواد غذایی مورد توجه است. چه بسا اینکه در دسته‌بندی مواد شیمیایی بی‌خطر قرار می‌گیرد. پایداری آن در هوای خشک و حتی در دمای اتاق ثابتاما در آب و هوای مرطوب شروع به تجزیه شدن می‌کند.

 در صورتی که بی‌کربنات آمونیوم تجزیه شود دی اکساید کربن به وجود می‌آید. امروزه حتی برای تصفیه آب به عنوان یک عامل پرقدرت برای کنترل phنیز از بی‌کربنات آمونیوم خوراکی استفاده می‌کنند. در فراوری انواع بگین پودر استفاده می‌شود و در مواد غذایی برای خنثی‌سازی مواد اسیدی کاربرد دارد. البته در پخت و پز بسیاری از مواد غذایی نظیر کیک، کلوچه، نان و غیره نیز کاربرد دارد. این ماده را در خمیر مخلوط می‌کنند و تحت تاثیر دمای بالا برای پخت نان واکنش شیمیایی در آن رخ می‌دهد.

محصول مرتبط: اسید آسکوربیک

بی کربنات آمونیوم e503

بی کربنات آمونیوم e503 یک ماده پودری سفید رنگ شیمیایی است که هرگز در دمای اتاق واکنش نمی‌دهد. این مواد شیمیایی تحت تاثیر حرارت بالا از خود واکنش نشان می‌دهند. حال چنین موادی در گریدهای صنعتی و خوراکی برای استفاده در صنایع غذایی، دارویی، حذف کننده‌های رسوبات، رنگ‌های صنعتی، صنعت آرایشی و بهداشتی، سرامیک سازی، کود گیاهی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این ترکیب معدنی معمولاً در صنعت غذایی به عنوان یک عامل تخمیر و از طرفی نقش تقویت کننده عطر و طعم مواد غذایی را دارد. همچنین عنوان یک حجم دهنده یا پف کننده برای تولید نان، شیرینی و حتی کیک از آن استفاده می‌شود. این ترکیب معدنی معمولاً در محصولات غذایی زیادی ویتامین‌های گروه B را به تولید می‌رساند. چه بسا اینکه اسید و الکلی نیز طی این فرایند به تولید می‌رسد که باعث جلوگیری از رشد پاتوژن می‌شود.

در واقع حالت کلوئیدی گلوتون که تحت تاثیر کاهش ph ایجاد می‌شود، ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد. بی کربنات آمونیوم e503 هم اکنون توسط شرکت‌های بسیار مختلفی به تولید می‌رسد که از نظر سطح کیفیت متفاوت هستند. این افزودنی به صورت بی‌رنگ یا حتی سفید و پودری روانه بازار می‌شود.

یک ترکیب غیر آلی است که در صورت تماس با گرما و آب واکنش رخ می‌دهد. به دنبال خرید عمده بی کربنات آمونیوم می‌توانید از مراکز قابل اعتماد و معتبری نظیر اسپیناس شیمی سفارش خود را ثبت کنید. در اسپیناس شیمی به گرید‌های مختلفی از مواد شیمیایی در برندهای متنوع دسترسی دارید. توجه داشته باشید که چنین شرکت‌هایی محصولات فوق العاده با کیفیت و با درصد خلوص بالا روانه بازار می‌کنند.

تولید کننده بی کربنات آمونیوم

بی کربنات آمونیوم یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی است که در دو گرید صنعتی و خوراکی به تولید می‌رسد. تولید کننده بی کربنات آمونیوم برای کاربرد این ماده در صنایع مختلف آن را در گریدهای مختلفی به تولید رسانده است. این مواد در صنعت پزشکی، صنعت تصفیه آب، صنعت کشاورزی، صنعت لوازم بهداشتی و حتی کاربردهای صنعتی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم اکنون اهمیت این ماده برای استفاده زیاد آن در صنایع مختلف فراوان است.

 چه بسا اینکه تولید کنندگان بسیار زیادی برای تامین نیاز بازار این مواد را به تولید می‌رسانند. در هر شرکت تولیدی قطعاً مواد شیمیایی تحت تاثیر روش تولید استانداردها، سطح کیفیت مواد اولیه و دقت خط کنترل کیفی با سطح کیفیت مختلفی وارد بازار می‌شود. بهترین تولید کننده بی ‌کربنات آمونیوم این مواد شیمیایی را مستقیماً از درب شرکت به دست شما کاربران عزیز می‌رساند.

در اسپیناس شیمی شما به با کیفیت‌ترین مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف می‌توانید به راحتی دسترسی داشته باشید. این مجموعه می‌کوشد تا شما کاربران عزیز بدون هیچ واسطه‌ای مواد شیمیایی اصل و درجه یک را با کمترین قیمت تهیه کنید. چه بسا اینکه برای انتخاب بهترین محصول بازار، توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد. حال شما مشتریان عزیز با توجه به راهنمای خرید به تناسب نوع کاربرد خود خرید می‌کنید.

قدرتمندترین تولید کننده بی‌کربنات آمونیوم هم اکنون گرید‌های صنعتی و خوراکی این ماده شیمیایی را برای استفاده در صنایع مختلف به تولید رسانده است. پس از بررسی خواص این ماده شیمیایی و سطح کیفیت تولیدی‌های مختلف بهترین ماده شیمیایی را از اسپیناس شیمی بخرید.

تولید بی کربنات آمونیوم

بی کربنات آمونیوم در دسته‌بندی مواد شیمیایی پرکاربرد قرار می‌گیرد. حال بسته به شرایط تولید بی‌کربنات آمونیوم سطح کیفیت این مواد شیمیایی نیز می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد. این مواد جامد سفید رنگ هم اکنون در گریدهای خوراکی و صنعتی برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگام تولید بی‌کربنات آمونیوم به تمامی مشخصات آن توجه می‌شود. حال چه بسا اینکه از روش‌های مختلفی برای تولید این ترکیبات شیمیایی می‌توان استفاده کرد.

معمولا برای تولید این ترکیبات ابتدا باید محلول آمونیاک را در داخل رآکتور به راحتی شارژ کرد. در نتیجه گاز کربن دی اکسید را نیز در قسمت داخلی رآکتور می‌توان تزریق نمود. یکی از مهمترین نکاتی که حین تولید این ماده شیمیایی و تزریق گاز کربن دی اکسید به داخل رآکتور باید مورد توجه قرار بگیرد، کنترل این واکنش است.

تحت تاثیر این واکنش کریستالیزاسیون رخ می‌دهد. حال این واکنش گرمازا است: اما برای گاز دی اکسید کربن و آمونیاک گرماده خواهد بود. حال برای اینکه کریستال‌هایی تولید شود که جداسازی آنها راحت‌تر باشد، باید گرمای این واکنش را خارج کرد. پس هنگامی که این واکنش رخ می‌دهد، شما باید بتوانید به راحتی این گرما را تحت کنترل قرار دهید. در نتیجه با تشکیل کریستال و اتمام واکنش محتویات رآکتور تخلیه خواهد شد.

در این میان کریستال تشکیل شده توسط سانتریفیوژ آبگیری می‌گردد. حال اگر پس از این فرایند شاهد رطوبت در کریستال‌های تولید شده بودیم می‌توان توسط دستگاه خشک کن مخصوصی این کریستال‌های آمونیوم را به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای خشک کرد. توجه داشته باشید که این فرآیند باید به درستی مدیریت شود تا محصول تولیدی کیفیت مطلوبی داشته باشد.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...