پلی اتیلن گلایکول 400

PolyEthylene glycol 400

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.

پلی اتیلن گلایکول‌ها (PEGs) پلیمرهای تراکمی اتیلن اکساید و آب دارای فرمول مولکولی  HO(C₂H₄O)nH است. مهم ترین پلیمرها نوع تجاری پلی اتر ها میباشند. این ترکیبات دارای جرم مولکولی پایین (تا 700) مایعات بوده واز جمله ویژگی آنها اینست که بی‌رنگ، بی‌بو، ویسکوز با نقطه ذوب حدود C ˚10 – (دی اتیلن گلایکول) بوده است بطوریکه ترکیبات پلیمریزه شده دارای جرم مولکولی بیشتر از 1000 جامدات واکسی شکل با نقطه ذوب تا حدود C ˚67 (برای 180 =n) هستند.

PEG‌های دارای جرم مولکولی مختلفی با خواص فیزیکی (برای مثال ویسکوزیته) مختلف میباشد و دارای کاربردهای بسیار متنوعی میباشد، بطوریکه خواص شیمیایی آنها تقریباً شبیه هم میباشد. گریدهای متفاوت پلی اتیلن گلایکول به وسیله جرم مولکولی میانگین آن مشخص می­‌شوند. برای مثال PEG400 از توزیع پلیمرهای دارای وزن مولکولی متوسط 400 تشکیل شده است که به طور مشابه متوسط حدودا تعداد گروه‌های تکراری گاز اتیلن اکساید برابر 9 میباشد.

خصوصیات پلی اتیلن گلیکول 400 مرک

  • PEG‌ها در آب، متانول، بنزن و دی کلرومتان محلول هستند و در دی اتیل اتر و هگزان نامحلولند.
  • پلی اتیلن گلایکول در شرایط استاندارد بسته به متوسط جرم مولکولی، می­‌شود به صورت مایع یا جامد باشد.
  • گریدهای پلی اتیلن گلیکول ها 200،300،400،600،1000 به صورت مایع است.

موارد مصرف پلی اتیلن گلیکول 400 مرک

  • کاربرد برای تهیه مواد آرایشی و بهداشتی: به عنوان ترکیب محلول در آب، روان کننده و نرم کننده در گستره‌ی وسیعی از محصولات آرایشی- بهداشتی و بهداشت فردی از قبیل کرم‌ها، لوسیون‌ها، پودرها به کار برده می‌­شود.
  • کاربرد در صنایع شوینده خانگی: صابون‌ها، شوینده‌­ها، جلا دهنده‌ها و تمیز کننده‌ها کاربرد اصلی پلی اتیلن گلایکول‌ه بوده و به همین علت است که این محصولات در آب محلول و به فراریت و سمیت کم بی اثر میباشند و همینطور به عنوان کمک حلال و یا حلال نیز بکار میرود.
  • برای تولید چسب و نساجی: پلی اتیلن گلایکول‌ها به طور گسترده در صنایع چسب و نساجی به عنوان عامل پلاستیسایزر، روان کننده،نرم کننده، آنتی استاتیک و افزایش دهنده زمان خشک شدن در چسب‌ها استفاده می­‌شوند.
  • در صنایع کاغذسازی: از پلی اتیلن گلایکول‌ها به عنوان عامل افزایش دهنده انعطاف پذیری و براقی کاغذ، پایدار کننده رنگ و نرم کننده کاغذ استفاده می­‌شود.

کاربرد‌های دارویی پلی اتیلن گلیکول:

مواد پایه‌ی تعدادی از ملین‌ها میباشد. قبل از جراحی یا کولونوسکوپی، جراحی شست وشوی کامل روده با PEG اضافه شدن الکترولیت‌ها به آن بعنوان آماده شدن روده  کاربرد دارد. برای یک ماده جانبی در بسیاری از محصولات دارویی اس برای اتصال سلول های عصبی بکار میرود 

کاربردها با توجه به خاصیت شیمیایی پلی اتیلن گلیکول:

از آنجا که PEG از آن در تولید کردن شیشه‌های میکروسکوپ (لام و لامل) نقش دارد و یک مولکول هیدروفیل (آب دوست) میباشد. دلیل این کار اینست که از چسبیدن پروتئین در مطالعات فلورسانس تک مولکولی به شیشه جلوگیری کند. این ماده دارای سمیت کم بوده و در محصولات متنوعی کاربرد وسیعی دارد. این پلیمر برای ماده‌ی اضافه شده به پوشش‌های انواع سطوح در محیط‌های آبی و غیر آبی بکار میرود

 PEG به این دلیل که یک پلیمر قابل انعطاف و محلول در آب بوده ، برای ایجاد فشار اسمزی زیاد (تا ده ها اتمسفر) از این ماده میتوانید استفاده کنید. این ماده یی شیمیااز بر هم کنش خاصی با مواد شیمیایی بیولوژیکی میباشد. این خواص PEG را توانا میکند که در آزمایش‌های بیوشیمی و بیوغشایی به ویژه در زمان استفاده از تکنیک تنش اسمزی بعنوان یکی از بهترین گزینه ها کاربرد دارد. به طور معمل برای فاز قطبی ثابت برای کروماتوگرافی گاز و همینطور یک مایع با ضریب انتقال گرمای بالا در تست الکترونیکی کاربرد دارد. همچنین برای حفظ اشیائی که از زیر آب بیرون آورده شده اند (مانند بقایای کشتی های غرق شده و …)، بکار قرار میگیرند. به جای آب در اشیاء چوبی جای گرفته، و باعث بهتر شدن فرایند خشک کردن چوب می‌شود.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.
برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...