تالک چیست اصطلاح تالک هم به مواد معدنی خالص و هم به طیف گسترده‌ای از سنگ‌های نرم حاوی تالک اشاره می‌کند. تالک یک کانی سیلیکات منیزیم آبدار با ترکیب شیمیایی Mg3Si4O10 (OH) 2 است.

در حال حاضر این مواد اولیه شیمیایییعنی تالک دارای خاصیت های فوق العاده ای بوده که باعث میشود، در تهیه کردن پودر های بچه، انواع بوگیر ها و همچنین در لوازم آرایشی و  بهداشتی  به صورت گسترده استفاده میشود. تالک دارای فرمول شیمیایی H2Mg3(SiO3)4 بوده است.

امروزه بیشتر تالک از تکنیک‌های معمولی روباز، مته و انفجار، بیل و کامیون استخراج می‌شود. تفاوت عمده آن با تکنولوژی معمولی این است که استفاده از انفجار برای شکستن سنگ‌های نرم تالک به حداقل می‌رسد.این پودر به صورت نرم و در حالت آسیاب شده است. در حالت کلی میتوان گفت تالک یا پودر تالک به عنوان یک ماده معدنی کاربردی است که تشکیل شده از ترکیباتی مانند: سیلیکات منیزیم آبدار در پوست یا مرکز ماگما بوده است. لازم به دانستن این نکته است که، در زمانی که این ماده از پوسته زمین استخراج  می‌گردد، به اسم یک پودر ریز لحاظ میشود.

ویژگی تالک:

این ماده دارای شکل ظاهری پودری بوده و همچنین ساختار آن به صورت کریستال میباشد.
به طور معمول دارای رنگ هایی همچون سبز، قهوه ای، بی رنگ و سفید بوده است.
تالک تشکیل شده از منیزیم،سیلیسیوم ، هیدروژن و اکسیژن میباشد.
این ماده معدنی به شکل صابونی و یا چرب بوده است در نتیجه به سنگ صابون معروف است.

امروزه صنعتی شدن منجر به زیاد شدن تولید کالاهای بسیار زیاد و مواد مورد نیاز برای نگهداری این رشد میشود. بسیاری از صنایع لازم به ادامه تولید به ترکیبات اولیه داشته و از جمله این مواد پودر  تالک است. این ماده شیمیایی یک ترکیب معدنی به رنگ سفید بوده که دارای طعم تلخی است. توجه نمایید که بعد از فرآوری کردن سنگ تالک به طور عمده در کشورهایی همچون هند، برزیل، آمریکای شمالی و انگلیس پیدا میشود.

کاربرد تالک:

 • جالب بدانید، به تالک دارای خلوص بالا استاتیت گفته میشود و کاربرد بسیاری برای انواع حکاکی های تزئینی داشته است.
 • این ماده نقش فراوانی به عنوان یک عنصر در انواع سرامیک، کاغذ، رنگ، سقف، پلاستیک، لوازم آرایشی و پودر بچه و بسیاری دیگر مصارف مصرف های گوناگون از جمله ساخت لاستیک و پلاستیک ها دارد.
 •  این پودر به دلیل داشتن توانایی جذب رطوبت، جذب روغن، جذب بو، روان کنندگی و ایجاد اثر  قابض بر روی پوست انسان دارای کاربرد بسیاری میباشد. از این پودر که یک ماده مهم است در بسیاری از پودرهای بچه، پودر پا، پودرهای کمک‌های اولیه و انواع لوازم  آرایشی استفاده میشود.
 • نوعی از تالک که به نام «سنگ صابون» معروف است در ساختن انواع مجسمه‌ها، کاسه‌ها، پیشخوان ها، سینک‌ها، اجاق‌ها، کاسه‌های لوله و بسیاری اشیاء دیگر به کار میرود.
 • در حال حاضر در شرکت‌های کاغذ سازی از این پودر برای جذب بیشتر کاغذ خود کاربرد دارد.
 • پودر تالک در صنایع گوناگونی همچون صنایع تولیدی، کاغذسازی، کشاورزی و صنایع پزشکی به طور گسترده استفاده میشود.
 • در بسیاری از صنایع تولیدی از پودر تالک استفاده بسیاری برای روانکاری قطعات فلزی داشته است.

نکات ایمنی تالک

 • لازم است در هنگام کار با این ماده همچون دیگر مواد شیمیایی جانب احتیاط را رعایت نمایید.
 • این ترکیب شیمیایی در صورت بلعیدن این ماده شیمیایی تحریک خفیف پوست را در پی دارد.
 • از استنشاق و تماس این ماده با پوست خودداری نمایید زیرا باعث تحریک کردن دستگاه های تنفسی و آلرژی میشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کارنوباواکس ، اسید آسکوربیک ، کائولن
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...