مورفولین (Morpholine) مورفولین یک ترکیب شیمیایی فرار آلی دارای فرمول شیمیایی C4H9NO می باشد. این ترکیب ویژگی های دو گروه عاملی آمین ها و اترها رو داشته و از لحاظ شیمیایی مورفولین یک آمینو اتر است که دارای پایداری شیمیایی می باشد.

مورفولین یک ترکیب شیمیایی فرار آلی بوده و دارای قابلیت اشتعال است. این ترکیب دارای فرمول مولکولی C4H9NO  بوده است. این ترکیب خصوصیات دو گروه عاملی آمین ها و اترها را داشته است و از نظر شیمیایی مورفولین یک آمینو اتر را دارا میباشد که دارای یک پایداری شیمیایی مناسب است.

به طور معمول فعالیت مولکول اتر غیر فعال بوده و بیشترین واکنش های مورفولین  تشکیل شده از آمین ثانویه میباشد. به دلیل داشتن یک گروه عامل آمینی، مورفولین دارای  خاصیت قلیایی است و به دلیل داشتن +H دارای خاصیت اسیدی بوده است. جالب توجه است که مورفولین صنعتی بیشتراوقات به وسیله هیدراته شدن دی اتانول آمین با اسید سولفوریک تولید می‌گردد.

خرید مورفولین

یکی از ترکیبات شیمیایی قابل اشتعال مورفولین‌ها هستند. اکنون که قصد خرید مورفولین دارید، قطعاً به دنبال این هستید که بدانید سطح کاربرد این ماده شیمیایی چیست؟ حتی به دنبال اطلاع از قیمت مورفولین هستید؟ پایداری شیمیایی در این ماده دیده می‌شود و به عنوان بک ماده با عملکرد غیر فعال به شمار می‌رود.

 این حلال شیمیایی خاصیت بازی دارد و به سبب داشتن H+ نیز خاصیت اسیدی در آن دیده می‌شود. این مایع بی‌رنگ، بویی مشابه با آمونیاک دارد. دانسیته این ماده کمتر از آب است و این ترکیب در آب قدرت انحلال بالایی دارد و خود شامل ترکیباتی نظیر رنگ، واکس، رزین و غیره می‌باشد.

 جدا از آب در بنزن، پروپلین، اتانول، آستون، متانول و پنتان نیز می‌توان آن را به راحتی حل کرد. لازم به ذکر است بدانید، بخار این ماده با مخلوط با هوا مخلوط انفجاری را می‌تواند تشکیل دهد.

 تحت تاثیر واکنش مورفولین با اسید معدنی نمک ایجاد شده و همچنین ترکیب آن با اسید عالی را تشکیل می‌دهد. قیمت مورفولین پایین است و البته این قیمت تحت تاثیر مشخصات ماده قرار دارد. طی فرایند دهیدراته شدن دی اتانول آمین با اسید سولفوریک مورفولین تولید می‌شود.

 بد نیست بدانید چنین ترکیباتی شیمیایی در دو نوع گرید خوراکی و صنعتی به تولید می‌رسد و معمولاً گرید خوراکی آن به عنوان پوشش میوه و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده افزودنی حتی در سیستم بخار سوخت فسیلی و نیروگاه‌های هسته‌ای نیز کاربرد دارد. اما برای موارد ضد درد، آرامبخش، بیهوشی، آفت کش، پوشش، سفید کننده‌های اپوکسی و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 برای خرید این محصول می‌توانید از کارشناسان مجموعه اسپیناس شیمی کمک بگیرید. حتی امکان خرید عمده مورفولین به روش اینترنتی از این مجموعه امکان‌پذیر است. در این مجموعه امکان خرید انواع مواد اولیه شیمیایی  مانند متیل متا آکریلات MMA ، اسانس و ... وجود دارد.

قیمت مورفولین

اشاره شد که مورفولین به عنوان ترکیبات شیمیایی بسیار کاربردی است که به عنوان یک مهار کننده خوردگی در مواد شوینده بیشترین نقش را دارد. با اهمیت خرید مورفولین آشنا شدیم و حتی می‌دانیم که در صنعت گاز نیز به منظور جلوگیری از خوردگی خطوط لوله حائز اهمیت است.

 اگر بخواهیم به بررسی قیمت مورفولین بپردازیم باز هم به سطح کاربرد و قابلیت‌های این ماده باید اشاره کرد چرا که هرچه قدرت و قابلیت آن بیشتر باشد قطعاً قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. حتی شما کاربرانی که قصد خرید عمده مورفولین دارید بد نیست بدانید که وابسته به حجم خرید شما قیمت تعیین می‌شود.

 در صنعت تولید چسب و مواد درزگیر این ترکیبات شیمیایی نقش مهمی ایفا می‌کنند. حتی در صنعت کاغذ سازی، کشاورزی، تولید مواد شیمیایی، لاستیکی، تولید روغن روانکاری، سنسور دما، جهت مهار پلیمریزاسیون و... نیز اهمیت دارد.

اما این ماده به صورت مایع است و آن را با وزن‌های مختلف و در بشکه یا بطری‌هایی با حجم‌های گوناگون تهیه می‌کنید. قطعاً که وزن یا حجم خرید، قیمت مورفولین را تعیین خواهد نمود. از دیگر پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت می‌توان به قدرت حلالیت آن در آب، نقطه اشتعال، نقطه انجماد، نقطه جوش، دانسیته، شکل ظاهری و جرم مولکولی آن اشاره کرد.

 این ماده حلالیت بسیار بالایی در آب دارد و اما در دمای ۳۲ درجه سانتیگراد قابل اشتعال خواهد بود. نقطه جوش این مایع ۱۲۹ درجه سانتیگراد است و در دمای منفی ۵ درجه سانتیگراد به نقطه انجماد می‌رسد. این مایع بی‌رنگ که بوی ضعیف آمونیاک دارد، ۸۴ گرم بر مول جرم مولکولی آن می‌باشد.

ویژگی مورفولین

 •  این ماده از نظر ظاهری به صورت مایع بی رنگ میباشد.
 •  جرم مولکولی این ماده شیمیایی 87.1 گرم بر مول بوده است.
 • مورفولین دارای بویی مشابه ماهی یا شبیه  آمونیاک می باشد.
 • جالب توجه است که مورفولین دارای نقطه اشتعال 100 درجه فارنهایت میباشد.
 • همچنین میتوان گفت که نقطه جوش آن 129 درجه سانتی گراد می‌باشد.
 • دانسیته این ترکیب شیمیایی کمتر از آب و بخارات آن سنگین تر از هوا است.

همچنین مورفولین ترکیبی است محلول در آب و خود حلال مناسبی برای بسیاری از ترکیبات آلی همچون رزین، رنگ، واکس و غیره می‌باشد. لازم به ذکر است، قدرت حلالیت مورفولین بسیار بالا بوده است. مورفولین در استون، بنزن، اتر، پنتان، متانول، اتانول، پروپیلن گلایکول، تتراکلرید کربن و بقیه حلال‌های آلی حل می‌گردد. مورفولین با توجه به داشتن خواص منحصر به فرد خود یکی از مهم‌ترین محصولات پتروشیمی بوده است.

لازم به دقت است که بخار مورفولین می‌تواند یک مخلوط انفجاری با هوا تشکیل بدهد. این ماده شیمیایی با اسید معدنی واکنش می‌دهد و یک نمک به وجود می آورد و همچنین می‌تواند با اسید آلی واکنش بدهد تا نمک یا آمید را به وجود آورد. هنگامی که مورفولین با اسید هیدروکلریک خنثی می‌شود، نمک مورفولینیم کلرید تشکیل می شود.

کاربرد مورفولین

 • مورفولین به صورت وسیعی در سنتز آلی به کار میرود.
 • این ترکیب شیمیایی به نام کاتالیزور برای تراکم آلدهیدها و کتون هایی که دارای متیل یا متیل فعال هستند، کاربرد دارد.
 • این ماده کاربرد بسیاری در صنعت کاغذ سازی و همچنین تولید کردن کاغذ فیلم عکاسی دارد.
 •  از مورفولین در صنایع غذایی به عنوان یک افزودنی برای از بین بردن آلودگی از دیگ بخار استفاده می‌گردد.
 • برای سنتز کردن ترکیبات صابونی با خواص امولسیون کنندگی عالی از راه واکنش  مورفولین با اسیدهای چرب برای به کاربردن در فرمولاسیون وکس و پولیش کاربرد دارد.

نکات ایمنی مورفولین

مورفولین به عنوان یک ماده سوزاننده برای بافت بدن و قابل احتراق است. در نتیجه از بلعیدن و استنشاق آن همینطور تماس پیدا کردن این ماده با پوست خودداری نمایید. این ماده شیمیایی دارای دو گرید صنعتی و خوراکی بوده است. گرید خوراکی این محصول فوق العاده دارای مجوز FDA جهت پوشش میوه و سبزیجات و غیره می‌باشد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی،
تگزاپون، سیلیکون امولشن بلواستار، سویامید
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه
09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...