دی آمونیوم فسفات کودی

Diammonium phosphate

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

کود دی آمونیوم فسفات (Diammonium Phosphate) یکی از پرمصرف ترین و بهترین کودهای شیمیایی فسفره در جهان است.

ترکیب این کود اکثرا در مناطقی که خاک با کم بودن نیتروژن و فسفر مواجه است، استفاده می شود. کودهای فسفات آمونیوم برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ تولید شدند و DAP به سرعت در این کلاس از محصولات بهترین شد. کود دی آمونیوم فسفات شناخته شده به DAP معروف بوده و در واقع از دو ماده ای ساخته شده که هر یک به تنهایی به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرند. فسفات آمونیوم، به واسطه نمک های غیر آلی ساخته شده که توسط  واکنش میان اسید فسفریک و آمونیاک میباشد و به شکل مایع و یا پودری و گرانول ساخته می شود.

اگرچه به غیر از فروش به عنوان کود شیمیایی، به عنوان ماده ضد حریق، ماده تصفیه شکر و غذای حیوانات و.. نیز فروش دارد؛ اما کاربرد عمده آن در بخش کشاورزی می باشد. DAP از سال ۱۹۶۰ به طور رسمی جهت تامین فسفر برای گیاهان به کشاورزان و باغداران فروخته می شود، به طوریکه در جهان پر مصرف ترین کود فسفره می باشد.

از ویژگیهای مهم این کود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کود DAP منبع بسیار عالی نیتروژن N برای تغذیه گیاه میباشد. 
 • pH قلیایی آن میباشد که در اطراف گرانول حل شده ایجاد می شود و با اعمال کردن این کود به زمین می توان pH خاک را به حدود 8.5 رساند.
 • با استفاده از این ماده در خاک بعد از مدتی باکتری ها با تجزیه ی نیترات موجود موجب اسیدی تر شدن خاک می گردند.
 • دارای چگالی 619/1 میباشد و نقطه ی ذوب 155 درجه سانتی گراد میباشد.
 • درجه استاندارد این کود ۱۸-۴۶-۰ میباشد.
 • این کود بسیار محلول بوده در نتیجه به سرعت در خاک حل می شود تا فسفات و آمونیوم در اختیار ریشه گیاهان قرار بگیرد.
 • فسفر موجود در این تر کیب باعث جذب بهتر این عنصر شده در گیاه برای چرخه انتقال انرژی، فتوسنتز ، تبدیل قند  و نشاسته ، حرکت مواد مغذی در گیاه و انتقال ژنتیک گیاهی مورد نیاز است.

DAP  از ویژگی های قابل حمل و نگهداری بسیار خوبی برخوردار میباشد. کود های دی آمونیوم فسفات در نقش تامین کننده فسفر و نیتروژن برای گیاهان بسیار رونق داشته، حدود ۹۸ درصد محصول تولیدی به عنوان کود شیمیایی به فروش میرسد. این کود دارای ازت (نتیروژن) بوده که یکی از عناصر اصلی مورد نیاز برای رشد گیاهان است. تأمین کافی  فسفر برای رشد و نمو مطلوب گیاهان ضروری میباشد و این عنصر در هر سلول گیاهی زنده ای وجود داشته. به دلیل بالا بودن غلظت نیتروژن و فسفر در این ماده ، کود فوق از محبوبیت بالایی در بین کشاورزان برخوردار است.

کاربردهای کود دی آمونیوم فسفات:

 • این کود مخلوط های DAP در طیف وسیعی از محصولات زراعی با زمین وسیع ، غلات ، نیشکر ، مراتع  ، کشت محصولات علوفه ای و همینطور در محصولات باغی به عنوان مثال ، سبزیجات و محصولات درختی استفاده می شود.
 • این کود نقش مهمی در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه ها، بالا بردن مقاومت نسبت به سرما و افزایش تولید در محصولات زراعی و باغی دارد.
 • ازت موجود در این کود باعث می شود اسیدیته خاک در حد قابل قبولی نگه داشته شود و این مسئله به افزایش و بهبود جذب سایر عناصر مفید برای گیاه کمک می کند.
 • ترکیبات این کود باعث افزایش کمی و کیفی محصولات و حاصلخیزی خاک می گردد. فسفر یکی از مهمترین عناصر موجود در این کود برای گیاهان است که باعث تشکیل گل و دانه، مقاومت گل بر روی گیاه و افزایش مقاومت گیاه در مقابل ریزش گل می شود.
  اسپیناس شیمی
  مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
  شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
 • برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...