کربنات سدیم بی آب که به آن سودا کلسینه نیز گفته می شود، با گرم شدن هیدرات ها تشکیل می شود. همچنین هنگامی که کربنات هیدروژن سدیم گرم می شود (کلسینه) به وجود می آید. کربنات سدیم، یک پودر سفید بی آب و رطوبت ساز با خلوص بالاست و دارای نقطه ذوب 851 درجه سانتیگراد می باشد که در صورت گرم شدن تجزیه می شود و بنابراین نمی توان یک نقطه جوش برای آن تعیین کرد.

در حالت کلی کربنات سدیم سبک به دو دسته ی سبک و سنگین تقسیم بندی میگردد. عمدتا امروزه از این ماده معدنی در اغلب صنایع غذایی، تصفیه آب و همچنین تولید کردن انواع گوناگونی از مواد شیمیایی همچون شوینده ها استفاده میشود.

این نمک غیر آلی، دارای فشار بخار بسیار کمی بوده است و قابلیت انحلال در آب را داشته است، این ماده به صورتی است، با بالا رفتن درجه حرارت، حلالیت آن افزایش پیدا میکند. همچنین میتوان گفت نوع سبک تر کربنات سدیم در حالت نرمال چگالی کمتری داشته و نوع سنگین تر آن، دارای چگالی بیشتری میباشد. 

خرید کربنات سدیم سبک

سفارش خرید کربنات سدیم سبک هم اکنون از مجموعه اسپیناس شیمی به راحتی ثبت می‌شود. قبل از سفارش می‌توانید به لیست فروشگاهی مجموعه اسپیناس شیمی مراجعه کنید. در رابطه با تک تک محصولات این شرکت به ویژه کربنات سدیم سبک آن اطلاعات مفید و کاربردی به دست می‌آورید.

 بررسی مشخصات این محصول حتی در تعیین قیمت کربنات سدیم سبک نیز به شما کمک می‌کند. از نکات مهم خرید در گام اول آشنایی با محصول است که در این صورت با کاربرد گسترده آن نیز شناخت دارید. کربنات سدیم یک نوع ماده خاصی است که به صورت طبیعی به وجود می‌آید. 

همچنین این ترکیب شیمیایی را می‌توان از کلرید سدیم یا نمک معمولی به تولید رساند. کربنات سدیم با نام‌های کریستال سودا، خاکستر سودا و همچنین سودای شستشو نیز شناخته می‌شود.‌ کربنات سدیم سبک همان کربنات سدیم بی آب است که تحت تاثیر گرمای بالا کلسینه تشکیل می‌دهد.

از نکات مهم خرید کربنات سدیم سبک آشنایی با مشخصات ظاهری این ترکیبات کاربردی است. این ماده به صورت پودری سفید و بدون آب است. فشار بخار آن بسیار ناچیز می‌باشد و به راحتی نیز در آب حل می‌شود. این پودر بسیار ریز است به گونه‌ای که قطر متوسط اندازه ذرات آن ۹۰ تا ۱۵۰ میکرومتر می‌باشد.

این ماده رطوبت ساز درصد خلوص بالایی دارد و این درصد خلوص به هنگام خرید مورد توجه قرار می‌گیرد. هرچه سطح خلوص بالاتر باشد، کیفیت و عملکرد این ماده در صنایع مختلف نیز بیشتر و بهتر می‌شود.

توجه به نقطه ذوب نیز جزو نکات مهم خرید است. چرا که باید بدانید تحت تاثیر چه دمایی باید استفاده یا نگهداری شود. کربنات سدیم سبک تحت تاثیر دمای ۸۵۱ درجه سانتیگراد ذوب و تحت تاثیر گرمای بالا این ماده تجزیه خواهد شد.

قیمت کربنات سدیم سبک

قبل از اینکه سفارش خرید کربنات سدیم سبک را نهایی کنید، در رابطه با قیمت آن نیز اطلاعاتی به دست بیاورید. با مقایسه قیمت کربنات سدیم سبک در مراکز فروشگاهی مختلف به این نتیجه می‌رسید که کدام یک از شرکت‌ها این ماده را با قیمت مقرون به صرفه‌تر توزیع می‌کنند.

 البته این مقایسه بایستی ابتدا روی مشخصات مختلف محصول صورت بگیرد. مقایسه قیمت برای زمانی است که مشخصات این محصول در تمامی صنایع یکسان باشد. 

این ماده بدون بو با ضریب شکست ۱.۴۹۵ کاربرد بسیار زیادی دارد. افزایش سطح کاربرد آن و اهمیت به کارگیری این ترکیبات در صنایع مختلف باعث تغییر قیمت محصول می‌شود. این ترکیبات پرکاربرد به عنوان مواد اولیه در صنایع تولیدی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

این مواد به صورت پودری و در بسته‌های چند گرمی یا چند کیلویی توزیع می‌شوند. سطح کیفیت تولیدی کربنات سدیم سبک در شرکت‌های مختلف نیز یکسان نیست.

 چنین ترکیباتی معمولاً در گرید‌های مختلف غذایی برای صنایع غذایی، صنعتی برای انواع مواد شوینده و غیره تولید شده‌اند. تمامی این پارامترهای ذکر شده همگی روی قیمت کربنات سدیم سبک تاثیر دارند. 

در واقع مشخصات محصول هستند که قیمت آن را تعیین می‌کنند اما قیمت نهایی را درصد خرید شما مشخص خواهد نمود. اکنون تصمیم بگیرید که خرید خود را در کدام یک از مراکز فروشگاهی اینترنتی نهایی می‌کنید؟ 

قطعاً انتخاب مرکز فروش، تعیین کننده نهایی قیمت است. معمولا در مجموعه اسپیناس شیمی محصولاتی چون کربنات سدیم سبک به صورت مستقیم و با حذف واسطه‌ها به دست شما کاربران گرامی می‌رسد. بدون شک این حذف واسطه و خرید مستقیم به شدت قیمت را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

 شما نیز به دنبال خرید اقتصادی هستید، پس با حذف واسطه‌ها و به صورت مستقیم همین حالا سفارش خرید خود را در این مجموعه به ثبت برسانید.

مشخصات فنی کربنات سدیم سبک

فرمول شیمیایی سدیم کربنات سبک
Na2CO3
جرم مولی
9884/105 گرم بر مول
شکل ظاهری
پودر جامد سفید
بو
بی بو
دانسیته
54/2 گرم بر سانتی متر مکعب
نقطه ذوب
  851درجه سلسیوس
نقطه جوش
1600درجه سلسیوس
انحلال پذیری در آب
70 گرم بر لیتر (0 درجه سلسیوس)
 pH در دمای محیط
12 در دمای 25 درجه سانتیگراد
ضریب شکست
495/1 (بی آب)
درصد خلوص
99%

کاربرد کربنات سدیم سبک

 • جالب توجه است که، از کربنات سدیم سبک برای تنظیم کردن مقدار ترشی و همینطور به عنوان یک پایدار کننده بسیار خوب به کار میرود. 
 • دقت نمایید به طور کلی از این ماده به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و پاک  کنندگی بالا و همچنین خاصیت امولسیون کنندگی بسیار زیادی که دارد، باعث حل شدن شوینده و همینطور جلوگیری کردن از رسوب میگردد.
 • در بعضی از مواقع این ترکیب یک عامل  جایگزین برای قلیایی کردن به ویژه در چوب شور به جای NaOH استفاده میشود.  لازم به ذکر است که این ماده در تهیه کردن سریع تر ماکارونی نقش بسیار مهمی دارد.
 • همچنین به عنوان یک ترکیب افزودنی غذایی از خاکستر سودا برای کمک کردن به پردازش غذا و همینطور در محصولات بسته بندی، از برنامه های حمل و نقل فله گرفته تا کیسه های کاغذی استفاده میشود.
 • دقت نمایید که، تقریبا از همه ی تولیدات کربنات سدیم 50٪ در ساخت شیشه، 18٪ در ساخت بقیه ی مواد شیمیایی وهمینطور  10٪ در انواع صابون های گوناگون و مواد شوینده کاربرد بسیاری دارد.
 • از سدیم کربنات سبک در اکثر صنایع شیمیایی و دارویی همچون تولیدات انواع شیشه و مواد شوینده، گوگرد زدایی از گاز دودکش و همینطور برای حذف کردن سختی آب و تصفیه کردن زغال سنگ کاربرد بسیاری کاربرد دارد.
 • در حال حاضر  به عنوان یک نرم کننده آب، اصلاح کننده pH مواد شیمیایی استخر و همچنین الکترولیت از کربنات سدیم سبک استفاده بسیار گسترده ای میشود.

نکات ایمنی کربنات سدیم سبک

 • توجه فرمایید که در صورت  حمل کردن به صورت نامناسب و یا نشت تصادفی کربنات سدیم سبک، می تواند منجر به خطراتی برای سلامتی و ایمنی میباشد.
 • استنشاق کردن کربنات سدیم می تواند اثراتی نامطلوب همچون تحریک کردن سیستم  تنفسی، سرفه، همچنین تنگی نفس و ورم ریوی را برای شما به وجود بیاورد.
 • در صورت تماس چشمی با این ماده شیمیایی منجر به آسیب رساندن دائمی به قرنیه و در پی آن سوختگی آن میگردد.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...