متا سیلیکات سدیم یک نمک معدنی است که به دلیل داشتن خواص ویژه به کاربرد گسترده ای در زمینه های مختلف از جمله تهیه سیلیکاژل، سیمان و بتن، شوینده ها و…. دارد.

متاسیلیکات سدیم پلیمری از آنیون SiO32- و دو کاتیون Na+ است و در آب سرد محلول است. یک نوعی از کریستال های بی رنگ یا سفید بوده است و به شدت جاذب رطوبت است. این ماده شیمیایی به صورت عمده به دو شکل بدون آب (خشک) و آب دار (5 آبه)  وجود داشته است. 

لازم به دقت است که، این محلول شیمیایی به شدت داری خاصیت قلیایی است و در واکنش دادن با اسیدها بسیار  فعال میباشد. لازم به دقت است که این ماده شیمیایی دارای فرمول مولکولی آن Ni2SiO3 بوده است و در الکل، اسید و در محلول های نمکی نامحلول میباشد.

خرید متاسیلیکات سدیم

در اسپیناس شیمی به تنوع زیادی از انواع مواد شیمیایی عالی یا معدنی دسترسی دارید. یکی از این مواد بسیار پرکاربرد شامل متاسیلیکات سدیم است که اهمیت استفاده آن در صنایع مختلف با گریدهای متنوع باعث افزایش سطح فروش آن می‌شود. خرید متاسیلیکات سدیم هم اکنون در مجموعه اسپیناس شیمی به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است.

پس نگران خرید اقتصادی و دسترسی راحت این ماده از اسپیناس شیمی نباشید. چه بسا اینکه علی رغم کیفیت عالی حتی قیمت متاسیلیکات سدیم نیز در این مجموعه بسیار ارزان‌تر از سایر مراکز فروشگاهی کشور است. اکنون شما کاربران گرامی به راهنمای خرید این محصول توجه کرده و با رعایت برخی از نکات سفارش خود را نهایی کنید.

متاسیلیکات سدیم یک نوع نمک معدنی می‌باشد که خواص بسیار ویژه‌ای دارد. این ماده میزان قلیایی کنندگی بسیار بالایی داشته و به صورت کریستال‌های سفید رنگ است.

این مواد در گریدهای مختلف خوراکی، دارویی و صنعتی در صنایع شیمیایی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و به خصوص دارویی کاربرد دارد. شما هر یک از گریدهای مختلف این مواد را اگر، می‌خواهید پس به تناسب نیاز خود یک گرید مناسب آن را باید انتخاب کنید.

متاسیلیکات سدیم یک ماده خشک و بدون آب است؛ البته آبدار آن به صورت ۵ آبه نیز در بازار وجود دارد. این ماده در حالت محلول خاصیت بازی آن بسیار زیاد است و تحت تاثیر واکنش با اسیدها فعال می‌شود.

قدرت انحلال این ماده در الکل محلول‌های نمکی و به خصوص اسید به صفر می‌رسد، در واقع در این مواد انحلال ندارد.

وزن مولکولی این ماده ۱۲۲.۰۶۲ گرم بر مول است اما چگالی آن ۲.۶۱ گرم می‌باشد. تحت تاثیر دمای ۱.۰۸۸ درجه سانتیگراد ذوب خواهد شد و حلالیت آن در آب زیاد است. هر ۲۲ گرم از این ماده در ۱۰۰ میلی لیتر از آب به راحتی حل می‌شود.

قیمت متاسیلیکات سدیم

با خرید متاسیلیکات سدیم به روش اینترنتی از مجموعه اسپیناس شیمی بدون شک خرید اقتصادی تجربه می‌کنید. در این مجموعه آشنایی با مشخصات محصول، سطح کیفیت، برند و در نتیجه مقایسه قیمت متاسیلیکات سدیم باعث می‌شود تا بهترین محصولات کاربردی با نیاز خود را به قیمت ارزان بخرید.

 اگرچه تمامی مواد مجموعه اسپیناس شیمی با ارزان‌ترین قیمت بازار توزیع می‌شوند؛ اما باید به بررسی پارامترهای تاثیرگذار روی این قیمت نیز بپردازید.

نوع گریدی که انتخاب می‌کنید اصلی‌ترین پارامتر تاثیرگذار روی قیمت متاسیلیکات سدیم است. چرا که این ماده در گرید‌های غذایی، دارویی، صنعتی و غیره به تولید می‌رسد.

روش تولید ماده نیز میزان ارزش آن را تعیین می‌کند. معمولاً هم این مواد طی واکنش سیلیس با محلول غلیظ سدیم هیدروکسید به تولید می‌رسد که تحت تاثیر شرایط دمایی و فشار بالایی نیز قرار خواهند گرفت.

اهمیت کاربرد این ماده نیز مورد توجه قرار دارد. سختی آب را به شدت کاهش می‌دهد، همچنین به عنوان یک کف کننده بسیار قوی در شوینده‌ها نیز از آن استفاده می‌کنند. اهمیت کاربرد آن به عنوان یک خشک کننده علوفه نیز مورد توجه است. حتی برای تولید حشره کش‌ها و قارچ‌کش‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

 اما آنچه اهمیت و ارزش متاسیلیکات سدیم را بالا می‌برد، استفاده از این ماده در صنعت داروسازی و آرایشی و بهداشتی می‌باشد. این حجم از کاربرد باعث بالا رفتن ارزش این ماده در بازار جهانی می‌شود.

به صورت پودری جامد می‌توانید آن را در بسته‌های چند کیلوگرمی تهیه کنید. اما گاهی نیز به صورت مایع یا محلول در دسترس هستند؛ از این رو قیمت ماده نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سطح کیفیت ماده و همچنین کیفیت بسته‌بندی آن را نیز به خاطر داشته باشید. بسته به نوع شرکت تولید کننده؛ نوع بسته‌بندی و همچنین کیفیت محصول و بسته‌بندی آن نیز متفاوت است.

نرخ ارز را نیز به خاطر بسپارید. چرا که تمامی محصولات به ویژه مواد شیمیایی عالی و معدنی تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز به شدت قیمت آنها تغییر می‌کند.

ویژگی متاسیلیکات سدیم

نام ماده
Sodium metasilicate
وزن مولکولی
122.062 گرم بر مول
چگالی
2.61 گرم بر لیتر
نقطه ذوب
1.088 درجه سانتیگراد
حلالیت در آب (25 درجه)
22.2 گرم/100 میلی لیتر

در حال حاضر این ترکیب شیمیایی به عنوان یک نمک با داشتن مقدار قلیایی کنندگی بسیار زیاد بوده که به عنوان یک بافر هم مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت کلی متاسیلیکات سدیم کریستالی دارای یک وزن مولکولی پایین بوده که از واکنش حرارتی بین آلکالین کف کننده و سود سوز آور تولید میگردد و محصولات این ماده تشکیل شده از ترکیباتی مانند انهیدرات، پنتا هیدرات و همینطور غیرهیدراته میباشد.

کاربرد متاسیلیکات سدیم

  •  این ماده شیمیایی در صنعت استفاده بسیاری میشود همچون تولید کردن سرامیک و آبکاری.
  • از این ترکیب شیمیایی برای تولید کردن مواد شیمیایی خاص و تولید کردن مواد نسوز و دارای مقاومت در مقابل آتش به کار میرود.
  • از این ماده کاربردی و پر استفاده در تولید کردن انواع گونگونی از حشره کش ها، قارچ کش ها و همینطور بسیاری از مواد ضدمیکروبی استفاده بسیاری میشود.
  • جالب توجه است که در صنایع گوناگونی مانند صنایع تولیدات انواع پارچه، چاپ و کاغذ سازی، ساختمان سازی و بتن و سیمان این ماده را به کار میبرند.
  • امروزه این ترکیب به اسم یک ماده افزودنی در محلول های ضدعفونی کننده و پاک کننده برای شستشوی انواع میوه ها و سبزیجات نقش ویژه و مهمی دارد.
  • از رایج ترین کاربرد های متاسیلیکات سدیم میتوانیم به مواردی همچون: مواد نسوز، روغن، چسب و مهر و موم فرآوری چرم و… اشاره کرد.
  • این نمک پلیمری به اسم یک بازدارنده های خوردگی استفاده میشود همچنین بعضی از اوقات نیز به اسم یک ترکیب افزودنی و مواد پوششی مورد کاربرد قرار می گیرد.
  • توجه نمایید که، در محصولات صابونی و مواد شوینده از هیدرات های گوناگون متاسیلیکات سدیم استفاده میشود.

نکات ایمنی متاسیلیکات سدیم

هرگونه بلع، استنشاق و تماس مستقیم با متاسیلیکات سدیم میتواند برای انسان ها خطرناک باشد و به طبع به شدت تحریک  کننده هم باشد. لازم است حتما برای کار کردن با متاسیلیکات سدیم از دستکش، ماسک و عینک  های مخصوص آزمایشگاه استفاده نمایید. 

قابل توجه است که در صورت تماس پوست با این ماده شیمیایی فورا به محل تماس را با  آب فراوان شستشو بدهید و در هنگامی که بلع اتفاق افتاد، باید با مراکز درمانی تماس بگیرید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...