متیلن کلراید یک هیدروکربن مایع کلردار شفاف، بی‌رنگ، غیرقابل اشتعال، فرار با بوی شیرین و مطبوع است. این ماده شیمیایی باعث به وجود آمدن بخار های سمی به نام فسژن در زمان حرارت دادن تا تجزیه می شوند.

متیلن کلراید تجاری، در درجه اول به عنوان یک حلال شیمیایی در پاک کننده‌های رنگ استفاده می‌شود. اما در فرمولاسیون آئروسل، به عنوان حلال در ساخت داروها، به عنوان یک عامل چربی زدایی، در تولید الکترونیک و به عنوان یک عامل دمنده فوم اتان استفاده می‌شود. قرار گرفتن در معرض این ماده استنشاقی، بینی و گلو را تحریک می‌کند و بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. دی کلو، یک جهش زا است و به طور منطقی پیش بینی می شود که یک سرطان زا برای انسان باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی متیلن کلراید

این ماده یک حلال بی رنگ و بسیار فرار بوده که دارای مقدار کمی بوی شیرین مثل کلروفرم بوده  است. این ترکیب شیمیایی دارای حالت قطبی بوده و با آبآمیخته نمی شود همچنین  با بسیاری از  حلال‌های آلی آمیخته میشود. از دیگر ویژگی‌های آن این است که یک اسید لوئیس می‌باشد که با دهنده‌های الکترون می‌تواند پیوند دهد و همچنین به عنوان یک اسید سخت عمل می‌کند. این ماده اشتعال ناپذیر بوده و دارای پایداری حرارتی  بالا تا دماهای نزدیک 720 درجه سانتیگراد میباشد و هنگامیکه دمای تخریب حرارت دهیم باعث میشود بخارات فسفوژن منتشر شود این بخارات به شدت سمی میباشد و باعث میشود این ترکیب در دسته بسیار سمی قرار بگیرد.

کاربردهای متیلن کلراید

  • حلال: در مواد پاک کننده رنگ و لاک برای از بین بردن پوشش‌های رنگ یا لاک از سطوح مختلف استفاده می‌شود. همچنین به عنوان حلال در فرآیند ساخت داروها و فیلم‌های پوشش دهنده استفاده می‌شود. برای پاک کردن فلزات و همچنین حلال تمام کننده در تولید قطعات الکترونیکی، به عنوان عامل دمنده در تولید فوم یورتان کاربرد دارد.
  • آئروسل‌ها: به عنوان پیشران در مواد آئروسل برای محصولاتی مانند رنگ ، محصولات خودرو و اسپری حشرات استفاده می‌شود.
  • مواد غذایی: این ماده به عنوان یک حلال استخراج کننده برای اولئورزین های ادویه ، رازک و برای حذف کافئین از قهوه استفاده می شود.  و از مواد اولیه غذایی است. با این حال، به دلیل نگرانی در مورد باقی ماندن حلال، اکثر کافئین‌های فاقد کافئین دیگر از متیلن کلراید استفاده نمی‌کنند. همچنین این ترکیب به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده  مرکبات بوده و برای کاربرد در بخور پس از برداشت غلات و توت فرنگی  تأیید می‌شود.
  • کاربردهای دیگر: به عنوان چربی زدا، در مهندسی عمران برای جدا کردن قیر از مواد سخت استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه اینست که متیلن کلراید باتوجه به سمی بودن در سال 2019 در آمریکا ممنوع شده است این ماده در پاک کردن و همچنین زدودن رنگ های قدیمی استفاده میشود. با توجه به سمی بودن گاز باید از استنشاق این ترکیب خودداری کنید بدلیل اینکه استنشاق این ماده بر روی سیستم عصبی  مرکزی اثر میکند و باعث کم شدن عملکرد های بینایی، شنوایی و روانی-  حرکتی می شود همچنین در غلظت های بالا باعث تحریک بینی و گلو میشود. مطالعات  حیوانی  نشان داده است که بعد از استنشاق کردن دی کلرو متان سرطان کبد و ریه و تومورهای خوش خیم غدد در حیوانات افزایش پیدا میکند.  

اسپیناس شیمی
مرجع فروش
مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...