کربنات سدیم در صنعت یکی از پرکاربردترین مواد به حساب می‌آید. این ماده که با نام دیگری چون «سودا اش» شناخته می‌شود، نمک دو سدیمی از اسیدکربنیک با املاح قلیایی است در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کربنات سدیم سنگین دارای فرمول شیمیایی Na2CO3 بوده است. از لحاظ شیمیایی به هیچ وجه تفاوتی با ساختار شیمیایی و ترکیب گرید دیگر کربنات سدیم ندارد. بعضی از خاصیت های فیزیکی که برای این نوع لحاظ شده است، شاهد در صنایع گوناگون به کار میرود. همچنین قابل توجه است که تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین فقط مربوط به چگالی و اندازه‌های کریستال بوده و این موارد باعث میشود که، خاصیت فیزیکی متفاوتی را هر یک از آنها داشته باشند.

همانطور که میدانید، یکی از مواد شیمایی و معدنی کربنات سدیم بوده است. به همین دلیل است که به عناوین مختلف همچون واشینگ سودا، خاکستر سودا یا با اسم تجاری جوش شیرین نیز شناخته شده است. جالب توجه است که ذخایر این ماده در سرتا سر جهان پیدا شده و همچنی میتوان گفت که شركت كربنات سديم سمنان (ساكو) یکی از مراکز تأمین کربنات سدیم سنگین و سبک در ایران به حساب می آید.

خرید کربنات سدیم سنگین

آیا تصمیم به خرید کربنات سدیم سنگین دارید؟ پس بهتر است همین حالا ابتدا در رابطه با راهنمای خرید این محصول اطلاعات جامعی کسب کنید. کربنات سدیم به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مواد در صنایع مختلف است. این ماده در دو نوع مختلف سدیم سبک و سدیم سنگین تولید می‌شود که هر یک خواص ویژه‌ای دارند. به طور کلی کربنات سدیم سنگین و حتی نوع سبک آن جزو بازهای قوی به شمار می‌آید.

 از نکات مهم خرید توجه به مشخصات ظاهری، عملکرد و حتی مشخصات فیزیکی این ماده است. کربنات سدیم سنگین به صورت یک پودری سفید رنگ می‌باشد. بر اساس نیاز خود حجم خرید آن در بسته‌های مختلف مشخص می‌شود. قیمت کربنات سدیم نیز به همین طریق با بررسی چند پارامتر تعیین شده است. این ماده معدنی یا غیر عالی با نام‌های دیگری نظیر خاکستر سودا یا جوش شیرین نیز شهرت دارد.

نوع سنگین کربنات سدیم را از ترینا استخراج می‌کنند. در واقع ترینا به عنوان نوعی نمک دوگانه است که خود از کربنات سدیم و کربنات هیدروژن سدیم به وجود می‌آید. جرم مولی این ماده ۱۰۶ گرم بر مول می‌باشد و این ترکیب یونی را دو کاتیون سدیم و یک آنیون کربنات تشکیل می‌دهند. ساختار کریستالی این ماده کاربردی به وضوح قابل مشاهده است. 

کربنات سدیم در آب سریعاً حل می‌شود و در صورت حل شدن در آب نیز باعث تشکیل اسید کربنیک خواهد شد. این ماده فاقد بو و مزه است و البته طعم آن کمی به تلخی و شوری می‌خورد. کربنات سدیم سنگین در دمای ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید؛ اما در دمای ۸۵۱ درجه سانتیگراد تجزیه خواهد شد. این ماده خود یک پایه قلیایی می‌باشد که در دسته‌بندی مواد ضد اسیدی قرار می‌گیرد. از مجموعه اسپیناس شیمی می‌توانید با کیفیت‌ترین کربنات سدیم سنگین را با قیمت ارزان بخرید.

قیمت کربنات سدیم سنگین

تمامی مشخصات مربوط به خرید کربنات سدیم سنگین را بررسی کردید. تمامی این پارامترها روی قیمت کربنات سدیم، این ماده خاص تاثیرگذار هستند. در واقع تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر دادند و ارزش واقعی کربنات سدیم سنگین را مشخص کرده‌اند. بد نیست بدانید این ماده به عنوان معدود کربنات‌های فلزی است که در آب حل می‌شود، پس از این رو اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین در اشکال مختلفی یافت می‌شود که نادرترین آنها ناتریت است.

 پس قیمت این ماده را ارزش آن، اشکال مختلف و مشخصات متفاوت آن تعیین می‌کند. کربنات سدیم سنگین به عنوان یک نرم کننده آب کاربرد دارد. حتی برای تولید شیشه و در صنعت آجرپزی و غیره نیز می‌توان از آن استفاده کرد. این ماده را در بسته‌بندی‌های چند کیلوگرمی در پاکت یا گونی‌های مخصوصی می‌توانید بخرید. وزن هر یک از این بسته‌ها متفاوت است، پس از این رو قیمت آن‌ها نیز تفاوت دارد.

در واقع قیمت کربنات سدیم سنگین را حجم یا وزن آن تعیین می‌کند. اگر شما کاربران عزیز قصد خرید کربنات سدیم سنگین دارید، بد نیست به مقایسه قیمت این محصول در بازار آنلاین بپردازید. البته باید درصد خلوص، حجم، سطح کیفیت، نوع بسته‌بندی و تمامی موارد مشابه را در نظر قرار دهید.

 در نتیجه هر مجموعه‌ای که قیمت مقرون به صرفه عرضه می‌کند، انتخاب شما خواهد بود. بدون شک مجموعه اسپیناس شیمی تنها انتخاب شما کاربران عزیز است؛ چرا که قیمت‌های آن کاملاً استثنایی هستند. البته نرخ ارز، حجم خرید، برند و درصد خلوص نیز روی قیمت تاثیر می‌گذارد. همین حالا سفارش خرید خود را می‌توانید در این مجموعه معتبر ثبت کنید.

ویژگی های کربنات سدیم سنگین

  • ویژگی جرم مولکولی کربنات سدیم 988/105 گرم بر مول میباشد.
  • کربنات سدیم سنگین بی بو، بی‌مزه بوده است.
  • جوش شیرین یا همان کربنات سدیم دارای طعم کمی تلخ و شور میباشد.
  • نقطه‌جوش کربنات سدیم 1600 درجه سانتیگراد است، درحالی‌که در دمای 851 درجه سانتیگراد تجزیه می‌شود.
  • جالب توجه است که، کربنات سدیم سنگین از کمترین تعداد کربنات‌های فلزی محلول در آب میباشد.
  • در حال حاضر چگالی و اندازه ذرات این ماده تفاوت داشته و منجر میگردد که، هر کدام از این دو نوع کربنات سدیم سبک و سنگین یا سودا اش دارای کاربردهای خاص و ویژه ای داشته باشند.

یکی از نکات بسیار مهم این است که، حدود ۵۰ درصد مصرف کربنات سدیم به دلیل خواص کربنات سدیم سنگین در تولید کردن شیشه و فرآورده های مرتبط با آن متمرکز گردد. یکی از تفاوت های کربنات سدیم سبک و سنگین، تفاوت قیمت کربنات سدیم سنگین با گرید سبک این ماده شیمیایی میباشد. 

کاربرد های کربنات سدیم سنگین:

  • بیشتر اوقات این ماده در تولید کردن انواع کاشی، سرامیک، لعاب کاربرد بسیار زیادی دارد.
  • امروزه از این تر ترکیب کاربردی به عنوان یک عامل ذوب سیلیس در دماهای کمتر به کار گرفته میشود. 
  • از جمله مهم ترین و همینطور اصلی ترین استفاده این ماده شیمیایی در فرایند تولید کردن شیشه میباشد.

جالب توجه است که ، در حال حاضر کشور ما ایران، در زمینه تولید کردن انواع کربنات سدیم به صورت وسیعی دارای فعالیت بوده و اکثر کربنات سدیم سنگین مورد نیاز صنایع را تامین می نماید. لازم به ذکر است که ایران حتی به عنوان یکی از صادر کننده کربنات سدیم نیز شناخه شده است.

نکات ایمنی کربنات سدیم سنگین

توجه فرمایید، جهت حفظ کردن سلامتی خود لازم است، در زمان تماس و کار  با هرگونه مواد شیمیایی از جمله سدیم کربنات حتما از وسایل ایمنی همچون عینک، دستکش، پوشش آزمایشگاهی و همینطور ماسک استفاده نمایید. و در  صورت قرار گرفتن در معرض آن حتما به پزشک مراجعه کنید و از مراقبت های پزشکی استفاده نمایید.

اسپیناس شیمی
مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی
شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...