سولفات سدیم یکی از پرمصرف‌ترین و پر کاربرترین مواد در صنایع شیمیایی می‌باشد که با نام‌های دیگری چون نمک سولفوریک اسید، سولفات‌ دوسود، نمک گلوبر و سولفات سدیم نیز شناخته شده است.

جالب توجه است که، سولفات سدیم آبدار به صورت .10H2O Na2SO4 نشان داده می‌شود، این ماده شیمیایی را با نام های دیگر نمک دی سدیم سولفوریک اسید، سولفات  دوسود، سدیم سولفات و نمک گلوبر یا میرابیلت شناخته میشود. پیدا کردن این نوع از این ماده در طبیعت آسانتر میباشد. همچنین به این نوع، سولفات سدیم 10 آبه هم گفته می‌شود.

طبق مطالعات صورت گرفته، همه حالات سولفات سدیم به شکل جامد و محلول در آب بوده است. به دلیل اینکه این ترکیب در آب به یون های کاتیونی سدیم (+Na) و آنیونی سولفات (-SO4) تفکیک میگردد، این ماده معدنی یک یک نوع ماده یونی شمرده می شود. این ترکیب در منابع طبیعی آب و خاک بسیار زیاد بوده که از نظر شیمیایی دارای پایدار بوده و غیر سمی می باشد.

خرید سولفات سدیم

سطح خرید سولفات سدیم بسیار زیاد است. این حجم استقبال بالا از این ماده شیمیایی به سطح کیفیت ماده و کاربرد آن بستگی دارد. چرا که این مواد شیمیایی هم اکنون در گریدهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنوع گرید این ماده بدین سبب است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. اکنون به منظور خرید سولفات سدیم بررسی پارامترهای مهم خرید الزامی است. پس از اینکه در رابطه با مشخصات و کاربرد این ماده اطلاعاتی کسب کردید، به دنبال بررسی قیمت سولفات سدیم باشید.

سولفات سدیم یک نوع ماده معدنی است که در طبیعت به فراوانی از آن استفاده می‌کنند. البته به طور طبیعی از معادن نیز استخراج می‌شود. از جمله مواد شیمیایی بسیار پرکاربردی است که با نام نمک سولفورید اسید نیز شهرت دارد. این مواد شیمیایی در آب و خاک به وفور دیده می‌شود.

مشخصات ظاهری سولفات سدیم جزو پارامترهایی است که به هنگام خرید حتماً مورد بررسی قرار می‌گیرد. این ماده معدنی سفید است و به صورت جامد پودری می‌باشد. این ماده شیمیایی بدون آب و خشک دارای دانه‌های درشتی است.

بررسی قیمت سولفات سدیم جزو پارامترهای مهمی است که باید به آن توجه داشت. این قیمت نیز بر اساس مشخصات ماده تعیین می‌شود.

از ویژگی‌های شاخص سولفات سدیم که جزو نکات مهم خرید است، می‌توان به قدرت حلالیت بالای آن در آب اشاره داشت.

سولفات سدیم سمی نیست و از این رو استفاده از آن در صنایع بسیار زیادی مجاز است. این سمی نبودن سطح کاربرد آن و تقاضای نیاز بازار را بالا می‌برد.

هنگام خرید به کاربرد سولفات سدیم دقت کنید. سولفات سدیم یک ماده پرکاربردی است که در صنایع تولید کاغذ، چوب، صنعت شیشه سازی، صنعت منسوجات، صنعت داروسازی، صنایع شیمیایی و غیره از آن استفاده می‌شود.

قیمت سولفات سدیم

اکنون که تصمیم به خرید سولفات سدیم دارید، نوبت به بررسی قیمت این ماده شیمیایی است. این ماده که در صورت بی‌آب بودن به شکل کریستالی سفید رنگ می‌باشد با مشخصات مختلفی عرضه می‌شود. قطعاً که تمامی مشخصات فیزیکی، ظاهری و حتی کاربرد و ویژگی‌های ماده دست به دست یکدیگر داده‌اند تا یک ترکیب شیمیایی فوق العاده کاربردی بسازند. همین موارد ذکر شده به عنوان مهم‌ترین فاکتور اصلی تعیین کننده قیمت سولفات سدیم هستند.

مشخصات چون جرم مولی، چگالی، قدرت انحلال، نوع انحلال، نقطه ذوب و حتی نقطه جوش برای تعیین قیمت ماده تاثیر می‌گذارند. سولفات سدیم نیز با جرم مولی ۱۴۲ بر ۴ گرم بر مول است و این ماده ۶۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب چگالی دارد. جزو موادی با قدرت انحلال بالا در آب می‌باشد که به راحتی نیز در آب با دمای استاندارد حل می‌شود. اگر تحت تاثیر دمای ۸۸۴ درجه سانتیگراد قرار بگیرد، ذوب خواهد شد. برای به جوش آمدن نیز باید در دمای ۱۴۲۹ درجه سانتیگراد قرار بگیرد.

این اسید بی‌آب در سه نوع هپتاهیدرات، سولفات سدیم بی‌آب و دکاهیدرات تولید می‌شود. هر یک از انواع این سولفات سدیم‌ها با فرمول شیمیایی خاص و البته ترکیبات و عملکرد خاصی در صنایع مختلف قابل استفاده هستند. پس از این رو قیمت سولفات سدیم در هر یک از انواع سولفات‌ها با مشخصات مختلف متفاوت است.

کاربرد این محصول را نیز در نظر قرار دهید. چرا که در صنعت کاغذ، منسوجات، داروسازی، صنعت غذایی، آزمایشگاه و غیره در گریدهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون شک این گرید متفاوت و کاربرد زیاد این ماده باعث تعیین قیمت آن می‌شود.

روش‌های متفاوتی برای تولید سولفات سدیم وجود دارد. در واقع به دو روش سنتز شیمیایی و استحصال منابع معدنی حاوی سدیم سولفات به تولید می‌رسد. بدون شک قیمت این ماده تحت تاثیر تولید به روش‌های مختلفی متفاوت است.

ویژگی‌های سولفات سدیم

 • شکل ظاهری این ماده کاربردی و پرمصرف به صورت پودری سفیدرنگ همراه با دانه‌های درشت بوده است.
 • جرم مولی این ماده شیمیایی در حالت بدون آب 04/142 گرم بر مول بوده است.
 • دانسیته این ترکیب شیمیایی در حالت بدون آب  664/2 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد.
 • این ماده به هیچ وجه سمی نبوده و به هیچ عنوان نگرانی این موضوع نباشید.
 • جالب توجه است که، از نظر شیمیایی پایدار می‌باشد.
 • و قابلیت انحلال در آب را داشته است.

قابل توجه است که، این ماده شیمیایی یک ترکیب معدنی بوده است در طبیعت بسیاری از کشورها پیدا میشود و میتوان گفت سولفات سدیم به وسیله ی تولید کنندگان برتر در جهان مانند مکزیک، اسپانیا، چین، روسیه، ایالات متحده و  کانادا تولید میشود.

کاربردهای سولفات سدیم

 • از این ترکیب برای تمیز کردن بسیاری از وسایل همچون: قهوه سازهای تجاری، راهروها، گاراژها و استخرها کاربرد دارد.
 • این ماده شیمیایی باعث استحکام بخشیدن به محصولات کاغذی میشود. و کاربرد آن در انواع کیسه های کاغذی قهوه ای سوپرمارکت و همینطور در جعبه های مقوایی میباشد.
 • پنجره های خانه، شیشه جلوی خودرو، ظروف نوشیدنی، ظروف غذا، عایق، ظروف غیرغذایی و خود ظروف شیشه ای که روی میز آشپزخانه شما قرار می گیرند، همه با کمک سولفات سدیم ساخته شده اند.
 • جالب توجه است که نشاسته برای جلوگیری کردن از تورم نشاسته با زیاد شدن دمای ژلاتینه شدن آن به کار میرود.
 • این ماده در رنگرزی منسوجات نقش مهمی دارد و منجر میشود که رنگ ها به صورت یکنواخت نفوذ کنند.

نکات ایمنی سولفات سدیم

 • سولفات سدیم یک ترکیب غیر قابل اشتعال و غیر سمی  می باشد. اما هنگام کار با آن موارد ایمنی از جمله پوشیدن دستکش لاتکس،  استفاده از ماسک و عینک ایمنی را فراموش نکنید.
 • در صورت تماس با پوست می تواند موجب تحریک آن  شده و آسیب زننده باشد. بنابراین فورا محل آلوده شده را با آب فراوان و  حداقل به مدت 15 دقیقه شستشو دهید.
 • در صورت تماس با چشم ها خطرناک بوده و می تواند موجب تحریک چشم ها، سوزش و آسیب جدی به این عضو شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعالم بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...