سود پرک یک باز قوی و بسیار واکنشگر بوده است. این ماده به شدت جذب کننده رطوبت بوده و با رطوبت موجود در هوا واکنش می‌دهد. در نتیجه باید در نگهداری آن دقت کرد.

جالب است بدانید سودپرک بسیار خورنده برای ترکیبات آلی و غیر آلی بوده است. این ترکیب شیمیایی با یک واکنش گرمازا در آب حل میشود و ویژگی خورندگی آن به صورت محلول بالا می رود. لازم به توجه است که سود سوزآور یا کاستیک سودا به خوبی در آب، اتانول و متانول حل می‌گردد. فرایند اصلی تولید کردن سود سوز آور، الکترولیز محلول‌‌های سدیم کلرید در ظروف الکترولیتی گوناگونی وجود دارد.

کاربرد مهم این ترکیب، تست شناسایی فلزات، حساب کردن تعداد کاتیون ها ، تولید کردن و پردازش کردن واکنش های شیمیایی در آزمایشگاه ها به کار میرود. درهنگام خنثی شدن سود پرک این ترکیب با اسید و یا محلول کردن آن در آب گرمای بسیاری آزاد میشود، که احتمال دارد جهت اشتعال پذیری برخی مواد کافی بوده باشد و باعث آتش سوزی بشود. جالب توجه است که این ترکیب خاصیت چربی زدایی داشته و می تواند فورا مولکول های چربی را تجزیه  بکند.

ویژگی سودپرک

از جمله ویژگی این ماده شامل موارد زیر است:

 • این ماده شیمیایی دارای جرم مولکولی 99/39 گرم بر مول میباشد.
 • این ترکیب دارای چگالی 13/2 گرم بر سانتی متر مکعب بوده است.
 • دمای ذوب سود پرک ۳۲۳ °C میباشد. هچنین دمای جوش این ماده 388/1°C میباشد.

کاربرد سود پرک :

 • جالب توجه است که سدیم هیدروکسید یک باز قوی بوده است، که برای تولید کردن نمک‌های سدیم، پاک کننده کاربرد بسیاری دارد.
 • سود سوزآور به دلیل داشتن خاصیت رنگ بری کاربرد وسیعی در صنعت کاغذ سازی و نساجی دارای اهمیت بوده است.
 • جالب توجه است که از سود پرک به عنوان یک ماده بنیادی برای تولید کردن آلومینیوم از سنگ معدن بکار میرود.  
 • سود پرک در صنایع غذایی برای شستن یا پوست کندن انواع میوه‌ها و سبزیجات، آماده‌سازی انواع قهوه و شکلات، تولید کردن رنگ کارامل، تولید کردن نوشیدنی‌های بدون الکل، برای سفت کردن بستنی و همینطور تولید کردن نودل چینی مورد کاربرد قرار می‌گیرد.
 • جالب است بدانید که کاستیک سودا به دلیل داشتن مزیت قلیایی بسیار شدید برای تصفیه کردن آب و زیاد شدن PH آب مورد استفاده ویژه قرار می‌گیرد. از مزایای بالا رفتن PH این بوده است که ویژگی خورندگی آن کم میشود و درصد فلزاتی سمی و سنگین همچون قلع و مس را در آب کم میشود.
 • اضافه بر این قدرت چربی بری سدیم هیدروکسید منجر گشته که به صورت وسیعی برای تولید کردن شوینده‌ها مورد کاربرد قرار بگیرد و باعث زیاد شدن کاربرد آن در صنعت تولید کردن صابون میباشد. لازم به ذکر میباشد که قدرت پاک کننده این ماده در آب گرم افزایش می‌یابد.
 • در حال حاضر از محلول سود پرک در کسب و کار های کوچک همچون قالیشویی ها و کارواش ها هم به کار میرود. به دلیل اینکه اضافه بر چربی زدایی  متناسبی که داشته، دارای هزینه کمتری از تهیه کردن مواد شوینده میباشد.

از جمله نکات ایمنی این ماده اینست که این ماده هنگامیکه در تماس با انواع بافت های بدن ، مخصوصا اعضاء حساس مثل  چشم ، سوختگی شیمیایی به وجود می آورد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
سولفوسوکسینات، اسید فسفریک خوراکی و خرید اسانس
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...