رنگ (color) به عبارتی به سادگی نوری بوده است که با طول موج ها و فرکانس های  مختلف و نور فقط نوعی از یک انرژی هست.

تعداد انواع عمومی رنگ محدود میباشد و یکی متداول‌ترین روش‌های طبقه‌بندی رنگ‌ها از طریق نوع پیگمنت یا نوع رزین انجام می‌پذیرد. رنگ‌ها از طریق روش ‌های گوناگونی بر روی سطوح فولادی عمل می کند، اما در همه موارد، ابتدا منجر به وجود آمدن فیلم تر می‌شوند.

 جالب  توجه است که به طور معمول تولید کردن انواع رنگ و مواد اولیه رنگ تجاری نیازمند پردازش اضافی بعضی از مواد معدنی و بقیه ی مواد خام میباشد. با توجه به تولیدکردن  انبوه، مواد  خام مورد کاربرد حتما باید دارای استانداردهای خاصی بوده  باشد، تا یک ثبات و خلوص  نهایی رنگ مورد به وجودآید.

ماده اصلی که تشکیل دهنده رنگ است، رنگدانه میباشد. این رنگدانه ها لازم است که مات بوده تا مطمئن بشوند که دارای قدرت پوشش دهی بالایی هستند. جالب است بدانید که همیشه رنگ قرمز در انتهای پایین طیف میباشد و دارای یک طول موج بالاتر ولی فرکانس کمتری نسبت به بنفش در انتهای بالای طیف بوده است که این رنگ طول موج کمتر و فرکانس بیشتری دارد. یکی از روش‌های متداول طبقه‌بندی رنگ‌ها از راه نوع پیگمنت یا نوع رزین صورت می‌گیرد.
ویژگی رنگ ها

  • Hue : خود رنگ، كیفیتی میباشد که فرد می تواند یك رنگ را از رنگ دیگر تشخیص دهد.
  • شدت: کیفیت باعث میشود که یک رنگ قوی از یک رنگ ضعیف تمایزپیدا کند، از بین بردن احساس رنگ از رنگ سفید یا خاکستری، شدت رنگ آن میباشد.
  • مقدار: روشنایی رنگ، باعث میشود که فرد با آن رنگ روشن را از رنگ تیره متمایز می کند.

رنگ ها دارای اجزائ  تشکیل دهنده ای میباشد از جمله:

  • پیگمنت‌ یا رنگدانه : این ماده پودرهای معدنی یا آلی ریز پودرشده ای میباشد و این ترکیب باعث ایجاد فام، خاصیت محوشدگی، انسجام فیلم و اغلب مهارخوردگی در رنگ میشود.
  • بایندر: اکثراوقات این ترکیب ها، رزین ها و روغن‌ها میباشند ولی این ترکیب های غیرآلی مانند سیلیکات‌های محلول نیز هستند. لازم به ذکر است که بایندریکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده فیلم در رنگ است.
  • حلال : این ترکیب شیمیایی یک حل کننده رزین و تسهیل کاربرد در رنگ استفاده می‌شود. حلال‌ها اغلب مایعات آلی یا آب هستند.

رنگ ها بیشتراوقات به صورت لایه به لایه روی یکدیگر بکارمیروند. این ماده ی شیمیایی شامل موارد زیر میباشد:

  • پرایمرها: این ترکیب را برروی سطوح فولادی تمیزکاری شده، انجام میشود.
  • پوشش میانی : این لایه برای ایجاد ضخامت در همه فیلم سیستم رنگ کاربرد دارد.
  • پوشش نهایی : این لایه باعث فراهم آوردن ظاهر و مقاومت سطح مورد نیاز سیستم می شود.

یک نکته ی مهم درمورد رنگ ها اینست: رنگ ترکیبی میباشد از رنگ های گرم و سرد به شما کمک می کند تعادل خود را پیدا کنید. همچنین رنگ ها از نظر نوع و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم میشوند : رنگ پلاستیک ، رنگ ساختمان، رنگ روغنی و رنگ اتومبیل و … تقسیم می شوند که هرکدام مزایا ، معایب و کاربرد ویژه ای دارد .

ازجمله نکات ایمنی رنگ ها اینست که به هیچ وجه در فضاهای بسته رنگ‌ها را ترکیب نکنید. حتما در اتاقی که دارای تهویه هوای مناسب بوده است، رنگ‌ها را ترکیب کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، نیترات سدیم ، تگزاپون صدفی، لورامید
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...