مواد اولیه صنایع غذاییکمی صبر کنید...

مواد اولیه صنایع غذایی در واقع ترکیباتی هستند که در هنگام پردازش انواع مواد غذایی به آن ها اضافه و کم می شود، بنابراین خرید مواد اولیه صنایع غذایی جزء موارد مهم در تولید این گونه مواد غذایی می باشد که البته می تواند به صورت طبیعی یا مصنوعی تولید شود. بیش تر مواد غذایی که در بازار به صورت بسته بندی شده وجود دارند، دارای افزودنی های مختلف و مواد اولیه صنایع غذایی هستند.

 امروزه از مواد اولیه صنایع غذایی جهت تولید انواع و اقسام غذاها استفاده می‌ کنند، بنابراین خرید مواد اولیه صنایع غذایی اولویت برخی از شرکت‌ های تولیدی می باشد و قیمت مواد اولیه صنایع غذایی نیز به نوع موادی بستگی دارد که در آن ها به کار رفته است.

نحوه خرید مواد اولیه صنایع غذایی

جهت خرید مواد اولیه صنایع غذایی و هم چنین آشنایی با قیمت مواد اولیه صنایع غذایی باید به این موضوع مهم دقت داشته باشید که عوامل موثر مختلف و متفاوتی بر روی قیمت مواد اولیه صنایع غذایی و نحوه خرید آن ها تاثیرگذار هستند که برخی از این عوامل عبارت هستند از برند تولید کننده، نوع مواد تشکیل دهنده، میزان مواد تشکیل دهنده و...

پس توجه داشته باشید که از آن جایی که مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت افراد سر و کار دارند، هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی آن ها را از برندهای شناخته شده و معتبر تهیه کنید. حتی نوع موادی که در تولید آن ها به کار رفته است نیز بر روی قیمت مواد اولیه صنایع غذایی تاثیرگذار است و این مواد قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

قیمت مواد اولیه صنایع غذایی

اگر قصد خرید مواد اولیه صنایع غذایی و آشنایی با آن را داشته باشید، در هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی دست تان کاملا باز است. البته باید به نکات زیادی توجه داشته باشید. قطعاً مواد مختلفی که جهت تولید غذاهای مختلف به کار می روند انواع و اقسام مختلفی دارند و واضح است که قیمت آن ها نیز متفاوت و مختلف است.

 بنابراین اگر قصد به دست آوردن قیمت مواد اولیه صنایع غذایی را دارید، باید به نوع مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید. کیفیت مواد تشکیل دهنده مهم ترین و اصلی ترین عاملی است که بر روی قیمت آن ها تاثیرگذار خواهد بود.

شرکت تامین کننده مواد اولیه صنایع غذایی

اگر شما هم به دنبال خرید مواد اولیه صنایع غذایی هستید و این مواد را در تولید محصولات غذایی مختلف به کار می گیرید و حال نیز به دنبال این هستید که منبع معتبر و صاحب نام را جهت خرید این مواد انتخاب کنید ما به شما شرکت اسپیناس شیمی را پیشنهاد می کنیم. شرکت اسپیناس شیمی یکی از معتبرترین شرکت های بازرگانی است که انواع و اقسام مواد اولیه صنایع غذایی، مواد اولیه شیمیایی، مواد اولیه لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد اولیه شوینده، مواد اولیه سم و کودهای کشاورزی و مواد اولیه صنایع غذایی و غیره را تامین می‌ کند و از بزرگ ترین تامین کننده های این گونه مواد محسوب می‌ شود.

بنابراین جهت خرید مواد اولیه صنایع غذایی و به دست آوردن قیمت مواد اولیه صنایع غذایی، آشنایی با مقدار و نوع این مواد و تهیه نوع مورد نظر می توانید از نظر کارشناسان شرکت اسپیناس شیمی بهره ببرید و مواد مورد نیاز و مناسب خودتان را خریداری کنید.

برخی از مواد اولیه صنایع غذایی

هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی توجه کنید که انواع مختلفی از این مواد وجود دارند که در صنعت بسته بندی و تولید مواد غذایی به کار می رود. برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

عوامل کنترل کننده ph

عوامل کنترل کننده ph به موادی گفته می شود که جهت تنظیم کردن قلیایی یا اسیدی بودن مواد غذایی به آن ها اضافه می شود.

این مواد گاهی موجب تغییر یافتن طعم و مزه مواد غذایی نیز می‌ شود.

اسید استیک، اسید سیتریک و سدیم سیترات از جمله این مواد هستند. بنابراین هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی دقیقا باید همان نوعی را انتخاب کنید که مورد نظر شما می باشد، مثلاً برای بیش تر بستنی ها مرباها، ژلاتین، آبنبات و غیره از اسید لاکتیک استفاده می کنند.

عوامل ضد جوش

عوامل ضد جوش در تولید و بسته بندی برخی مواد مانند مخلوط تخم مرغ، شیر خشک، آرد، محصولات قندی و برخی مخلوط های شیرینی پزی استفاده می شود که از چسبندگی و کلوخ شدن این مواد پیشگیری می کند. در بازار عوامل جوش بسیار زیادی مانند دی اکسید سیلیکون، سیلیکات ها، کلسیم، اسید استئاریک و غیره وجود دارد. قیمت مواد اولیه صنایع غذایی که دارای عوامل ضد جوش نیز می باشد به همین مواد تشکیل دهنده آن ها بستگی دارد.

خمیر مایه ها

مواد دیگری که در هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی مورد توجه قرار می گیرند و می تواند موجب افزایش یافتن حجم، بافت و شکل محصولات غذایی شود، خمیر مایه ها هستند. از رایج‌ ترین خمیرمایه ها می توان به دوغ، آبجو، بکینگ پودر، کنسانتره، پروتئین، ماست، آب، پنیر و مخمر اشاره کرد. قیمت مواد اولیه صنایع غذایی بر پایه مخمرها با یک دیگر کاملاً متفاوت است و برخی از آن ها گران تر و برخی دیگر ارزان تر و گاهی اوقات در دسترس هستند.

امولسیفایرها

امولسیفایرها مخلوط هایی هستند که بر پایه آب و روغن می باشند. در واقع این مواد به ترکیب بهتر محصولات غذایی کمک زیادی می کنند. نمونه هایی از انواع امولسیون ها شیر و سس مایونز می باشد که به طور معمول برخی از این ها مانند لیستین از سویا و زرده تخم مرغ تهیه می شود. در صنعت تولید مواد غذایی هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی یکی از موارد امولسیفایرها هستند، چون نقش سازنده و مهمی در تولید برخی مواد غذایی بر عهده دارند و وجود آن ها در داخل بسیاری از غذاها ضروری می باشد.

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها یکی دیگر از مواد اولیه غذایی محسوب می شوند، مانند پلی اول های قند، عسل، گلیسرین، پروپیلن گلیکول که بیش تر آن ها در موادی مانند نبات ها، نارگیل خرد شده و موارد مانند گل ختمی وجود دارد. بنابراین هنگام خرید مواد اولیه صنایع غذایی یکی دیگر از نکات مهم و موارد مورد توجه همین مرطوب کننده ها می باشند.

چون در تولید و بسته بندی بسیاری از مواد غذایی موجود در بازار نقش مهمی ایفا می کنند. قیمت مواد اولیه صنایع غذایی بر پایه مرطوب کننده ها نسبت به برخی دیگر از مواد کم تر و مناسب تر است و به راحتی می توان آن ها را از شرکت هایی مانند شرکت اسپیناس شیمی تهیه کرد که تامین کننده این گونه مواد هستند.

مواد اولیه غذا

مواد اولیه غذا شامل تمامی موادی است که برای تهیه و تولید غذاهای صنعتی یا کنسرو شده از آنها استفاده می‌کنند. از پرکاربردترین و مهم‌ترین مواد اولیه غذا نیز شامل نگهدارنده‌ها می‌شوند که باعث جلوگیری از فاسد شدن غذا خواهند شد. در واقع این مواد از رشد باکتری‌ها، قارچ، کپک و مخمرها در مواد غذایی جلوگیری خواهند نمود. ماندگاری مواد غذایی و پیشگیری از تغییر رنگ طعم و بافت این مواد با استفاده از مواد نگهدارنده امکان‌پذیر است.

در انواع ژله‌ها، سس‌ها، نوشیدنی‌ها، گوشت پخته شده، غلات، غذاهای کنسرو و سبزیجات از این مواد استفاده می‌شود. برخی از انواع مواد اولیه غذایی نگهدارنده شامل اسکوربیک اسید، اسید سیتریک، بنزوات سدیم و پرودیونات کلسیم هستند. حتی شیرین کننده‌های غذایی نیز در دسته‌بندی مواد اولیه غذایی قرار می‌گیرند. این مواد غذایی با کالری اضافه و یا بدون کالری برای شیرین کردن طعم مواد غذایی استفاده می‌شوند.

معمولا شیرین کننده‌ها را در انواع نوشیدنی‌ها می‌توان استفاده کرد که شامل ساکاروز، فروکتوز و گلوکز هستند. حتی می‌توان به طعم دهنده‌ها و ادویه‌ها نیز اشاره کرد که مهم‌ترین مواد اولیه غذایی محسوب می‌شوند. به منظور افزودن طعم‌های خاص به مواد غذایی از طعم دهنده‌ها و ادویه‌ها با طعم و رایحه‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.

 در بستنی، سالاد، کیک، ژلاتین، آبنبات، نوشابه و حتی ترشی این نوع مواد اولیه بیشترین کاربرد را دارند. از طعم دهنده‌ها می‌توان به پروتئین سویا هیدرولیز شده، عصاره مخمر اتولیز شده و غیره اشاره کرد. یا حتی می‌توان مواد اولیه مغذی نظیر نیاسین، ویتامین ب۲، بتاکاروتن، یدید پتاسیم، ویتامین دی، آمینو اسیدها و غیره را نام برد.

کلوخ خوراکی

یکی از مواد اولیه‌ای که برای تولید برخی از غذاها از آن استفاده می‌کنند، کلوخ خوراکی است. کلوخ خوراکی را با نام گچ خوراکی نیز می‌شناسد که اگر احساس تمایل به خوردن گچ داشته باشید، می‌توانید این نوع کلوخ را تهیه کرده و از آن استفاده کنید. این مواد ترکیبی از نشاسته و مواد طعم دهنده با کمی ترکیبات گچی هستند که جایگزین کم ضررتر گچ خواهند بود. افراد بسیار زیادی تمایل به خوردن گچ دارند.

قطعاً که خوردن گچ برای آنها زیان آور است و از این رو به منظور جلوگیری از بروز بیماری‌ها و خطرات بسیار زیاد برای سلامتی انسان این گچ‌های خوراکی را با عوارض کمتر، تولید می‌کنند. این دسته از افراد مبتلا به بیماری پیکا هستند که یک اختلال تغذیه‌ای می‌باشد که افراد تمایل به خوردن گچ، نشاسته خام، خاک و یخ دارند.

این دسته از افراد می‌توانند با تهیه گچ خوراکی و عدم خوردن گچ ساختمان از عوارض آن پیشگیری کنند. برای تولید این گچ خوراکی از مقداری کربنات کلسیم، کربنات منیزیم و ویتامین ث نیز استفاده می‌شود. این گچ‌های خوراکی طعمی مشابه با گچ خالص دارند، البته در بسیاری از نمونه‌ها حتی مواد شیرین کننده و طعم دهنده نیز به آنها اضافه می‌کنند تا خوردن آنها برای افرادی با بیماری پیکا خوشایند باشد.

 کلوخ خوراکی را در دو شکل نرم و ترد تولید می‌کنند که به راحتی می‌توانید آنها را بجویید. توجه داشته باشید که گچ خوراکی یک ماده مغذی و مناسب نیست که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند؛ بلکه این ماده با عوارض کمتر در مقایسه با گچ خالص برای افرادی با بیماری‌های خاص تولید می‌شود. البته باید سعی کنید تا به مقدار مناسبی از آن استفاده کنید. چرا که زیاده روی در خوردن این گچ‌های خوراکی باعث تهوع، استفراغ، درد شکم، یبوست، اسهال و حتی معده درد می‌شود.

مواد اولیه خوراکی

امروزه در صنایع تولید مواد خوراکی از مواد اولیه خوراکی استفاده می‌شود. حال به تناسب نوع خوراکی و مشخصات آن بدون شک مواد اولیه نیز متفاوت خواهد بود. هر یک از مواد اولیه که در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌دهند عملکردهای متنوعی نیز خواهند داشت. حال بیشتر این مواد اولیه برای نگهداری و حفظ کیفیت مواد غذایی هستند.

 این مواد اولیه بیشتر برای بهبود عطر، طعم، رنگ و افزایش طول عمر مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قطعاً تمامی کاربران مواد اولیه غذایی را بر اساس پارامترهای خریدی چون عطر، طعم، رنگ و استاندارد بودن محصول انتخاب می‌کنند. حال مواد اولیه خوراکی را ما برای بسیاری از مواد غذایی و خوراکی مورد استفاده قرار می‌دهیم.

مواد اولیه نگهدارنده یکی از انواع مواد اولیه خوراکی هستند که باعث طول عمر و نگهداری مواد غذایی می‌شوند.‌ این مواد از فاسد شدن تمامی خوراکی‌ها در برابر کپک، قارچ، مخمر و سایر میکروارگانیسم‌ها جلوگیری می‌کنند. به عنوان مثال، اسید سیتریک، کلریک سدیم و بنزوات سدیم نمونه‌ای از انواع مواد غذایی نگهدارنده محسوب می‌شوند.

شیرین کننده‌های غذایی را به عنوان دیگر مواد اولیه غذایی می‌توان بر شمرد. حال این شیرین کننده‌ها در دو نوع با کالری و بدون کالری هستند. از شیرین کننده‌ها بیشتر برای انواع نوشیدنی‌ها می‌توان استفاده کرد. حال شیرین کننده‌ها نیز شامل گلوگز، ساکاروز و فروکتوز هستند.

افزودنی‌های رنگی غذایی را نیز به خاطر بسپارید. با استفاده از این افزودنی‌ها رنگ مواد خوراکی و غذایی را زیباتر می‌کنید. حال این افزودنی‌های رنگی نظیر پودینگ، زعفران، رنگ کارامل و حتی ژله و ژلاتین در برابر تمامی شرایط محیطی مقاومت بسیار بالایی دارند.

مواد مغذی غذایی را هرگز نمی‌توان فراموش کرد. این مواد مغذی را برای تولید بسیاری از غذاها نظیر ماکارونی، برنج و بسیاری از نوشیدنی‌ها می‌توان استفاده نمود. این ویتامین‌ها شامل بتاکاروت، نیاسین، یودیت، پتاسیم، ویتامین دی، آمینو اسیدها و غیره هستند.

لیست مواد اولیه صنایع غذایی

در صنعت تولید مواد غذایی مواد اولیه بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با دسترسی به لیست مواد اولیه صنایع غذایی می‌دانید که از چه موادی در دسته‌بندی‌های مختلف استفاده می‌کنند. این مواد شامل تمامی ترکیباتی هستند که هنگام تولید مواد غذایی برای بهبود طعم، عطر، رنگ، نگهداری مواد غذایی و دیگر مشخصات آن کاربرد دارند. حال مواد اولیه صنایع غذایی در دو دسته مصنوعی و طبیعی تولید شده‌اند. لیست مواد اولیه صنایع غذایی شامل یک لیست از تمامی محصولات در دسته‌بندی‌های مختلف است.

 تمامی این مواد به عنوان یک افزودنی غذایی در صنعت تولید مواد غذایی برای یک عملکرد خاصی استفاده می‌شوند.‌ حال این مواد غذایی مستقیماً در تولید مواد خوراکی کاربرد دارند. البته بسیاری از این مواد غذایی نه تنها در هنگام پردازش، بلکه در مرحله بسته‌بندی، حمل و نقل یا حتی ذخیره سازی استفاده می‌شوند.

حال چنین مواد غذایی را با نام محصولات غیر مستقیم می‌شناسند.‌ تمامی مواد اولیه صنایع غذایی برای بسیاری از غذاها و حتی نوشیدنی‌ها کاربرد دارند. برخی از این مواد به منظور بهبود ارزش غذایی استفاده می‌شوند. حال این مواد شامل ویتامین‌ها، فیبر یا حتی مواد معدنی هستند که ارزش غذایی بسیار زیادی دارند. در واقع برای افزایش کیفیت مواد غذایی و کاهش سوء تغذیه چنین موادی را برای تولید برخی از مواد غذایی ارزشمند استفاده می‌کنند. 

حتی برای طول عمر، حفظ طعم، بافت، ظاهر و دیگر مشخصات مواد غذایی می‌توانید تنوعی از این مواد اولیه را بخرید. حال این مواد اولیه شامل مواد افزودنی و نگهدارنده می‌شود. معمولاً نگهدارنده‌ها از رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها یا قارچ‌ها جلوگیری خواهند نمود. حال در صورتی که افزودنی‌ها برای طعم، عطر، رنگ و دیگر مشخصات محصولات غذایی کاربرد دارند. این مواد برای حذف میکروب یا قارچ در نظر گرفته نمی‌شوند، بلکه برخی از ویژگی‌های مواد غذایی را افزایش می‌دهند.

افزودنی های غذایی

افزودنی‌های غذایی را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواد اولیه در صنایع تولید محصولات غذایی برشمرد. این مواد شامل مواد طبیعی و شیمیایی هستند که برای افزایش کیفیت، طعم‌دهی، مطلوب کردن مزه، رنگ دهی و ماندگاری مواد غذایی استفاده می‌شوند. حال فرآورده‌های غذایی طی مراحل مختلف تولید، فرآوری، بسته‌بندی، انبارداری و غیره به دست مشتریان می‌رسد. 

حال این افزودنی‌های غذایی که در دسته‌بندی‌های مختلفی دارند هر یک در مراحل مختلف به این مواد غذایی استفاده می‌شوند. معمولاً این افزودنی‌های غذایی شامل شیرین کننده‌ها، تنظیم کننده‌های ph، طعم دهنده‌ها، رنگ‌های خوراکی و غیره هستند. حال افزودنی‌های غذایی در گرید خوراکی به تولید رسیده است. هرگز نمی‌توان گرید صنعتی این مواد افزودنی را برای صنعت تولید مواد غذایی و نوشیدنی به کار برد. چرا که گرید خوراکی این مواد اولیه دارای درصد بسیار ناچیزی از مواد شیمیایی دارای فلزات سنگین است.

در واقع گرید خوراکی این مواد اولیه با ترکیب در مواد غذایی خوراکی هیچ خطری برای سلامتی انسان نخواهد داشت. البته این استاندارد بودن در صورتی است که شما به مقدار لازم این مواد را مجاز هستید در تولید محصولات غذایی استفاده کنید. قبل از خرید افزودنی‌های خوراکی باید به دسته‌بندی آنها توجه داشته باشید.

به عنوان مثال، در دسته‌بندی شیرین کننده‌ها، طعم دهنده‌ها یا تنظیم کننده ph هر یک مواد اولیه بسیار زیادی وجود دارد. حال شما موظف هستید با بررسی ویژگی‌های تک تک هر یک از این مواد در دسته‌بندی‌های مختلف به تناسب محصولات غذایی یکی از آنها را انتخاب نمایید. در کنار کیفیت، بررسی قیمت افزودنی‌های خوراکی را فراموش نکنید. برای خرید افزودنی‌های غذایی نیز می‌توانید به مراکز معتبری چون اسپیناس شیمی مراجعه داشته باشید.


دسته‌بندی