الکیل و اریل نشان دهنده ی سولفونیک اسید بوده واز ترکیبات آلی گوگرد برای ساخت این ماده استفاده می شود.  ساختار این ترکیب دارای نمک سدیم بوده و از کاربرد های مهم آن میتوان به استفاده در شوینده‌های خانگی و ظرف‌شویی و پودر ماشین لباس‌شویی  اشاره کرد.

ساختار عمومی سولفونیک اسیدها

این ماده می‌توان یک ترکیب  اسید سولفوریکی حساب کرد به این صورت که در این ماده یک گروه هیدروکسیل جایگزین یک بخش آلی شده است. ما سولفونات را می توانیم نمک‌ها و سولفونیک اسید بنامیم.این ماده از مواد اولیه شوینده ها و همچنین مواد اولیه صنایع است.

در این واکنش تری اکسید گوگرد نقش یک الکتروفیل را دارد که باعث می شود سولفوناسیون مستقیم اسید متان تبدیل به اسید متان دی سولفونات شود.

تعداد زیادی از سولفونیک از بی‌سولفیت  شکل  می‌گیرد در این هنگام آن‌ها به آلکن‌های انتهایی اضافه می شوند و یا در برخورد با هالیده‌ها آلکیله می شوند.  

خرید سولفونیک اسید

اگر قصد خرید سولفونیک اسید را دارید باید بدانید که این ماده به گروهی از ترکیبات آلی گوگردی اطلاق می شود که به صورت کلی دارای فرمول RS(=O)2_OH می باشند. در این فرمول R همان گروه آریل یا آلکیل است و سدیک در آن نوعی سورفاکتانت آنیونی می باشد که در بیش تر شوینده ها مانند پودر ماشین لباسشویی و مایعات ظرفشویی مختلف به کار برده می شود. با همین توضیح مختصر می توانید به اهمیت خرید سولفونیک اسید پی ببرید که امروزه یکی از مواد اولیه و اساسی جهت تولید کردن بسیاری از شوینده های خانگی و مواد بهداشتی می باشد.

بنابراین اگر قصد خرید سولفوریک اسید و یا خرید عمده سولفونیک اسید را دارید، حتما سعی کنید نوع موادی را تهیه کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشند، چون این مواد جهت تولید کردن بسیاری از شوینده ها و مواد بهداشتی مانند مایعات ظرفشویی به کار برده می شود و باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا محصول تولیدی دارای کیفیت خوبی باشد. هم چنین جهت خرید بهتر و مقرون به صرفه تر می توانید از نظرات کارشناسان شرکت اسپیناس شیمی کمک گرفته و نوع ماده مورد نظرتان را با آگاهی بیش تری خریداری کنید. چون مواد شیمیایی بسیار متنوع و گسترده هستند و هر کدام از آن ها دارای کاربرد ویژه خودشان می باشند. توجه داشته باشید که هنگام خرید سولفوریک اسید به برند تولید کننده آن نیز دقت کنید و این ماده را از یک برند معتبر خریداری کنید.

قیمت سولفونیک اسید

برای به دست آوردن و آگاهی از قیمت سولفوریک اسید می توانید به شرکت های معتبر و شناخته شده ای از جمله شرکت اسپیناس شیمی مراجعه کنید. در هنگام خرید سولفونیک اسید می توانید با قیمت سولفوریک اسید نیز آشنایی پیدا کنید. شرکت اسپیناس شیمی یکی از بزرگ ترین شرکت های بازرگانی در حوزه عرضه و تامین کردن بسیاری از مواد شیمیایی مانند سولفونیک اسید، متان، استیک، گلیسرین، متیل کلراید، متیل استات، اتیل استات، سولفات آمونیوم ۱۷ درصد، هیدرازین ۵۵ درصد، آب اکسیژن ۳۵ درصد، آب اکسیژن ۵۵ درصد و غیره می باشد.

یعنی شما در صورت تمایل داشتن به خرید هر کدام از مواد شیمیایی مانند خرید سولفوریک اسید می توانید این مواد را به صورت جزئی و یا خرید عمده سولفوریک اسید از این شرکت تامین کنید. شرکت اسپیناس شیمی علاوه بر تامین و عرضه مواد شیمیایی عنوان‌ شده، کیفیت و مرغوبیت کالا را نیز تضمین می کند و شما می توانید با خیال راحت ماده مورد نظرتان را از این شرکت خریداری کنید.

روش انداره‌گیری میزان درصد خلوص سولفونیک اسید:

توجه کنید که در اندازه گیری درصد خلوص بهترین روش‌هایی که می‌توانیم استفاده کنیم این بوده که از روش تیتر اسیون استفاده شود.

این روش به این صورت می باشد که تیترانت آن هایامین با نرمالیته  بوده است.

روش کار به این شکل  میباشد که در مرحله اول بایدوزن یک گرم از اسید در بشر 100 سی سی سنجیده بشود، سپس  در مرحله دوم تقریبا باید 30 سی سی آب مقطر نرمال با شناساگر فنول تیتر به اسید اضافه شود تا مقدار ارزش اسیدی آن مشخص بشود.

در نهایت با توجه به ترکیبی که به دست آمده،  محلولی که در بشر داریم باید به رنگ صورتی کمرنگ درآید.

خواص سولفونیک اسید:    

یکی از اسید‌های خیلی قوی سولفونیک اسید میباشد قابل توجه است که با توجه به بررسی های انجام شده برخی می گویند این ماده حدود یک میلیون برابر از اسید کربوکسیلیک قوی‌تر میباشد.  

سولفونات سدیم و کلریدهیدروژن هنگامیکه اسید‌های سولفونیک  با کلرید  واکنش دهد، تشکیل می‌ شود.

اسید‌های سولفونیک با زنجیره‌های کوتاه در آب حل می شود در حالیکه آن‌ها از زنجیره بسیار طولانی تری تشکیل شده‌اند.

کاربرد سولفونیک اسید در مواد شوینده:

سولفونیک اسید در مواد‌های شوینده استفاده میشوند، ودارای مولکول‌هایی از گروه قطبی و غیرقطبی هستند. در حالت کلی  می‌توان این موضوع را به این صورت بیان کرد که صابون‌ها از اسید های چرب تشکیل شده اند و مواد فعال کننده‌ی خوبی هستند. از نیمه های قرن بیستم، به کاربردن این اسید‌ها در صنایع شوینده از صابون‌ها بیشتر شده بود.

کاربرد سولفونیک اسید در رنگ ها:

مقدار زیادی از رنگ‌های آنتروکینون از ترکیبات سولفوناسیون تشکیل میشود. جالب است که بدانید با توجه به بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده، اسید سولفونیک تمایل به پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها زیاد دارد.

به این دلیل است که بیشتر رنگ‌ها قابل شست و شو میباشند.در نتیجه این دلیل باعث می شود که برای ساخت رنگ‌های غذایی از آن استفاده بشود. سولفونیک اسید ها در صنعت ها بسیاری کاربرد دارد از جمله: صنعت خیس و شفاف سازی و همچنین نساجی کاربرد دارد.  عامل دفع گاز در صنعت الکتروپلاته اسید سولفونیک بوده همینطور این ماده در صنعت چرم کاربرد دارد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...