تری سدیم فسفات (TSP) یک ترکیب معدنی است که دارای فرمول شیمیایی Na3PO4 می باشد.

امروزه تری سدیم فسفات (TSP) به صورت  یک پودر سفید رنگ خشک و  آبدار تولید میگردد که در انواع صنایع گوناگون  و صنایع خوراکی استفاده بسیار زیادی داشته است. جالب توجه است که تری سدیم فسفات یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4 میباشد.

میتوان گفت این ترکیب فسفاته بطور عمومی از واکنش فسفریک اسید با سودا اش تولید میگردد. این ماده به عنوان یک نمک معدنی حساب میشود. بیشتر اوقات این ترکیب شیمیایی به حالت یک گرانول سفید و یا در فرم کریستال (خشک) وجود دارد. همچنین این ماده به شدت در آب محلول بوده است، به دلیل به وجود آمدن  محلول بازی با  پی اچ 12این ماده دارای انحلال بوده و در آب حل میگردد.

تری سدیم فسفات

راهنمای خرید تری سدیم فسفات تاکید می‌کند تا در رابطه با این محصول اطلاعات کاملی کسب کنید.‌ بسیاری از افراد تنها به بررسی قیمت تری سدیم فسفات می‌پردازند. دقت داشته باشید که قبل از بررسی مشخصات و آشنایی به عملکرد و کاربرد این محصول نمی‌توانید به بررسی قیمت پرداخته و ارزش واقعی آن را بدانید.

تری سدیم فسفات به عنوان یکی از مواد کاربردی است که به صورت  آبدار می‌توان آن را تهیه کرد. این ماده یک نوع پودری سفید رنگ می‌باشد که در گریدهای صنعتی و خوراکی توزیع می‌شود. در صنعت غذایی به عنوان یک افزودنی بی‌خطر است که سمی نبوده و سازگاری دارد.

تری سدیم فسفات را به عنوان یک ترکیب معدنی می‌شناسند که نقش نگهدارنده و تنظیم کننده ph دارد. همانگونه که مستحضرید، در تمامی صنایع به ویژه صنعت غذا و دارو تنظیم ph اهمیت بسیار بالایی دارد. پس با توجه به عملکرد این ماده کاربرد آن نیز ارزشمند است. این ماده با نام‌های دیگری نظیر تری سدیم اورتو فسفات و همچنین سدیم فسفات نیز شهرت دارد.

این ماده یک ترکیب فسفات یا نمک معدنی می‌باشد که تحت تاثیر واکنش فسفوریک اسید با سودا اش به تولید می‌رسد. در حالت خشک سریعا در آب حل می‌شود و همین قدرت انحلال بالا و حل شوندگی آن در آب، محلولی قلیایی با ph ۱۲ به وجود می‌آورد.

به صورت جزئی هیدراته در فرم تجاری عرضه می‌شود که در این حالت ۱۲ آبه است. معمولا هم تحت تاثیر حرارت ۷۶ درجه سانتیگراد می‌توان به فرم خشک آن دست یافت.

آشنایی با مشخصات شیمیایی و فیزیکی تری سدیم فسفات نیز اهمیت دارد. این ماده دارای جرم مولی ۱۶۳.۹۴ گرم بر مول است، از طرفی دانسیته آن ۱.۶۲۰ گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد. حال اینکه هر یک و نیم گرم از این ماده درصد میلی لیتر از آب به راحتی حل می‌شود.

قیمت تری سدیم فسفات

در رابطه با فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت تری سدیم فسفات می‌توان گفت عوامل بسیار زیادی دخالت دارند. به عنوان مثال، این ماده نوعی پودر است که به صورت خشک یا آبدار توزیع می‌شود. البته در صنایع مختلف نیز به نوع خشک و آبدار آن به صورت جداگانه نیاز است.

 همین خشک یا آبدار بودن محصول و انتخاب شما قیمت را تغییر می‌دهد. در واقع نوع خشک این ماده با نوع آبدار آن قیمت متفاوتی دارد.

این مواد در گریدهای صنعتی و خوراکی به تولید رسیده اند. در واقع این گرید جایگاه محصول را در صنایع مختلف غذایی و صنعتی تعیین می‌کند. حال اینکه چه کاربردی دارد و اهمیت استفاده از آن چیست؟ بماند. اما همین نوع گرید مختلف ماده که با مشخصات فیزیکی، شیمیایی و ظاهر متفاوتی عرضه می‌شود، زوی قیمت محصول تاثیر دارد.

روش تولید تری سدیم فسفات نیز از پارامترهای تعیین قیمت خرید تری سدیم فسفات است. این ماده تحت تاثیر واکنش خاصی به تولید می‌رسد. هدف از به کارگیری این واکنش تولید ماده در گرید‌های خوراکی و حذف خطرات آن برای سلامتی است.

کاربرد تری سدیم فسفات و اهمیت این کاربرد می‌تواند روی ارزش ماده تاثیر داشته باشد. از این مواد معمولا به عنوان یک نوع پاک کننده رنگ برای سختی زدایی آب، نگهدارنده آب و تنظیم ph در صنعت غذایی و به عنوان یک نوع نمک حمام می‌توان استفاده کرد.

توجه داشته باشید که این ماده نباید استنشاق شود. همچنین از تماس مستقیم آن با چشم و پوست و از طرفی بلعیدن آن خودداری کنید. چرا که بیماری‌های خطرناکی به وجود می‌آورد؛ از این رو بایستی این مواد را در بسته‌های مخصوص و با کیفیتی قرار دهند. این بسته‌بندی صحیح کیفیت ماده را در برابر شرایط محیطی نیز حفظ می‌کند. از این رو کیفیت بسته‌بندی نیز برای تعیین قیمت تری سدیم فسفات تاثیرگذار است.

ویژگی های این ترکیب شیمیایی:

جرم مولی
94/163 گرم بر مول
شکل ظاهری
یک جامد پودری و یا به صورت یک گرانول سفید
دانسیته
620/1 گرم بر سانتی متر مکعب
مقدار حلالیت در آب
5/1 گرم در 100 میلی لیتر  (در 0 °C)
8/8  گرم در 100 میلی لیتر (در 0 °C)

قابل توجه است که این ترکیب دارای اسامی گوناگونی میباشد، از جمله: TSP ، E339 ، تری سدیم اورتوفسفات ، سدیم فسفات میباشد.  جالب توجه است که میتوان گفت فرآیند تولید کردن دی سدیم مونو هیدروژن فسفات ، مونو سدیم دی هیدروژن فسفات و همچنین TSP شبیه به یکدیگر میباشند به این شکل که نمک های فسفات سدیم در یک راکتور به وسیله یک واکنش با پایه اسیدی بین اسید فسفریک و سدیم هیدروکسید و یا سدیم کربنات (سودا اش)  تولید می گردند.

لازم به گفتن این نکته است که تری سدیم فسفات به وسیله ی خنثی‌سازی اسید فسفریک با به کار بردن از هیدروکسید سدیم، اغلب با کربنات سدیم تولید می‌گردد.

انواع کاربرد تری سدیم فسفات

  •  تری سدیم فسفات صنعتی
  • تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ غذایی
  •  تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ دارو سازی
  • تری سدیم فسفات در ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ

نکات ایمنی تری سدیم فیفات:

  • قابل توجه است که این  محصول به اسم یک ترکیب اضافه شده غذایی بی خطر و  ایمن ثابت شده است و در انواع گوناگونی از کیک، نان ها و سس ها استفاده می  شود.
  • استنشاق کردن این ترکیب می تواند منجر به اتفاقاتی همچون سوزش در بینی و گلو ، سرفه های پی در پی و همچنین خس خس کردن سینه و تنگی نفس در موارد حاد می گردد.
  • تماس با چشم باعث به وجود آمدن سوزش شدید، درد در چشم و حتی منجر به ایجاد آسیب چشمی در قرنیه چشم میگردد.
  • بلع این محصول شیمیایی می تواند باعث آسیب جدی به دستگاه گوارش شود و حالت تهوع و  استفراغ را در در شما به وجود آورد.
  • یکی از موارد شایع تماس با پوست است که باعث ایجاد قرمزی، خارش و تحریک و سوزش شدید و در نهایت باعث  سوختگی پوست در شما میگردد. در نتیجه لازم بوده که در صورت تماس،  حتما پوست خود را به مدت 15 دقیقه به خوبی بشویید و درخواست کمک پزشکی کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...