ترخون یک گیاه چندساله از خانواده ی کاسنی و ارتفاع آن ۳۰ سانتی متر تا یک  متر است. برگ های این گیاه بلند، باریک و بسیار معطر هستند. این سبزی طبع  گرم و خشک دارد و بسیار اشتهاآور است. ترخون به خاطر طعم کمی تند و رایحه ی  دل انگیزش در طبخ وپز به کار می رود و علاوه بر این مصارف پزشکی متعددی  نیز دارد. دم کرده ی این گیاه در رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار مؤثر است.  

ترخون تشکیل شده از یک گیاه چند ساله از خانواده آفتابگردان بوده است. این روغن دارای ویژگی ها و فواید بسیار زیادی برای سلامتی بوده است. این روغن استخراج شده از تقطیر بخار برگ و همچنین سر گل آن میباشد. این اسانس به وجود آمده از اسانس از سینئول، استراگول، اوسیمن و همینطور فلاندرن بوده است.

جالب توجه است که رویش این گیاه چند ساله ترخون به صورت بومی در اروپا، غرب آسیا و همینطور نقاطی در جنوب روسیه بوده است. ترخون دئنوع فرانسوی و روسی دارد که ترخون فرانسوی قابلیت بهتری دارد و برای مصارف آشپزی به کار میرود و بیشتر اوقات برای تهیه روغن از ترخون فرانسوی استفاده میشود.

ویژگی روغن ترخون

روغن ترخون دارای بو و مزه نزدیک به تربانتین بوده و دارای یک طعم بسیار تندی میباشد.
همچنین گیاه ترخون بعضی اوقات در خود دارای مقدار زیادی از کتون ها یا اترهای فنلی میباشد.
رنگ و ظاهر این روغن سبز روشن بوده است.

روغن ترخون درارای خواص بسیار ویژه ای و همینطور کاربرد های بسیاری میباشد. از جمله این کاربرد ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این روغن در طب سنتی به عنوان یک تسکین کننده درد بوده به این صورت که حتی جویدن برگ های ترخون به تسکین کنندگی درد، به  خصوص تسکین درد دندان و دهان کمک بسیاری می کند. برای این منظور می توانید از چای  ترخون نیز استفاده کنید.
  • از این روغن برای افزایش اشتها استفاده میشود. به اینصورت که این روغن باعث تحریک کردن ترشح شیره های گوارشی در معده شده و در نهایت افزایش اشتها رخ میدهد. این اتفاق دقیقا از دهان شروع می شود، جایی که تولید کردن بزاق تحریک میگردد.
  • روغن ترخون منجر به تحریک شدن مغز، سیستم عصبی، گوارشی، گردش خون و غدد درون ریز میگردد. به همین علت است که باعث تحریک شدن همه ی سیستم متابولیک میشود و بنابراین میتوان گفت به صورتی رشد و ایمنی را  تحریک می کند.

خرید روغن ترخون

با خرید روغن ترخون می‌توانید از فواید ارزشمند این روغن بهره ببرید. حال اینکه مراکز فروشگاهی متعددی هم اکنون روغن ترخون را توزیع می‌کند. شما می‌توانید از مجموعه اسپیناس شیمی به با کیفیت‌ترین روغن ترخون دسترسی داشته باشید. چه بسا اینکه قیمت روغن ترخون نیز در این مجموعه کاملاً رقابتی است. توجه به راهنمای خرید روغن ترخون از پارامترهای مهمی است که با اکتفا بر آن می‌توانید با کیفیت‌ترین روغن بازار را تهیه کنید.

روغن ترخون همان اسانس ترخون است که آن را از تقطیر بخار برگ و سرگل ترخون استخراج می‌کنند. چه بسا اینکه از روش‌های متنوع نیز برای استخراج این روغن می‌توان استفاده نمود. ترخون از خانواده آفتابگردان به شمار می‌رود که جزو گیاه‌های چند ساله است. روغن این گیاه را با اهداف دارویی، غذایی و حتی صنعتی استخراج می‌کنند. در واقع طعم عالی و عطر و رایحه بی‌نظیر این روغن و از طرفی خواص دارویی منحصر به فرد آن، باعث شده تا در گرید‌های مختلف از آن بتوان در صنایع گوناگون استفاده نمود.

روغن ترخون یک روغن ضد عرق سوز، ضد رماتیسم خوشبو کننده، بهبود عملکرد گوارش و گردش خون است. این روغن سال‌هاست که در طب سنتی محبوبیت بسیار بالایی از نظر ارزش دارویی و غذایی دارد. البته ترخون خود در دو نوع فرانسوی و روسی است که قطعاً از نظر کیفیت و ارزش دارویی و غذایی با یکدیگر متفاوت هستند. روغن ترخون فرانسوی بیشتر برای مصارف آشپزی مناسب است. پس اگر برای مصارف آشپزی قصد دارید به عنوان یک طعم دهنده از آن استفاده کنید، روغن ترخون فرانسوی را بخرید.

از فواید دارویی این روغن می‌توان به کاهش آرتریت، افزایش اشتها، تقویت گردش خون، بهبود هضم غذا، از بین برنده بوی بد، تسکین درد قاعدگی، تحریک سیستم عصبی، حذف باکتری‌های روده و غیره اشاره داشت. به عنوان طعم دهنده در غذا نیز برای از بین بردن بوی بد استفاده می‌شود.

قیمت روغن ترخون

در راهنمای خرید روغن ترخون در رابطه با قیمت این روغن نیز ذکر می‌شود. در واقع بررسی قیمت روغن ترخون یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خرید محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که در مجموعه اسپیناس شیمی قیمت تمامی انواع روغن‌های گیاهی و مواد شیمیایی به زیر قیمت بازار می‌باشد. برای تعیین قیمت این روغن نیز پارامترهایی تاثیرگذار هستند. چند نکته مهم روی قیمت روغن ترخون تاثیر دارند که تاثیرگذاری هر یک به تناسب شرایط مختلف متفاوت خواهد بود.

روغن ترخون از دو نوع ترخون فرانسوی و روسی استخراج می‌شود. لازم به ذکر است که از نظر سطح کیفیت و ارزش دارویی و غذایی این روغن با یکدیگر تفاوت دارد. بنابراین قیمت روغن ترخون نیز در هر نوع با دیگری کاملاً متفاوت خواهد بود.

در طب سنتی در رابطه با ارزش غذایی این روغن گیاهی اهمیت استفاده از آن اشاره می‌شود. چه بسا اینکه کاربردهای پزشکی این روغن برای معده، گوارش و همچنین درد مفاصل اهمیت بسیار بالایی دارد. همین ارزش دارویی، غذایی و صنعتی این روغن گیاهی محبوبیت آن را بیشتر کرده و در نتیجه سطح تقاضای فروش آن نیز بیشتر می‌شود. به طبع که همین مسئله رابطه مستقیمی با قیمت روغن ترخون دارد.

نحوه استخراج روغن ترخون را نیز مورد توجه قرار دهید. در بسیاری از مراکز توسط روش تقطیر با بخار آب این روغن از برگ و گل‌های گیاه استخراج می‌شود. حال همین روش تقطیر با بخار نیز می‌تواند در شرایط مختلف صورت بگیرد. بدون شک در هر روش حتی شرایط و دستگاه‌های مورد استفاده از نظر تکنولوژی نیز متفاوت است.

حجم خرید را نیز مورد توجه قرار دهید. شما چند گرم، میلی‌گرم یا حتی کیلوگرم از این روغن را برای صنایع تولیدی مختلف نیاز دارید. بر اساس وزن روغن باید در قبال آن هزینه‌ای نیز پرداخت شود.

 خاصیت های روغن ترخون:

  • نوشیدن چای ترخون برای افرادی که دچار بی خوابی هستند، مفید بوده و باعث القای یک خواب خوب میشود. اثرات آرامش بخش ترکیبات این گیاه باعث می شود شب ها راحت بخوابید.
  • این گیاه باعث سلامت قلبی عروق میگردد و از تجمع پلاکت ها جلوگیری میکند و درنتیجه به صورت بالقوه باعث کم شدن خطر هرگونه حمله قلبی یا سکته مغزی در شما می شود.
  • نقش مهمی در بهبود سلامت دستگاه تناسلی زنان داشته است. به طور کلی ترخون کمک بسیاری به حفظ و نگهداری سلامت دستگاه تولیدمثل  خانم ها کرده و همچنین برای زنانی که دارای دوره ی قاعدگی نامنظم هستند، مفید میباشد.
  • جالبه که بدانید، ترخون یک کرم زداست، به این معنی که در ازبین بردن کرم های انگلی از روده  کمک بسیاری می کند. این ویژگی که این ماده دارد باعث کم شدن خطر ابتلا به  بیماری های روده و سوء جذب مواد غذایی میشود.

نکات ایمنی روغن ترخون

این روغن به هیچ عنوان برای کودکان،  افراد باردار یا شیرده، در صورت استفاده کردن چندین دارو یا استفاده برای مدت طولانی توصیه نمیشود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
روغن سیاه دانه، اسید سیتریک خشک، لورامید
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...