سدیم نیتریت (Sodium nitrite) دارای فرمول شیمیایی NaNO2 میباشد. این ماده در تولید مواد غذایی استفاده میشود.

سدیم نیتریت یک نمک آنتی اکسیدان میباشد همچنین این ترکیب و مواد اولیه شیمیایی در دو نوع خوراکی و صنعتی به کار میرود و جزو مواد اولیه غذایی صنایع است. در نوع خوراکی به عنوان یک نگهدارنده ی فرآورده های گوشتی ازجمله  سوسیس و کالباس و … به کارمیرود. میتوان گفت استفاده ی طولانی مدت آن در محصولات گوشتی منجر به بروز سرطان می شود.

نیتریت سدیم به عنوان یک نمک مهم در صنعت میباشد. این نمک به عنوان حفظ کننده و یک نگهدارنده ی مواد غذایی کاربرد داشته است. به صورت طبیعی این ترکیب در همه ی سبزیجات  (همچون هویج، کرفس و اسفناج ) غلات و انواع حبوبات وجود دارد.همچنین برای بهتر شدن رنگ و طعم فراورده های گوشتی مورد کاربرد برای شما قرار می گیرد و باعث می شود از رشد کردن لیستریا منوسیتوژنز در این محصولات جلوگیری گردد. این ماده در آب بسیار محلول و جاذب رطوبت میباشد. جالب توجه است که این ماده بعد از حل شدن در آب به یون های سدیم و نیتریت تجزیه می شود.

خرید نیتریت سدیم

فروش و خرید نیتریت سدیم جهت از بین بردن باکتری‌ ها انجام می‌ شود. از نوع نیتریت سدیم خوراکی نیز در برخی تولیدات غذایی از جمله سوسیس به صورت نگه دارنده استفاده می‌ کنند، اما مصرف بی‌ رویه آن ضرر زیادی برای سلامتی دارد. سدیم نیتریت پس از آن که در آب حل شود به صورت نیتریت و یون‌ های سدیم تجزیه می‌ شود. هنگام خرید نیتریت سدیم به ویژه خرید عمده نیتریت سدیم دقت کردید که در دو گرید صنعتی و خوراکی می‌ توانید آن را تهیه کنید که کاربرد این دو مورد با یک دیگر کاملاً متفاوت است.

در صنایع غذایی نیترت سدیم جهت پختن گوشت‌ ها، هات داگ، بیکن و به عنوان ماده اولیه خام جهت تولید کردن پلیمر کاپرولاکتام و یا به صورت آنتی اکسیدان جهت سنتز پلیمرها به کار می‌ رود. علاوه بر آن در جهت نگه داری گوشت و ماهی به عنوان تثبیت کننده رنگ و هم چنین نگه دارنده کاربرد دارد و از رشد باکتری‌ های بیماری‌ زا پیشگیری کرده و مدت زمان نگه داری آن ها را بیش تر می‌ کند.

علاوه بر آن خرید عمده نیتریت سدیم در کارخارجات تولیدی برخی از ضدعفونی کننده‌ ها، پاک کننده و شوینده‌ ها، عوامل ضد یخ، افزودنی به مواد ساختمانی، افزودنی‌ های مواد غذایی، مواد شیمیایی آزمایشگاهی، افزودنی‌ ها، روان کننده‌ ها، آفت کش های غیر کشاورزی، عوامل احیا مواد دارویی و غیره کاربرد انجام می‌ شود.

پس از تصمیم به خرید نیتریت سدیم حال باید یک شرکت تامین کننده بزرگ و صاحب نام مانند اسپیناس شیمی را انتخاب کنید تا بتوانید این ماده را با خیال راحت و و به هر مقداری که نیاز دارید از آن جا خریداری کنید.

قیمت نیتریت سدیم

چون این ماده را از جمله مواد شیمیایی مهم و گاهی اساسی در بسیاری از صنایع می‌ باشد که نمونه‌ هایی از آن را نیز ذکر کردیم، بنابراین جهت تعیین قیمت نیتریت سدیم با کارشناسان و واحد فروش شرکت اسپیناس شیمی در تماس باشید تا شما را با نحوه خرید نیتریت سدیم، قیمت نیتریت سدیم و حتی خرید عمده نیتریت سدیم آشنا سازد.

 البته گاهی نمی‌ توانیم قیمت واحد و مشخصی را برای این ماده شیمیایی در نظر بگیریم، چون معمولاً نوساناتی که در بازار و برای دیگر کالاها وجود دارد، تاثیر خودش را بر روی این ماده شیمیایی مانند هر نوع ماده شیمیایی دیگری اعمال می‌ کند و ممکن است گاهی روند کاهشی و گاهی نیز روند افزایشی داشته باشد. علاوه بر آن کیفیت ماده نیز بسیار مهم است و در صورتی که قصد شما خرید نیتریت سدیم با مشخصات و استانداردهای لازم باشد، واضح است که با قیمت های بالایی مواجه خواهید شد.

 اما به هر حال با وجود شرکت‌ هایی مانند اسپیناس شیمی دسترسی و خرید نیتریت سدیم مانند هر نوع ماده شیمیایی دیگری به اسانی انجام می‌ شود.

ویژگی سدیم نیتریت

از ویژگیهای سدیم نیتریت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل ظاهری این ماده به صورت پودرهای سفید تا کمی زرد رنگ میباشد.
 • این ماده دارای جرم مولی 99/68 گرم برمول میباشد.
 • دارای چگالی 168/2 گرم برسانتی مترمکعب است .
 • سدیم نیتریت دارای محدوده PH 9-7 است.

کاربرد های  سدیم نیتریت

 • این ماده شیمیایی به عنوان یک ترکیب مهارکننده در خوردگی تاثیر میگذارد و این ماده در گریس های صنعتی به عنوان یک افزودنی کاربرد دارد.
 • این ترکیب در انواع ترکیبات چسب، در عوامل پیوندی، ضدیخ، انتقال گرما و همچنین در عوامل پاک کننده و شوینده و ضدعفونی کننده ها استفاده می شود.
 •  سدیم نیترات به عنوان یک افزودنی در مواد ساختمان و مواد غذایی، در مواد شیمیایی آزمایشگاهی، در بسیاری از روان کننده ها و افزودنی ها،  در عوامل اکسیدکننده، به عنوان یک پایدارکننده، عوامل فعال سطحی کاربردگسترده ای دارد.
 • نیتریت سدیم به عنوان یک کود به گیاهان اضافه میشود و یک منبع تهیه کننده  ازت برای   گیاهان کاربرد دارد. همچنین در بسیاری از آفت کش های  غیرکشاورزی استفاده می شود. لازم به ذکراست که نیتروژن به رشد کلی گیاه کمک میکند و باعث رشد بیشتر و بهتر برگ ها ، ساقه ها و ریشه های آن می شود.
 • این ترکیب شیمیایی در صنعت پزشکی و دارویی کاربرد ویژه ای دارد این ماده  به عنوان یک وازودیلاتور می تواند باعث گشادی رگ های خونی و در نهیت باعث بالا رفتن جریان خون و گشادی رگ ها میشود. درنهایت این مادهدر بیماران قلبی برای کم کردن فشار خون استفاده میشود.
 • این ماده در صنایع غذایی در پخت گوشت و هات داگ به عنوان یک ماده ی خام برای تولید پلیمرازجمله کاپرولاکتام و که یک آنتی اکسیدان به جهت سنتز پلیمرها کاربرد دارد. همچنین باعث میشود رنگ ها ثابت شوند و همانطورکه گفته شد به عنوان یک نگهداره در گوشت و ماهی استفاده میشود.

ازجمله نکات ایمنی نیتریت سدیم اینست که در سال 2017 طبق تحقیقاتی نشان داده شد که استفاده این ماده در میزان دوزهای بالای میزان اکسیژن موجود در بدن را کاهش داده و باعث مشکلاتی ازجمله: ضایعات مغزی، اضطراب و افسردگی می شود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، اسانس، سدیم ساخارین و اسید استیک خشک

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...