این ترکیب که دارای نام تجاری دی اتانول آمین اسید لوریک بوده است و به اختصار LDEA نامیده می شود، ترکیبی با فرمول مولکولی C16H33NO3در دسته آمیدهای چرب بلند زنجیر قرار گرفته است، جالب است بدانید این ترکیب شیمیایی دارای 10 تا 35 درصد آمین میباشد. ولی در لورامید خالص (حاصل از میعان) لوریک اسید به مقدار 90% و دی اتانول آمین هم به مقدار 5% وجود دارد و تقریبا 5% ناخالصی های آلی وجود دارد.

نام آیوپاک لورامید N,N-Bis(2-hydroxyethyl) dodecanamide میباشد. به دلیل اینکه این ترکیب روغنی بوده است به همین دلیل در آب نامحلول میباشد و به صورت شناور است ولی در ترکیبات دیگر همچون الکل‌ها، پروپیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول محلول هست. محلول این ماده بیشتر دارای خاصیت بازی بوده و این خاصیت بازی خود را از آمین موجود در ترکیب خود می‌گیرد.

این ماده یکی از مواد اولیه صنایع شوینده است که دارای مزیت آنتی استاتیک، زیاد کردن فوم، سورفکتانت و کنترل  کننده ویسکوزیته بوده است. با توجه به داشتن ویژگی های فوق العاده که دارد، این ترکیب توانسته در  کنار انواع موادی همچون سویامید در صنعت شوینده و  محصولات آرایشی مورد توجه بسیاری قرار بگیرد. LDEA  هم به صورت جامدی مثل موم و هم به صورت یک مایع ویسکوز موجود می باشد. 

ویژگی های لورامید:

 • شکل ظاهری این ترکیب یک مایع ویسکوز زرد رنگ بوده است. همچنین نوع جامد آن رنگی‌ بین سفید تا زرد کم رنگ داشته است.
 • این ماده شیمیایی دارای جرم مولکولی 33/199 گرم بر مول میباشد.
 • این ترکیب دارای نقطه ذوب 110 درجه سانتیگراد است.
 • چگالی لورامید  59/970 میباشد.

کاربرد لورامید

از جمله کاربرد های لورامید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  لورامید باعث زیاد کردن خاصیت ساختاری و همچنین فعالیت محصولات فوم همچون شامپو ها و محصولات تولید کننده ی حباب حمام میباشد.
 •  با توجه به ویژگی های فوق العاده که این ماده دارد، میتواند در کنار موادی همچون سویامید در صنایع شوینده و انواع محصولات آرایشی مورد توجه فراوان قرار بگیرد. 
 • جالب توجه است که LDEA به اسم یک تثبیت کننده ی امولسیونی نقش مهمی داشته و به حفظ و نگهداری مواد محلول در آب و همینطور محلول در چربی در یک محصول کمک میکند.
 • از کاربردهای مهم لورامید داشتن می توان به به وجود آوردن غلظت و ضخامت مناسب در محصولات آرایشی میشود. 
 • از این ماده در امولسیون ها برای تثبیت کردن و حفظ کردن مواد محلول در آب و همچنین نگهداری انواع مواد محلول در چربی به کار میرود.
 • این ماده در بعضی از محصولات مراقبت از حیوانات خانگی و همچنین تمیز کننده منازل از آن استفاده می گردد.
 • لورامید در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی همچون انواع روغن حمام، در بسیاری از شامپوها، نرم کننده و رنگ مو کاربرد داشته است.

نکات ایمنی لورامید

از جمله نکات ایمنی اینست که، به کاربردن این ماده شیمیایی در انواع محصولات مراقبت شخصی و تعداد زیادی از شوینده‌ها خطری نداشته است. ولی استفاده‌ی همزمان این ترکیب با محصولات دارای نیتروژن به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد. همچنین قابل توجه است که از تماس مستقیم لورامید با پوست و چشم جلوگیری کنید و در حالتی که پیدا کردن تماس با پوست و چشم فورا با آب بشویید و سپس به پزشک مراجعه کنید.

 لازم به گفتن است که این محصول در بعضی از موارد در صورت رعایت نکردن دوز مصرفی می تواند منجر به بروز آلرژی و نوعی خفیفی از درماتیت بشود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
سویامید، اسانس، اسید سیتریک خشک
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...