سود پرک کریستال یا سود پرک یا کاستیک سودا Caustic Soda یک ماده شیمیایی می باشد که محصول تولید شده توسط پتروشیمی است.

سود پرک بازی بسیار قدرتمند با فرمول شیمیایی NaOH و در اصل همان هیدروکسید سدیم جامد است. هیدروکسید سدیم در دو نوع سود کاستیک مایع و سود پرک یا سود پرک کریستال تولید می شود. سود سوز آور مایع، یک مایع شفاف بی رنگ و بی بو می باشد. درجه خلوص سود مایع 50 درصد میباشد و در بشکه 220 لیتری بسته بندی می شود. سود جامد کاستیک یا سود سوزآور جامد سفید رنگ بوده و به راحتی در آب, اتانول و متانول حل می شود.

سود پرک به شدت جذب کننده آب و دی اکسید کربن است در نتیجه باید در کیسه های غیر قابل نفوذ بسته بندی شود . سود پرک به دلیل اینکه یه ماده حساس در جذب رطوبت شناخته می شود و همچنین به دلیل اینکه خورندگی زیادی دارد وقتی که به صورت مایع و جامد بسته بندی می شود. هیدروکسید سدیم (Sodium hydroxide) یا سود سوز آور کاربردهای صنعتی مختلفی دارد از جمله: در تولید خمیر کاغذ و کاغذ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی، پارچه، صابون، مواد شوینده. همچنین سدیم هیدروکسید در تولید و فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. مثل استفاده از سود کاستیک در به عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب  شور برای ایجاد خاصیت تردی. از سود پرک برای جدا سازی پوست سیب زمینی ،  گوجه فرنگی و سایر میوه ها برای عمل کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود  سوز آور برای جلوگیری کردن از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی و  جلوگیری از فساد آن ها استفاده میشود.

همچنین این ترکیب به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد به صورت عمده در صنعت های متفاوتی مانند تولید کاغذ ، نساجی ، داروسازی ، تولید آلومینیوم و … استفاده می شود.از ویژگی های این ترکیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 قدرت بازی بالا ، واکنش پذیری ، خاصیت سفید کنندگی ، حلالیت در آب و … موجب محبوب بودن این محصول در بین صنعت گران هستند.

هنگام خنثی سازی این ماده با اسید و یا محلول کردن آن در آب گرمای قابل توجهی آزاد می شود که ممکن است برای اشتعال پذیری بعضی مواد کافی باشد و سبب آتش سوزی میشود.

سود پرک یک باز قوی و بسیار واکنشگربوده که دمای ذوب آن ۱۳۹۰ درجه سانتی گراد است. این ماده با رطوبت موجود در هوا واکنش می دهد بنابراین باید در نگهداری آن دقت کرد.

لازم به ذکر است که این ماده در حالت مایع با دارا بودن خلوص 48 الی 50 درصد دارای بیشترین مقدار غلظت از این ماده می باشد. اما در حالت جامد با خلوص های بالا حتی تا حدود 99.9% نیز تولید می گردد.

همانطورکه پیش تر نیز گفته شد سود پرک بسیار ماده خورنده و خطرناکی است . در صورت برخورد با بدن تنها کار لازم پاک کردن سود به وسیله آب است و نباید از صابون و مواد شیمیایی خنثی کننده استفاده کرد. شستشو را به مدت 30 دقیقه ادامه دهید مگر اینکه مشاور درمانی راهی جایگزین را به شما بگوید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...