متانول که به عنوان متیل الکل، الکل متیلیک و یا الکل چوب شناخته شده است همچنین این ماده دارای فرمول شیمیایی CH3OH  میباشد.

متانول یک گروه هیدروکسیل بوده که بیشتراوقات آن را MeOH میگویند. این ماده در تمام فعالیت های روزانه نقشی حتی بسیار کوچک استفاده میشود. این ترکیب شیمیایی در سال ۱۹۲۳ توسط شیمیدان آلمانی، «ماتیاس پیِر»، از گاز سنتزشده تولید شد. این ماده را میتوان ساده ترین ترکیب الکل دانست. این ماده در حال حاضر به صورت عمده به وسیله ی هیدروژناسیون مونوکسید کربن به روش صنعتی تولید میشود. خرید متانول به سبب نقشی که در صنعت دارد اهمیت زیادی دارد.

از متانول به عنوان ماده اصلی در ساختار اسید استیک، فرمالدهید و ... میشناسند. این ماده یک حلال شیمیایی قطبی بوده و به نام الکل چوب میشناسند به دلیل اینکه در زمان قدیم به وسیله تقطیرو همینطور تجزیه چوب تشکیل می شد.

خرید متانول

هنگام خرید متانول توجه داشته باشید که این ماده نوعی ضدیخ و حلال است که در تهیه کردن برخی از ترکیبات شیمیایی مورد استفاده می باشد. معمولاً حدود ۴۰ درصد از میزان متانولی که تولید می شود برای تهیه فرمالدئید است که آن هم در تهیه کردن تخته سه لایی، پلاستیک، مواد منفجره، رنگ و... استفاده می شود. برای تغییر دادن ماهیت اتانول صنعتی و هم چنین پیشگیری کردن از کاربرد آن در برخی نوشیدنی ها به آن معمولا مقداری متانول اضافه می کنند. حال با این توضیح مختصر می توانید متوجه شوید که خرید متانول چه اهمیتی دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

در واقع می‌ توان گفت که متانول برای کارهای مختلف صنعت و حتی تهیه برخی از نوشیدنی ها کاربرد دارد و به همین دلیل است که خرید متانول امروزه توسط شرکت ها به عنوان یکی از مواد اولیه و مهم در تولید برخی مواد مانند رنگ ها انجام می گیرد. جهت خرید متانول به صورت جزئی یا خرید عمده متانول نیز می توانید به مراکز معتبر و شناخته شده ای مانند شرکت اسپیناس شیمی مراجعه کنید.

شرکت بزرگ و بازرگانی اسپیناس شیمی عرضه کننده و تامین کننده انواع و اقسام مواد شیمیایی مانند استیک، آب اکسیژنه ۵۰ درصد، آب اکسیژنه ۳۵ درصد، متانول، متیل کلراید، هیدرازین ۵۵ درصد، پروپیلن گلیکول، اتیل استات، متیل استات، اسید فسفریک خوراکی و غیره می باشد که تمامی این مواد را می توانید به صورت جزئی یا کلی از اسپیناس شیمی خریداری کنید.

قیمت متانول

برای قیمت متانول یا هر نوع ماده شیمیایی دیگری شاید نتوانیم مبلغ دقیقی را در نظر بگیریم. چون این مواد نیز با وجود نوسانات موجود در بازار و افزایش یا کاهش یافتن قیمت اجناس روند افزایشی یا کاهشی به خود می گیرند، اما جهت آشنایی با قیمت متانول نحوه خرید متانول به ویژه خرید عمده متانول می‌ توانید به شرکت اسپیناس شیمی مراجعه کرده و از واحدهای فروش این شرکت اطلاعات دقیق تری به دست بیاورید.

دقت کنید که هنگام خرید متانول باید به موارد و نکات ظریفی باید توجه داشته باشید مثلاً برندی که این ماده حساس و مهم را تولید کرده است توجه کنید و آن را از برندی تهیه کنید که امتحان خودش را پس داده و کیفیت محصولاتش مورد تایید می باشد. چون متانول نیز مانند دیگر مواد شیمیایی از جمله مواد اولیه بسیاری از محصولات در کارخانجات محسوب می‌ شود و خرید متانول با کیفیت اهمیت بسزایی دارد.

 چون تنها با داشتن یک ماده اولیه با کیفیت است که می توان محصول مرغوب و با کیفیت را تولید کرد. از طرفی اگر قصد خرید عمده متانول را داشته باشید قطعاً قیمت ها مقرون به صرفه تر خواهد بود.

ویژگی متانول

ویژگیهای این ماده شامل موارد زیرمیباشد:

 • دارای جرم مولی 04/32 است.
 • این ترکیب شیمیایی بی رنگ میباشد.
 • دمای جوش این الکل 96/64 درجه سانتیگراد است.
 • این ماده دارای بویی شبیه الکل اتیل بوده است.
 • این ترکیب مخلوطی قابل انفجار با هوا تشکیل میدهد و همراه با شعله میباشد.
 • دانسیته این ماده 7918/0 میباشد.
 • این ماده در آب قابلیت امتزاج دارد.

جالب توجه است که جداسازی کامل متانول از اتانول ممکن نیست و این ماده همیشه به عنوان یک فراورده جانبی ناخواسته در کنار اتانول میباشد. جالب توجه است که که یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده متیل الکل ایران است. تبدیل این ترکیب کاربردی به دلیل تولید هیدروکربن های مختلف و حتی سیستم های  آروماتیک، بر پایه ی تعدادی  تکنولوژی های مهم و مربوط به تبدیلات گاز طبیعی می باشد.

کاربرد متانول

کاربرد های متانول بسیار گسترده است ازجمله:

 • متانول در حلال صنعتی کاربرد دارد. از این ماده برای تولید انواع جوهر، رزین، رنگزا و چسب استفاده میشود .
 • این ماده در صنعت دارویی به صورت یک حلال در ساخت کلسترول، انواع ویتامین و هورمون ها مورد استفاده میباشد.
 • درضد یخ ها استفاده میشود به دلیل اینکه نقطه انجماد را در خودرو کاهش داده و نقطه جوش را افزایش میدهد.
 • این ماده در تقلیب  کردن اتانول  کاربرد دارد به دلیل اینکه باعث غیرقابل شرب نمودن اتانولی که در صنعت مصرف میشود، تولید می‌شود.
 • از این ماده شیمیایی به عنوان سوخت دریایی قایق ها و وسیله نقلیه کاربرد دارد.
 • برای تهیه فرمالدئید چهل درصد از متانول تولیدی مورد استفاده قرار میگیرد که آن هم در تهیه تخته سه لایی، رنگ، پلاستیک،  و مواد منفجره میباشد.

ازجمله نکات ایمنی درباره متانول این میباشد که این ماده سمی بوده و در صورت سوء استفاده میتواند باعث نابودی سیستم بینایی و سیستم عصبی و حتی مرگ انسان  بشود. زمانیکه از این ماده استفاده میکنید باید از ماسک و عینک و همینطور دستکش داشته باشید چون این ماده از طریق چشم وتنفس و پوست و آشامیدن نیز می‌تواند جذب بشود. و همینطوردرهنگام انتشار بخارهای متانول در محیط کاری حتما از تهویه های مناسب استفاده فرمائید.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...