نیترات کلسیم نمک نیترات معدنی کلسیم است و بیشتر به‌عنوان کود مورد  استفاده قرار می گیرد، این ترکیب با فرمول شیمیایی Ca (NO3) 2 است که به  صورت گرانول های خاکستری کمرنگ موجود است.

کودهای نیترات کلسیم به صورت مایع، دانه ای، پودرهای محلول در آب در بازار وجود دارند. این کودها که در واقع حاوی مقادیر مورد نیاز از دو عنصر نیتروژن و کلسیم هستند. نیترات کلسیم در سیستم‌های آبیاری قابل استفاده است و این کار به شیوه محلول‌پاشی انجام می‌شود .و به دلیل جذب آسان و سریع به خوبی عوارض ناشی از کمبود کلسیم را برطرف می کند. معمولا به صورت تتراهیدرات پیدا می شود چون به آسانی رطوبت هوا را جذب می کند. باعث رشد بهتر گیاهان و جلوگیری از پوسیدگی شان می شود.

 کلسیم یک عنصر مهم در تشکیل دیواره های سلول های گیاهی است و در دسترس بودن کلسیم در یک گیاه کمک می کند تا دیواره های سلولی محکم باشند. در درون سلول، کلسیم بیشتر در شبکه آندوپلاسمی و کلروپلاست وجود دارد.  زیاد بودن میزان کلسیم در طی دوره رشد گیاه موجب افزایش محتوای کلروفیل برگ می­ شود. کلسیم به شکل کانی، تبادلی، محلول و همچنین یون کلسیم در خاک هم وجود دارد. این کود حاوی نیتروژن آمونیاکی و نیترات هم میباشد که منجر به جذب سریع و واکنش سریع رشد می شود.

کودهای  دارای نیترات کلسیم مثل آمونیاک یا کودهای حاوی اوره وارد جو اتمسفر نمی شوند. همچنین کودهای نیترات کلسیم خاک را اسیدی نکرده ، دارای فلزات سنگین یا کلریدها نمیباشند و دما بر آنها تاثیر نمیگذارند و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در شرایط نامساعد فراهم می کنند.

کاربردهای نیترات کلسیم 

  • عرضه و جذب کافی این ماده درکودها باعث افزایش ماندگاری و برای جلوگیری برخی بیماری های گیاه و رشد کلیه محصولات کشاورزی استفاده می شود.
  • برای جلوگیری از انتشار بو در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده در تصفیه لجن های مازاد نیز کاربرد دارد.
  • به دلیل اینکه یون کلسیم باعث تشکیل هیدروکسید کلسیم و در نتیجه رسوب و سختی محل می شود در ترکیبات تسریع کننده سختی بتن نیز استفاده می شود. در نتیجه ساخت بتن و مواد منفجره استفاده میشود.
  • به عنوان بخشی از مخلوط نمک مذاب قابل استفاده است. نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم یا مخلوط های سه گانه حاوی نیترات سدیم دارای این ماده شیمیایی بوده و در تولید نمک مذاب و بسته های قابل احیا سرد میباشند. این نمک های مذاب می توانند جایگزینی روغن ترمو در نیروگاه های متمرکز  خورشیدی برای انتقال حرارت و ذخیره سازی گرما باشند.


بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم در فصل بهار بوده است. به دلیل اینکه  در این فصل رشد ریشه گیاه افزایش می یابد و رویش جوانه ها آغاز می شود. کلسیم موجود در این کود به رشد جوانه ها و گلدهی زیادتر گیاه کمک می کند. در نتیجه برداشت محصول را افزایش می دهد. برای برخی از گیاهان، مانند درختان میوه بهتر است دوبار در سال کوددهی با نیترات کلسیم انجام شود. بهتر است این کود را به شیوه ی محلول پاشی در اواسط فصل بهار به گیاهان خود اضافه کنید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...