سولو پتاس یا سولفات پتاسیم ( Potassium sulfate) دارای فرمول شیمیایی K2SO4 میباشد این ماده به عنوان یک منبع پتاسیم و گوگرد کاربرد دارد.

در حالت کلی سولوپتاس تشکیل شده از ترکیب اکسید پتاسیم K2O پنجاه و یک درصد و گوگرد چهل و شش درصد SO3 میباشد. این ترکیب باعث تامین کردن پتاسیم برای انواع گیاهان و همچنین خاک کشاورزی می باشد. این کود مانند گل گوگرد علاوه بر تامین پتاسیم مورد نیاز گیاه، گوگرد که یکی از عناصر میان مصرف لازم برای محصولات کشاورزی است را نیز تامین می نماید این ترکیب شیمیایی محلول در آب میبشد وجود سولفور باعث کاهش اسیدیته خاک شده و همین باعث جذب فسفر، آهن و روی می شود. جالبه توجه که این ترکیب به عنصرکیفیت شناخته شده است، به همین علت باعث افزایش تناژ محصولات ومقاومت نسبت به بیماری ها می شود.

یکی از خاصیت های کاربرد سولو پتاس نسبت به بقیه کودها اینست که این کود دارای قابلیت آبشویی کمتری میباشد. پتاسیم حتی بر روی فتوسنتز و تنظیم فشار اسمزی آب، تقسیم سلولی و رشد سلول ها نیز اثر مثبت دارد. سولوپتاس دارای سازگاری با تعداد زیادی از سموم دفع آفات و قارچ‌کش‌ها میباشد. سولفات پتاسیم را به سه روش پودری، مایع و محلول پاشی می توان استفاده کرد.

ویژگیهای سولوپتاس شامل موارد زیر است:

 • سولوپتاس یک پودر سفید ریزمیباشد.
 • دارای جرم مولی 174/259 گرم برمول است.
 • دارای چگالی 66/2 گرم برسانتی مترمکعب است.
 • این ماده به‌سرعت در آب حل شده و یک محلول اسیدی تشکیل میدهد.

خرید سولوپتاس

سولو پتاس به عنوان یک ماده مغذی در صنعت کشاورزی  بسیار کاربرد دارد. این ماده شیمیایی را می‌توان به صورت سمپاشی، جامد و  مایع برای تامین پتاسیم و فسفات مورد نیاز گیاهان استفاده نمود. چه بسا  اینکه مصرف این کود شیمیایی در سیستم آبیاری قطره‌ای باعث می‌شود تا  خاک‌های قلیایی اسیدی شوند. هدف از خرید سولو پتاس بیشتر به منظور جذب  فسفات و ریز مغذی موجود در خاک برای گیاهان مختلف است. از این رو شما  کاربران گرامی هنگام خرید بایستی اطلاعات کاملی در رابطه با این ماده  شیمیایی کسب کنید.

سولو پتاس همان کود سولفات پتاسیم است که یکی از  پرمصرف‌ترین کودهای شیمیایی و مواد اولیه کود به شمار می‌رود. این ماده شیمیایی منبع پتاسیم و  گوگرد است و جذب بسیار سریعی دارد. از این رو آن را به صورت خشک برای  کوددهی و محلول توسط آبیاری قطره‌ای و همچنین سمپاشی می‌توان استفاده کرد.

معمولاً  سولوپتاس را برای تکمیل عملکرد خاصی در گیاهان و فعال کردن واکنش آنزیمی  سنتز پروتئین، تشکیل نشاسته و قند و از طرفی تنظیم جریان آب در برگ‌ها مورد  استفاده قرار می‌دهند. در واقع این ماده شیمیایی یک منبع بسیار قویK  برای  تغذیه گیاهان محسوب می‌شود.

این کودها معمولاً به صورت گرانولی در  اندازه‌های متفاوت تولید شده‌اند. البته تولید کنندگان سولو پتاس را با  ذرات بسیار ریز تولید می‌کنند چرا که در این صورت قدرت انحلال این کود برای  آبیاری یا اسپری شاخ و برگ بیشتر خواهد شد.

سولو پتاس با جرم مولی  ۱۷۴.۲۵۹ گرم بر مول تولید می‌شود. این ماده تحت تاثیر دمای ۱.۰۶۹ درجه  سانتیگراد ذوب می‌شود و تحت تاثیر دمای ۱.۶۸۹ درجه سانتیگراد به جوش  می‌آید. سولو پتاس را با چگالی ۲.۶۶  بر سانتی‌متر مکعب تولید می‌کنند.

سولو  پتاس مناسب استفاده برای گیاهانی نظیر ذرت، یونجه، پنبه، بادام زمینی و  حتی گندم است. البته بیشتر گیاهان در مرحله اولیه رشد، پتاسیم مورد نیاز  خود را جذب می‌کنند.

قیمت سولوپتاس

سولو  پتاس یکی از مواد شیمیایی بسیار پرکاربردی است که بیشتر در صنعت کشاورزی از  آن استفاده می‌کنند. این ماده مغذی در مرحله‌ای خاص باعث رشد قابل قبول  گیاهان شده و پتاسیم مورد نیاز آنها را تامین خواهد نمود. اکنون شما  عزیزانی که قصد خرید سولو پتاس دارید، بایستی به بررسی قیمت آن بپردازید.  بد نیست بدانید قیمت سولو پتاس تحت تاثیر چند پارامتر مهم تعیین می‌شود که  شامل موارد زیر هستند:

سولو پتاس به عنوان یک نمک معدنی است که یک  منبع برای پتاسیم و گوگرد شناخته می‌شود. البته برای خاک‌هایی که مشکل  انباشت کلر دارند نیز می‌توان از آن استفاده کرد. با توجه به اهمیت  ویژگی‌های این ماده شیمیایی باید به سطح کیفیت آن نیز توجه داشت. از این رو  برای دسترسی به سولو پتاس با کیفیت و خالص در بازار باید به مراکز قابل  اعتماد مراجعه داشت. چه بسا اینکه خرید سولو پتاس با کیفیت قیمت بالاتری در  مقایسه با محصولات بی‌کیفیت بازار دارد.

مرکز خرید سولو پتاس  مهم‌ترین پارامتری است که روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد. هم اکنون این ماده  شیمیایی توسط چندین واسطه و مراکز فروش مختلف با قیمت‌های متنوع به فروش  می‌رسد. چنانچه از مجموعه اسپیناس شیمی اقدام به خرید کنید، قطعاً قیمت  سولو پتاس مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

روش تولید این ماده را نیز در  نظر قرار دهید. پتاسیم یکی از عنصرهای پرکاربرد است که در پوسته زمین به  فراوانی وجود دارد، از این رو تولید آن در تمام نقاط جهان امکان‌پذیر است.  حال اینکه پتاسیم را در کمتر جایی می‌توان به صورت خالص یافت. از این رو  نوع پتاسیمی که آن را در طبیعت می‌یابید از نظر خالص یا ناخالص بودن روی  قیمت آن تاثیر می‌گذارد. چرا که برای حذف ناخالصی‌های آن نیز باید شرایط و  روش‌هایی را به کار گرفت.

کاربرد سولوپتاس:

 • پتاسیم برای تکمیل بسیاری از عملکردهای اساسی در گیاهان همچون: فعال کردن واکنش های آنزیمی، تشکیل شدن نشاسته و قندها، سنتز پروتئین ها و تنظیم جریان آب در سلول ها و برگ ها استفاده میشود.
 • باعث زیاد شدن ضخامت دیواره ساقه ها همچنین باعث مقاوم شدن آنها در برابر سرما و گرما، انواع تنشهای طبیعی مانند باد و باران و طوفان و تگرگ میشود.
 •  باعث بالا رفتن میزان قند درچغندرقند ،نیشکر و میوه شده و افزایش  تناژ در سایر محصولات می شود.
 • این ماده باعث کم شدن شستشوی کاتیون‌ها در خاک‌های اسیدی مخصوصا سبک یا ماسه‌ای می شود.
 • ایدر جلوگیری کردن از مصرف Cl در بعضی از خاک ها و محصولات زراعی دارد. در چنین مواردی K₂SO₄ یک منبع K بسیار مناسب بوده است.
 • سولو پتاس باعث افزایش رشد زایشی گیاه شده و افزایش گل دهی، وزن گیری محصول، رنگ پذیری میوه بیشترشدن کیفیت محصول می شود.
 • از کاربرد های عنصر پتاسیم بالا رفتن سرعت انتقال کربوهیدرات ها آمینو اسید ها و انواع گوناگون ریزمغذی‌ها در ساقه ها و برگ های گیاه بوده است. که به این صورت زمان رسیدن میوه ها را سرعت میبخشد.

نکات ایمنی سولوپتاس

 • همیشه این ترکیب شیمیایی به سه وسیله آب آبیاری، چالکود و  محلول پاشی به کار میرود.
 • توجه فرمایید، از مخلوط کردن سولفات پتاسیم با کودهای دارای کلسیم، مس و انواع دیگر از فلزات سنگین خودداری نمایید.
 • همچنین به علت جلوگیری از استفاده بی رویه کود ابتدا مبادرت به انجام آزمایش خاک کنید و توجه داشته باشد که دز های مصرف کردن این کود بسیار گوناگون بوده است.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
اسید سیتریک خشک، بی کربنات آمونیوم، سیلیکون امولشن
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...