سیلیکاژل شکل ماده ای جامد است که از دی اکسید سیلیکون یا SiO 2  تشکیل شده و ظاهری متخلخل دارد. ژل سیلیکا به طور خاص تولید شده است و خاصیت تخلخل بالایی دارد و این همان چیزی است که به این ژل قابلیت جذب می دهد.

جالب است که، از عنصرهای سیلیسیم و اکسیژن ماده ای به اسم سیلیکاژل به وجود می آید. این ماده شیمیایی به اسم یک جاذب رطوبت در صنایع بسیاری کاربرد داشته است. جالبه که بدانید، ژل سیلیکا دارای یک ساختار متخلخل و همچنین نفوذی بوده که باعث بالا رفتن قدرت جذب رطوبت به وسیله این محصول بوده است.  

سیلیکاژل یک جاذب قوی برای آب، الکل، فنول ها و آمین ها است. اساس کار سیلیکاژل از طریق برقراری پیوند هیدروژنی می باشد. این ترکیب شیمیایی غیر قابل اشتعال بوده و این قابلیت را داشته که تا ۴۰ درصد وزن خود رطوبت را جذب میکند. توجه نمایید که این ترکیب شیمیایی منجر به خوردگی و خرابی مواد نمیگردد و درنتیجه به آسانی بسته بندی می شود و در اندازه های گوناگون برای مصارف متنوع وجود دارد.

خرید سیلیکاژل

قبل از خرید سیلیکاژل باید به نکات مهم خرید این مواد دقت کنید. این ماده یک نوع جامد است که آن را از دی اکسید سیلیکون به تولید رسانده‌اند. سیلیکاژل نوعی ماده شیمیایی است که رطوبت را سریعاً جذب خواهد نمود. این مواد شیمیایی دارای ظاهری متخلخل هستند و آنها را در شرایط خاصی تولید کرده‌اند. همین قدرت تخلخل بسیار بالای سیلیکاژل باعث شده تا این ماده به عنوان یک ژل قدرت جذب بسیار بالایی داشته باشد.

 چنین مواد شیمیایی غیر قابل اشتعال هستند و این یک امتیاز برای آنها محسوب می‌شود. تا ۴۰ درصد از وزن خود را می‌توانند رطوبت جذب کنند. قیمت سیلیکاژل نیز بر اساس همین مشخصات این ماده شیمیایی تعیین می‌شود. اما نیاز به شرایط نگهداری خاصی دارد چرا که در دماهای مرطوب و در معرض اشعه نور خورشید شدیداً کیفیت خود را از دست می‌دهد.

حتی پس از گرم کردن نیز نمی‌توان مجدداً آن را استفاده کرد، در اثر گرمای بالا قدرت جذب آن از بین می‌رود. غیر سمی و بی‌بو بودن این محصول باعث شده تا در بسیاری از کاربردها از آن استفاده کنند. خاصیت حرارتی و شیمیایی با پایداری بسیار بالا از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است. حتی در صورت جذب رطوبت نیز به همان شکل اولیه ظاهر می‌شود. در واقع با جذب رطوبت هیچ تغییر شکل ظاهری در آن به وجود نمی‌آید. 

از نکات مهم خرید توجه به کاربرد این مواد شیمیایی است. سیلیکاژل را در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، بسته‌بندی، داروسازی، مخابرات، نظامی، چرمسازی و غیره استفاده می‌کنند. برای خرید این مواد شیمیایی همین حالا از مجموعه اسپیناس شیمی سفارش اینترنتی داشته باشید.

قیمت سیلیکاژل

برای خرید سیلیکاژل مهم‌ترین پارامتری که در نظر می‌گیریم، مشخصات محصول است. پس از اینکه با این مواد شیمیایی، کاربرد، انواع و گرید‌های آن آشنا شدید، باید به بررسی قیمت سیلیکاژل بپردازید. پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت این محصول بسیار زیاد هستند و با بررسی تک تک این عوامل تاثیرگذار به ارزش واقعی سیلیکاژل پی می‌برید.

سیلیکاژل دارای انواع مختلفی است پس قیمت سیلیکاژل نیز در هر نوع مختلف با دیگری کاملاً متفاوت است. به عنوان مثال، این ماده شامل سیلیکاژل‌های گرانولی، پرک، نارنجی و غیره می‌باشد. هر یک از انواع این سیلیکاژل‌ها نیز بر اساس مشخصات خود تقسیم بندی شده‌اند.

سطح کیفیت این مواد شیمیایی را نیز در نظر بگیرید. در مراکز تولیدی مختلف هر یک از شرکت‌ها از موادی با سطح کیفیت مختلف برای تولیدات خود استفاده می‌کنند. پس بدون شک سیلیکاژل نهایی به دست آمده نیز کیفیتی مشابه کیفیت مواد اولیه دارد.

روش تولید سیلیکاژل را نیز در نظر بگیرید. از روش‌های مختلف و حتی ماشین آلات و شرایط متنوعی برای تولید این ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.‌

برند را در نظر بگیرید، چرا که تاثیر اولیه را روی قیمت دارد. در واقع شرکت‌های تولیدی بسیار زیادی در راستای تامین نیاز بازار فعالیت دارند. از این رو می‌توان گفت معتبرترین شرکت‌ها این ماده شیمیایی را با کیفیت مطلوب و قیمت ارزان توزیع می‌کنند.

نوع بسته‌بندی این ماده نیز اهمیت بسیار زیادی روی قیمت دارد. سیلیکاژل یک ماده جامد است که در بسته‌بندی‌های مختلفی آن را توزیع می‌کنند. باید به دور از شرایط محیطی مرطوب یا با حرارت بالا قرار بگیرد؛ از این رو نوع بسته‌بندی سیلیکاژل نیز روی کیفیت آن تاثیر دارد. البته جزو پارامترهای مهم تعیین کننده قیمت این محصول نیز به شمار می‌رود.

ویژگی های سیلیکاژل

دارای جرم مولکولی
08/60 گرم بر مول
در صد خلوص
98% درصد
شکل ظاهری
به صورت دانه های شفاف آبی رنگ
دانسیته
70 تا 75 گرم بر سانتی متر مکعب است.

لازم به ذکر این نکته است که سیلیکاژل یک ترکیب شیمیایی غیر سمی، غیر خورنده، بی بو و همینطور غیر اشتعال زا بوده است.

کاربرد سیلیکاژل

 • خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد. به همین علت به عنوان جاذب بخار آب و رطوبت گیر، در صنایع دارویی، تجهیزات نظامی، صنایع برق، صنعت نفت و گاز، موزه ها و اماکن باستانی به کار برده می‌شود.
 • امروزه با به کار بردن از سیلیکا ژل  می توان تازگی آن را نگهداشت و از هرگونه خرابی آن‌ها جلوگیری می نماید. لازم به دانستن این نکته است که رطوبت موجود در قرص می‌تواند منجر به فاسد شدن انواع قرص‌ها، بسیاری از داروها و همچنین تعدادی از ویتامین‌ها می شود.
 • از سیلیکاژل به عنوان یک فاز ثابت در کروماتوگرافی استفاده بسیاری میگردد.
 • اخیرا کاتالیزور در صنعت پتروشیمی نقشی بسیار مهم داشته است.
 • از این ترکیب شیمیایی در حفظ و نگهداری از وسایل داخل کمد دیواری و همچنین در رختخواب ها در مقابل بوی نم گرفتن و در نهایت آسیب دیدن جلوگیری میگردد.
 • این ماده یک جاذب گازها و بخارهای سمی میباشد.
 • یکی از کاربرد های سیلیکاژل در ساخت انواع داروهای نیرو زا، جداسازی فرآورده‌های خونی و همینطور در کشت DNA استفاده گسترده ای میگردد.
 • در فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی از این ترکیب شیمیایی استفاده میشود.

انواع سیلیکاژل

در حال حاضر سیلیکاژل در رنگ ها و قطرهای گوناگونی تولید می‌گردد. این ماده از نظر رنگ، در سه مدل بی رنگ، آبی و نارنجی تولید شده و دارای قطر و اندازه ای همچون سه نوع A, B, C میباشد.

نکات ایمنی سیلیکاژل

 • توجه فرمایید که، سیلیکاژل ها جزو ترکیبات غیر سمی، غیر قابل اشتعال و همچنین واکنش ناپذیر بوده که در هنگامیکه از آن همراه با محصولات دیگر استفاده می کنید، برای شما خطری به وجود نمی آورد و به آنها آسیب وارد نمی کنند.
 • این ذرات سیلیکاژل در محصولات مختلف گوناگون خوردگی به وجود نمی آورد و باعث پوسیدگی و صدمه به قطعات نمیگردد.
 • قابل توجه است که، این ترکیبات به هیچ وجه خوراکی نمی باشد و  به هیچ وجه نمی توانید آنها را بخورید.
 • در حالتیکه تماس مستقیم با پوست و چشم داشته باشد، می تواند باعث به وجود آوردن حساسیت، سوزش، قرمزی و التهاب  گردد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...