مواد اولیه شیمیایی صنعتیکمی صبر کنید...

مواد اولیه شیمیایی صنعتی چیست؟ انواع مواد اولیه شیمیایی صنعتی کدامند؟ آیا با انواع مواد اولیه شیمیایی صنعتی آشنایی دارید؟ خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی معمولا به ۵ گروه اسیدها، بازها، نمک های معدنی، حلال ها، هیدروکربن ها و ترکیبات کمپلکس دهنده مثل لیگان ها تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این مواد در صنایع مختلف و متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته و کاربردهای جداگانه ای دارند. در بخش های مختلف صنعتی از هر کدام از مواد یاد شده در بالا با مقادیر متفاوت و مختلفی به عنوان مواد افزودنی یا خوراک اولیه استفاده می کنند. در واقع محصولات مختلفی که از مواد اولیه صنایع تولید می شوند، همگی با تکیه بر مقدار و میزان استفاده از همین مواد شیمیایی اولیه انجام می شود. سنجش مواد شیمیایی اولیه نیز با استفاده از معیارهای گوناگون انجام می پذیرد.

در دنیای ترکیبات و مواد مختلف شیمیایی نیز ساختارهای مولکولی متفاوتی وجود دارد که هر کدام از این ترکیبات و ساختارهای مولکولی خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خودشان را دارا هستند و در گریدهای مختلف آزمایشگاهی و صنعتی به فروش می رسند. در دسته بندی مواد شیمیایی این مواد به دو گروه جامد و مایع تقسیم بندی می شوند.

هم چنین بسته بندی مواد شیمیایی جامد نیز در اندازه های مختلفی وجود دارد، بنابراین هنگام خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی و هم چنین اطلاع از قیمت مواد اولیه شیمیایی صنعتی باید ابتدا به نوع آن دقت داشته باشید، چون بسته بندی یعنی وزن هر کدام از آن ها به قیمت و نحوه فروش آن تاثیرگذار است.

طبقه بندی کردن مواد اولیه شیمیایی صنعتی

پیش از خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی به این نکته دقت داشته باشید که این مواد شیمیایی بر اساس چه معیارهایی دسته بندی می شوند. مهم ترین معیارهایی که جهت این کار استفاده می شوند، عبارت هستند از:

 1. میزان و مقدار سمی بودن ماده مورد نظر
 2. قابلیت انفجار و اشتغال پذیری مواد مورد نظر
 3. میزان خطرناک و مضر بودن این مواد برای محیط زیست
 4. واکنش پذیری شیمیایی این مواد اولیه با دیگر ترکیبات موجود
 5. ایمنی کار هنگام استفاده از مواد شیمیایی
 6. امکان خارج شدن بخارات یا گازها یا دیگر ذرات جامد به عنوان آلاینده در محیط زیست
 7. ماهیت خورندگی مواد اولیه شیمیایی

علاوه بر خواص شیمیایی و فیزیکی این مواد شیمیایی، مواردی که در بالا به عنوان معیارهای طبقه بندی برای شما ذکر کردیم، جزو فاکتورهای مهم و اصلی جهت این کار می باشد. البته این ویژگی ها و معیارها معمولاً در برگه اطلاعات محصولات شیمیایی ثبت شده است. این برگه معمولاً اطلاعات جامع و خوبی در خصوص ترکیب شیمیایی مورد نظر، نحوه نگه داری آن، شیوه های مصرف و کار کردن با آن را به شما آموزش می دهد.

علاوه بر نکاتی که ذکر کردیم دیگر علائم هشدار دهنده و مهم را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد، یعنی شما با توجه به برخی علائم هشدار دهنده و نشانه هایی که بر روی برگه اطلاعات مواد اولیه شیمیایی صنعتی وجود دارد، نحوه کار کردن با آن ها را نیز یاد می گیرید.

انواع مواد اولیه شیمیایی صنعتی

طبقه بندی کلی مواد اولیه شیمیایی صنعتی را بر اساس ساختار مولکولی آن ها به دو دسته ترکیبات معدنی و غیر معدنی می‌ باشد که یکی از این ترکیبات دارای مشخصات خاص و ویژه خودشان هستند.

مواد شیمیایی آلی

مواد شیمیایی آلی به نوعی ترکیب گفته می شود که در ساختار آن ها کربن، اکسیژن و هیدروژن به عنوان اتم حضور دارد. از متداول ترین و معروف ترین ترکیبات شیمیایی آلی می توان هیدروکربن ها را نام برد. از مواد شیمیایی آلی جهت تولید کردن بسیاری از حشره کش ها، سموم دفع آفات و غیره استفاده می کنند، بنابراین اگر نام ترکیبات آلی را به عنوان یک گروه فرار در مواد شیمیایی شنیدید، در واقع منظور این است که در ساختار آن ها هیدروکربن به کار رفته است و می‌ تواند به عنوان یک آلاینده جهت محیط زیست باشد.

مواد شیمیایی معدنی

مواد اولیه شیمیایی صنعتی در گروه ترکیبات معدنی به نوعی از آن ها گفته می شود که در ساختار مولکول های آن بسیاری از عناصر معمول و رایج که در پوسته زمین وجود دارند، را نیز می توانید ببینید. ترکیباتی که شامل اکسیدهای فلزات قلیایی، خاکی، اکسیدهای فلزات قلیایی، عناصر فلزی و ترکیبات فلزات واسطه می باشد، معمولاً جزو مواد شیمیایی معدنی طبقه بندی می شوند. برخی از این مواد ساختار مولکولی بسیار ساده ای دارند، اما عناصری که در ساخت آن ها به کار رفته است، در جدول تناوبی وجود دارد. از گرانبهاترین و مهم ترین مواد شیمیایی معدنی می توان به فلزات کمیاب، گاز نیتروژن، گاز اکسیژن، فلزات گرانبها و غیره اشاره کرد.

ساختار مولکولی که در انواع ترکیبات معدنی وجود دارد بسیار ساده تر از ساختاری است که در ترکیب مولکولی ترکیبات آلی دیده می شود، البته برخی از ترکیبات شیمیایی معدنی وقتی به حالت کریستالی باشند، ساختار پیچیده پیدا می کنند. مثلاً فسفر گوگرد یا اکسید تیتانیوم جزو مواد معدنی هستند که ساختار آن ها کریستالی است. هر ساختار نیز دارای کاربرد خاص و ویژه می باشد و خواص شیمیایی و فیزیکی آن نیز کاملا متفاوت است.

لیست مواد اولیه شیمیایی صنعتی

گفتیم که مواد اولیه شیمیایی صنعتی به پنج گروه تقسیم بندی می شوند که کدام از آن ها می توانند جهت کار ویژه ای مورد استفاده قرار بگیرند و در صنعت کاربرد گسترده ای دارند. در زیر به چند نمونه از پر مصرف ترین مواد شیمیایی اولیه شیمیایی صنعتی اشاره می کنیم.

اسید سولفوریک

یکی از پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین مواد اولیه شیمیایی صنعتی اسید سولفوریک است که به عنوان مواد اولیه جهت تولید کود شیمیایی به کار برده می شود. کودهای سوپر سولفات و سولفات آمونیوم از اسید سولفوریک تولید می شوند. در واقع این ماده به عنوان یک ماده صنعتی جهت تولید کردن بسیاری از باتری های سرب _ اسید، شوینده ها، انواع رنگ ها و جوهر، تولید رنگدانه های صنعتی و در صنعت داروسازی، تهیه اسید هیدروکلریک و غیره به کار برده می شود.

در صنعت پالایش نفت خام نیز جهت حذف کردن ناخالصی ها از افزودن اسید سولفوریک استفاده می کنند. این اسید هم چنین در صنایع گالوانیزه نیز جهت حذف کردن اکسیدهای فلزی از روی صفحات الکترون استفاده می شود. در صنعت نیتروگلیسیرین و نایلون نیز این اسید به عنوان یک واکنشگر وارد عمل می شود.

نیتروژن

یکی دیگر از مواد اولیه شیمیایی صنعتی نیتروژن است که به عنوان گاز خنثی شناخته می شود. نیتروژن حساسیت پذیری مواد مختلف را در برابر اکسیژن به طور چشم گیری کاهش می دهد. در بسیاری از صنایع و تولیدی ها از نیتروژن مایع استفاده می کنند. برای ساخت فلزات و فولاد، برخی مصالح ساختمانی مانند بتن و هم چنین خنک‌ سازی کردن راکتورها نیز نیتروژن به کار برده می شود.

اتیلن

اتیلن از ترکیبات شیمیایی صنعتی بسیار پرکاربرد است که در صنعت پلاستیک سازی استفاده می شود. این مواد اولیه شیمیایی صنعتی جزو ترکیبات شیمیایی عالی قرار گرفته است و به عنوان یکی از واحدهای اولیه جهت واکنش پلیمریزاسیون مصرف می شود. پلی اتیلن در تهیه ظروف بسته بندی، پلاستیک، قطعات پلاستیکی عایق و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

پروپیلن

از پروپیلن به عنوان یک ماده اولیه شیمیایی صنعتی به عنوان یک ترکیب واسطه در تولید کردن برخی از ترکیبات شیمیایی مانند موارد زیر استفاده می شود:

 1. تولید کردن پلی اتیلن مورد نیاز جهت تولید کردن برخی از الیاف مصنوعی
 2. تولید پروپیلن گلیکول جهت تولید مواد شوینده، روغن ترمز و رنگ ها
 3. تولید پلی اورتان جهت عایق کف
 4. تولید کردن انواع پلاستیک abs

کلر

یکی دیگر از مواد اولیه شیمیایی صنعتی که البته بسیار متداول و پرکاربرد است کلر می باشد. از جمله کاربردهای کلر می توان موارد زیر را نام برد:

 1. جهت تولید کردن برخی محصولات صنعتی و مصرفی مانند دارو، پلاستیک، تمیز کننده های خانگی، رنگ ها، حشره کش ها و مواد ضدعفونی کننده
 2. جهت تصفیه کردن آب برای از بین بردن و زدودن باکتری ها در مکان‌ هایی مانند استخرهای شنا

اسید فسفریک

حدود سه چهارم از میزان اسید فسفریکی که در جهان تولید می شود به عنوان ماده اولیه شیمیایی صنعتی در تولید برخی کودها مانند کودهای فسفاته می باشد. برخی دیگر از کاربردهای اسید فسفریک عبارت هستند از:

 1. افزودنی غذایی؛ در برخی صنایع غذایی از اسید فسفریک جهت تنظیم کردن ph مواد، به عنوان ماده نگه دارنده و هم چنین ماده شفاف کننده استفاده می شود.
 2. رفع آثار زنگ زدگی و جرم؛ یکی دیگر از کاربردهای اسید فسفریک این است که به صورت اسید فریک می تواند مانع از زنگ زدگی و جرم شود.

آمونیاک

ماده اولیه شیمیایی صنعتی دیگر ما آمونیاک است. نیمی از آمونیاکی که در طول سال در کل جهان تولید می شود در بخش هایی مانند کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده اولیه جهت تولید کردن نیترات آمونیوم، کودهای حاوی آمونیاک و اوره استفاده می کنند. هم چنین در دیگر بخش های صنعتی کاربرد گسترده دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

 1. تولید کردن اسید نیتریک
 2. تولید برخی داروهای سولفاته
 3. صنعت رنگ سازی
 4. تولید لوازم آرایشی
 5. تولید منسوجات مصنوعی مانند نایلون و جریان برق
 6. تمیز کننده ها و ضد عفونی کننده های خانگی مانند شیشه پاک کن ها
 7. به عنوان عامل کمپلکس کننده در برخی از صنایع تولید فلزات و صنایع معدنی
 8. به عنوان یک خنک کننده در برخی موردهای صنعتی
 9. به عنوان واکنشگر خوب در صنایع چرم سازی

هیدروکسید سدیم

وقتی که در صنعت به یک ماده اولیه شیمیایی صنعتی با قدرت بالا نیاز داشته باشیم، باید به سراغ هیدروکسید سدیم برویم. کاربردهای مهم این ماده اولیه لوازم آرایشی به شرح زیر می باشد:

 1. استفاده در صنایع نفت جهت افزایش دادن ph در گل حفاری و ایجاد چسبناکی در این گل ها
 2. استفاده کردن جهت حذف برخی از ناخالصی های گوگرد از داخل نفت خام با عیار بسیار کم
 3. استفاده در صنایع کاغذ سازی در سفید شدن و هم چنین حذف الیاف چوبی
 4. استفاده در صنایع صابون سازی
 5. استفاده به عنوان نوعی تمیز کننده صنعتی به ویژه جهت چربی زدایی کردن تجهیزات
 6. به عنوان پاک کننده های بسیار خوب و قوی جهت لوله های فاضلاب ،اجاق گاز و غیره در منازل

خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی

گفتم که مواد اولیه شیمیایی صنعتی بسیار مختلف و متفاوت هستند و در صنایع مختلفی کاربرد دارند، به همین دلیل برای خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی، آشنایی با قیمت مواد اولیه شیمیایی صنعتی و تهیه مواد شیمیایی اولیه با کیفیت و مرغوبیت بالا باید این کار را از طریق شرکت های شناخته شده و معتبری مانند شرکت اسپیناس شیمی انجام دهید. شرکت اسپیناس شیمی یکی از شرکت های بزرگ تامین کننده مواد اولیه شیمیایی صنعتی می باشد که انواع و اقسام این مواد را تولید و عرضه می کند. بنابراین شما با مراجعه به این شرکت به راحتی می توانید مواد شیمیایی اولیه مورد نیاز خودتان را تهیه کرده و خرید مواد اولیه شیمیایی صنعتی را به راحتی انجام دهید.

دسته‌بندی