پتاسیم هیدروکسید با فرمول شیمیاییKOH نشان داده می شود و با نام های  هیدروکسید پتاسیم، پتاس، پتاسیم کاستیک، پتاس سوزآور و پتاسیم پرک هم  شناخته می شود.

هیدروکسید پتاسیم در الکل و گلیسرول محلول بوده و در اتر و آمونیاک نا محلول میباشد. لازم به گفتن این نکته است که  هیدروکسید پتاسیم یک نم گیر است، این به این معنا میباشد که رطوبت را در مجاورت با هوا  جذب میکند و تشکیل یک محلول را می دهد. که گرفتن دوباره آب از آن بسیار دشوار  است.

 جالب است بدانید که این ماده در تماس با دست به آسانی آب می شود و دست را چرب کرده و شروع به تولید کردن صابون  می کند. هیدروکسید پتاسیم در هنگام تماس با هوا چسبناک میگردد، پتاس دارای مقدار متغیری از آب است  و  در هنگام حل شدن در آب به شدت گرما زا میباشد. همچنین ترکیبی سفید رنگ با قدرت  بازی  بسیار بالا میباشد.این ترکیب اغلب محلول درآب است.

ویژگی هیدروکسید پتاسیم

از ویژگی های هیدرکسید پتاسیم میتوان به چند مورد اشاره کرد:

  • این ترکیب دارای جرم مولی 1056/56 است .
  • ازهدروکسید پتاسیم، جامدی بی بو، سفید و ناهمواراست.
  •  چگالی آن044/2 gr/cm3 بوده است.
  • دمای ذوب و  جوش این ترکیب به این ترتیب 360 درجه ی سانتیگراد و 1327 درجه ی سانتی  گراد است.
  • هیدروکسید پتاس قابلیت اشتعال ندارد.

کاربردهای هیدروکسید پتاسیم چیست ؟

این ماده استفاده های بسیاری در صنعت دارد و با اهمیت ترین کاربرد آن خنثی سازی است. هیدروکسید پتاسیم در تولید کردن مواد گوناگونی همچون صابون های مایع، شامپوها، لوسیون ها، اسپری موها و همینطور پاک کننده های دندان مصنوعی کاربرد ویژه ای دارد.

جالب توجه است که پتاس در اغلب ترکیبات صنعتی همچون پاک کننده های اجاق گاز، پاک کننده های جاده ها و در دترجنت های غیر فسفاته و همینطور انواع پاک کننده های لوله ها و زهکشی ها بکار گرفته می شود.

این ماده در صنعت پزشکی و دامپزشکی برای تولید کردن دارو کاربرد بسیاری داشته است. همچنین در دامپزشکی از این ماده جهت جلوگیری کردن از رشد شاخ گوساله ها استفاده میگردد.

نکات ایمنی قابل توجه درهیدروکسید پتاسیم

  • در صورت آتش سوزی از هر ماده خاموش کننده، میشود استفاده کرد. همچنین هیدروکسید پتاسیم غیر قابل اشتعال بوده ولی در صورت تماس با آب یا رطوبت باعث اشتعال، مواد قابل اشتعال میشود.
  • در هنگام تماس هیدروکسید پتاسیم با فلزاتی همچون آلومینیوم، روی و قلع گاز قابلیت اشتعال داشته است.
  • این ترکیب باعث سوزش، تحریک شدید و نابینایی میشود. در این صورت به مدت 1 ساعت چشم مصدوم را شسته و از سرم نمکین استفاده شود و به پزشک مراجعه شود.
  • این مواد را نباید داخل فاضلاب ریخته بریزید. و باید با مواد خنثی مانند شن یا خاک مخلوط کنید.

بسته بندی و نگه داری این ترکیب به اینصورت است که باید در محلی خشک و خنک با تهویه و دور از حرارت نگه ‌داری شود. همچنین از ضربه خوردن ظروف نگهداری آن جلو گیری میشود.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کربنات پتاسیم ، سویامید، متیلن کلراید

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...