این محصول دارای فرمول  k2so4 میباشد. همچنین این کود از واکنش بین کلرید پتاسیم و اسیدسولفوریک در دمای بالاتهیه میشود.

سولوپتاس(Potassium sulfate)یک کود شیمیایی پرمصرف است که به عنوان منبع پتاسیم و گوگرد مورد استفاده قرار می گیرد. کود سولفات پتاسیم با جذب سریع می تواند به صورت خشک برای کوددهی یا به صورت محلول توسط آبیاری قطره ای و اسپری استفاده شود. این کود در محصولاتی مانند گندم، ذرت، پنبه، یونجه، بادام و… استفاده می شود

 • شکل ظاهری این ترکیب سفید است.
 • دارای دمای جوش 174.259 g/mol می‌باشد. 
 • همچنین دارای دمای ذوب 1069 درجه سلسیوس و همینطور دمای جوش 1689 درجه سلسیوس

کود سولفات پتاسیم از واکنش کلرید پتاسیم با مخلوط دی اکسید گوگرد، آب و هوا بدست می آید.نام دیگر این کود سولوپتاس است که به دفعات در زمین های کشاورزی مصرف می گردد و به دوصورت محلول و جامد قابل استفاده میباشد. در کشت های هیدروپونیک استفاده از سولفات پتاسیم بهترین انتخاب از بین کودهای پتاسیمی است.

ارتوکلاز یکی از کانی های حاوی پتاسیم است که در ایران به فراوانی یافت می گردد. در ارتوکلاز بین پتاسیم و سیلسیم پیوند قوی وجود دارد که با کمک حرارت دهی یا عمل کلسیناسیون این پیوند شکسته و پتاسیم رها می شود سپس با افزودن اسید سولفوریک به کود سولفات پتاسیم تبدیل می گردد.

کاربرد پتاسیم در خاک:

 • پتاسیم برای بهبود کیفیت محصول عنصری مهم به شمار می آید به دلیل اینکه پتاسیم دردسترس و محلول در خاک کم بوده است، ما ناگزیر به مصرف کودهایی دارای پتاسیم هستیم.
 • پتاسیم علاوه بر نتایج مطلوبی که بر عملکرد به رقم میزند برای بسیاری از عملکردهای حیاتی گیاه لازم و ضروری است برای مثال در واکنش های آنزیمی و فعال سازی آنزیم ها نقش دارد.
 • موجب افزایش رنگ اندازه میوه میشودو همچنین  باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها میشود.
 • پتاسیم در سنتز پروتئین ها، قندها، نشاسته دخیل بوده  و از طرفی موجب تنظیم جریان آب در سلول ها میگردد.
 • این عنصر حتی در تحریک تقسیم سلولی و رشد وموازنه آنیونی و کاتیونی کاربرد دارد
 • همچنین پتاسیم باعث افزایش مقاومت به شوری، خشکی و همینطور سایر تنش های زیستی و غیر زیستی، ورس و خوابیدگی، انتقال شیره پرورده و… میباشد.
 • یکی دیگر از وظایف مهم و قابل توجه پتاسیم باز و بسته کردن روزنه هاست همان طور که میدانید روزنه ها در هدر رفت و یا ذخیره آب نقشی مهم داشته و باعث ورود و خروج گازهای مهم مانند دی اکسید کربن و آب به داخل گیاه میباشد.

نکته قابل توجه این است که : کود سولفات پتاسیم اغلب به صورت گرانوله ودر اندازه های متفاوت و پودری تولید میشود و هرچه اندازه آن کوچک تر و ریزتر باشد قدرت انحلال کود بالاتر میباشد و برای محلول پاشی مطلوب تر می گردد ذرات ریز این کود در سمپاش و نازل ها و یا سیستم های آبیاری مشکل رسوب نخواهد داشت.

روش استفاده از کود سولفات پتاسیم: 

این کود در اوایل رشد مصرف میشود، بنابراین هنگام کاشت محصول و یا مرحله های اولیه رشد زمان مناسبی برای کوددهی میباشد.

از انجا که بعضی از این کودها دارای شاخص نمک بالا هستند در زمان استفاده برای محلول پاشی درختان جوانه دار و همچنین بسترهای جوانه زنی دقت لازم را بکار بگیرید، تا دچار خسارت نشوید. توصیه می شود که بعد از گلدهی و در زمان پرشدن میوه ها از این کود در درختان استفاده کنید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...