ویتامین B یکی از ویتامین‌های ضروری بدن است که باید آن را از غذاهای مختلف جذب کنیم و به صورت خودبه‌خودی در بدن ساخته نمی‌شود. که به آن پانتوتنیک اسید نیز می‌گویند. ویتامین B5 خواص زیادی برای بدن دارد.

به صورت معمول ویتامین‌های گروه B از هشت ویتامین تشکیل شده اند که بدن دارای قابلیت ساختن آن‌ها را داشته و لازم است، به وسیله ی غذای روزانه جذب بدن بشود. همچنین در حال حاضر فعالیت ویتامین B5 در بدن بسیار زیاد میباشد. از جمله فواید مهم این ماده اینست که، ویتامین ب5 باعث آزادسازی انرژی بسیاری از مواد غذایی گردد. 

در اغلب اوقات ویتامین B5 در بدن افراد به شکل فعال یک آنزیم CoA دیده می‌گردد که میتوان گفت این کوفاکتور برای تعداد زیادی از واکنش‌های انجام شده در بدن انسان بسیار ضروری و مهم میباشد.

ویتامین B5 با نام اسید پانتوتِنیک شناخته میشود. این ماده گرفته شده از کلمه یونانی پانتوتن (به یونانی: παντόθεν) به معنای از همه جا ریشه می‌گیرد، میباشد. از دیگر خاصیت ویتامین B5 می‌توان به تاثیر آن در گلبول‌سازی و همچنین تاثیر آن بر روی سلامت پوست و مو اشاره کرد.

 از مزایای ویتامین B5 می‌توانیم به تاثیر مستقیم آن در سلامت اعصاب و همینطور جلوگیری کردن از ابتلا  به افسردگی اشاره کنیم. این ویتامین مهم در بدن منجر به به کار بردن از بقیه ی ویتامین‌ها و  همچنین کمک به تولید کردن ویتامین دی دربدن کمک بسیاری می‌کند.

خرید ویتامین ب5

ویتامین ب ۵ یک نوع ویتامین در گروه ویتامین‌های ب است. این ویتامین‌ها برای سلامتی بدن اهمیت بسیار زیادی دارند. ویتامین ب ۵ را با نام پانتوتنیک اسید نیز می‌شناسند که برای بسیاری از فرآیندهای بدن نقش مهمی ایفا می‌کند.

 قبل از خرید ویتامین ب ۵ بهتر نیست در رابطه با تاثیرات مثبت آن روی سلامتی بدن اطلاعاتی به دست آورید؟ این ویتامین به عنوان ضروری‌ترین ویتامین مورد نیاز بدن است. قطعا می‌دانید که بسیاری از ویتامین‌ها از طریق تغذیه جذب بدن می‌شوند.

 در صورت کمبود یکی از ویتامین‌های مورد نیاز بدن قطعاً مشکلات بسیار زیادی به وجود می‌آید. این ویتامین برای آزادسازی انرژی از مواد غذایی نقش مهمی ایفا می‌کند. حتی در گلبول‌سازی نیز تاثیر بسیار فراوانی دارد. مهمترین مزیت این ویتامین برای بدن تجزیه اسیدهای آمینه است. از طرفی برای سلامتی اعصاب و جلوگیری از افسردگی نیز جزو ویتامین‌های ضروری محسوب می‌شوند.

برای اینکه تمامی انواع ویتامین‌ها به بدن جذب گردد، ما باید تمامی مواد غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانیم. در زرده تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، نان سبوس‌دار، پنیر، انواع کلم، عدس، ماهی، لوبیا، ذرت، سویا، جگر، بادام زمینی و غیره ویتامین ب ۵ یافت می‌شود. حتی در بسیاری از سبزیجات نیز این ویتامین وجود دارد.

 بسیاری از افرادی که به دلیل کمبود این ویتامین در معرض بسیاری از بیماری‌ها هستند، باید اقدام به مصرف ویتامین کنند. از این رو خرید ویتامین ب ۵ برای سلامتی بدن اهمیت بسیار زیادی دارد. قیمت ویتامین ب ۵ نیز مقرون به صرفه است و البته ارزش سلامتی بدن را دارد.

قیمت ویتامین ب۵

برای خرید ویتامین ب ۵ چند پارامتر مهم باید بررسی شود. توصیه می‌کنیم با توجه به راهنمای خرید ویتامین‌های مورد نیاز خود را از مجموعه اسپیناس شیمی تهیه کنید. از مهمترین پارامترهایی که باید به هنگام خرید به آن توجه داشت، قیمت ویتامین ب ۵ است. این قیمت اگرچه تحت تاثیر ویژگی‌ها و مشخصات ویتامین قرار دارد، اما حجم خرید و برند نیز روی این قیمت تاثیر می‌گذارد. 

این ویتامین‌ها برای سلامتی مو، پوست، معده و غیره تاثیر بسیار فراوانی دارند. کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بی‌حسی، سردرد، خستگی، بی‌قراری، سوزش دست و پا، اختلال خواب، تحریک پذیری عصبی یا اختلال گوارشی شود. پس خرید ویتامین ب ۵ روی سلامتی انسان تاثیرات مثبت بسیار زیادی دارد. اگر به دنبال قیمت این ویتامین هستید، باید چند نکته را در نظر قرار دهید.

ممکن است این ویتامین‌ها به صورت قرص یا قطره توزیع شوند که در این صورت قیمت هر یک جداگانه محاسبه می‌گردد. همچنین هر بسته از این کپسول‌ها دارای تعدادی ویتامین ب۵ هستند. بسیاری از شرکت‌ها نیز ویتامین ب ۵ را در قوطی‌های مخصوص و با تعداد مشخصی عرضه می‌کنند.

 آیا می‌توان گفت تمامی این ویتامین‌ها در قوطی، ورق یا به صورت مایع یک قیمت مشخصی دارند؟ پس به این نتیجه می‌رسیم که پارامترهای بسیار زیادی روی قیمت این ویتامین‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید از یک مجموعه معتبر خرید خود را انجام دهید، تا به قیمت‌های اقتصادی دست پیدا کنید؛ همین حالا سفارش خود را ثبت نمایید. در مجموعه اسپیناس شیمی شما به با کیفیت‌ترین محصولات بازار دسترسی دارید.

ویژگی های ویتامین B5

 • این ترکیب شیمیایی دارای جرم مولکولی 23/219 گرم بر مول بوده است.
 • اسید پانتوتِنیک دارای دمای ذوب 83/183 درجه سلسیوس میباشد.
 • همچنین دمای جوش این ترکیب 51/551 درجه سلسیوس بوده است.
 • چگالی این ویتامین 266/1 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد.

مکمل های غذایی ویتامین B5

امروزه از ویتامین ب5 در قالب یک آمپول و یا یک مکمل غذایی در دوزهای گوناگون برای انسان ها تولید و عرضه می شوند و همچنین این ویتامین میتواند جز ترکیب قرص های ب کمپلکس هم باشد.

از جمله عملکردهای مهم ویتامین ب5 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تولید و تشکیل سلول‌های خونی قرمز
 • تولید هورمون‌هایی که با رابطه جنسی و استرس مرتبط هستند.
 • تبدیل غذا به گلوکز
 • سنتز کلسترول

همچنین از کاربرد های بسیار مهم پانتوتنیک اسید در تولید و تجزیه کردن بسیاری از اسیدهای چرب و چربی‌ها استفاده میشود. لازم به دانستن این نکته است که، بدن از ویتامین ب5 برای تجزیه کردن اسیدهای آمینه هم استفاده می‌کند. 

نکات ایمنی ویتامین B5

 • مصرف  ویتامین ب5 تا دوز 500 میلیگرم در روز بی خطر و بدون عوارض است.  زیاده روی  در مصرف مکمل های غذایی ویتامین B5 سبب عوارض جانبی همچون:  آسیب به کبد،  آلرژی، سرگیجه، حالت تهوع و غیره می گردد.
 • به طور کلی احتمالا اسید پانتوتنیک برای بیشتر افراد بی خطر و ایمن میباشد. مقدار دوز مناسب برای مصرف بزرگسالان، 5 میلی گرم  در روز بوده است. از لحاظ دیگر مقدار بیشتر این ماده (تا 1 گرم)، برای بیشتر افراد بی  خطر میباشد. ولی مصرف کردن میزان بیشتری از آن، احتمالا باعث بالا بردن عوارض جانبی همچون اسهال میشود.
 • همچنین توجه نمایید که مصرف کردن اسید پانتوتنیک به صورت خوراکی برای کودکان احتمالا، بی خطر بوده است.
 • همچنین قابل توجه است که یک ترکیب مشابه اسید پانتوتنیک به اسم دکسپانتنول وجود دارد که ممکنه برای استفاده از این به صورت کوتاه مدت برای شما بی خطر بوده باشد. 

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...