کربنات کلسیم چیست ؟کربنات کلسیم Calcium Carbonate یا CaCO3 در حدود چهار درصد از پوسته کره زمین را تشکیل داده است. اشکال طبیعی عمده کلسیم کربنات به صورت گچ ، سنگ آهک ، مرمریت ، کلسیت و آراگونیت ایجاد می‌شود که از رسوب برخی فسیل ها طی میلیون ها سال ایجاد شده است. کربنات کلسیم یکی از پر کاربرد ترین مواد معدنی در زندگی بشر می باشد. شاید اولین برخورد همه ما با کربنات کلسیم در کلاس های درس به شکل گچی بوده که بر روی تخته با آن می‌نوشتیم. کلسیم کربنات با نام آهک کشاورزی نیز شناخته می شود زیرا در خاک زمین ها کشاورزی وجود دارد.

از جمله مهم ترین کانی هایی که باعث به وجود آمدن پوسته کره زمین میشود کلسیم کربنات بوده است. از نظر فیزیکی میتوان گفت این ماده معدنی دارای خاصیت هایی که میتوان اشاره کرد بدون بو بوده، قلیایی و نامحلول در آب میباشد. کلسیم کربنات کاربردهای بی‌شماری دارد. از این ماده به علت قدرت جذب یون‌های فلزات سنگین مانند یون‌های مس ، سرب ، روی و … در تصفیه آب استفاده می‌شود و فیلتر‌های خاصی از آن تهیه می‌کنند.

کلسیم کربنات CaCO3 انواع گوناگونی در معادن به اشکال مختلف نظیر گچ ، سنگ آهک ، مرمر ، گرانیت و دیگر انواع سنگ‌های رسوبی دارد. جالب است که از این سنگ‌ها در موارد بسیاری استفاده ویژه ای میشود. در نتیجه میتوانیم بگوییم که سنگ‌های خانواده کلسیم کربنات شامل کانی‌های بسیار پرکاربرد در جهان شناسایی شده اند. لازم است به این نکته توجه کنید که این ماده دارای میزان بسیار زیادی از کلسیم بوده در نتیجه امروزه از این کانی در وعده غذایی بسیاری از دام و طیور و آبزیان و همینطور برای تولید کردن انواع مکمل‌های غذایی و دارویی به صورت گسترده به کار میرود.

ویژگی های این ماده:

 • شکل ظاهری کربنات کلسیم به صورت یک پودر سفید رنگ میباشد.
 • همانطور که گفتیم این ماده معدنی بدون هیچ بویی بوده است.
 • این ترکیب بسیار ریز بوده و در آب به حالت غیرمحلول و در دمای معمولی پایدار میباشد.

همانگونه که گفته شد، کلسیم کربنات یکی از مهم‌ترین مکمل‌های مورد مصرف در جیره غذایی دام است. این ماده معدنی دارای میزان قابل توجه ای از کلسیم بوده که کاربرد زیادی برای بهتر کردن فعالیت دستگاه گوارشی و بالا بردن مقاومت اسکلت بندی حیوانات داشته است. 

کاربرد کربنات کلسیم:

 • از این ماده معدنی برای بهتر کردن کیفیت خاک و به عنوان یک منبع سالم کلسیم برای انواع گیاهان استفاده میشود. همچنین میتوان گفت کربنات کلسیم باعث تنظیم کردن PH میشود.
 • این ترکیب کاربردی دارای قابلیت افزایش باقی ماندن آب در خاک های اسیدی را داشته و همینطور باعث بالا رفتن جذب ریزمغذی هایی همچون نیتروژن، پتاسم و فسفر میشود.
 • از جمله کاربرد هایی این ترکیب در آنها نقش دارد میتوان به انواع مواد اولیه رنگ ها، مصالح ساختمانی، تصفیه سنگ آهن، کاشی های سرامیکی، بسیاری از گچ تخته  سیاه، مایعات حفاری چاه نفت، تعداد زیادی از چسب ها و درزگیرها اشاره کرد. 
 • بیشتر اوقات از این ماده معدنی در تولید کردن انواع آنتی اسید، مکمل کلسیم، بسیاری از قرص ها و همچنین درمان همودیالیز استفاده میگردد.

کربنات کلسیم در بسیای از منابع زمین شناختی از جمله به صورت عمده در انواع گچ ، سنگ آهک ، مرمریت و تراورتن وجود داشته و در موارد گوناگونی از صخره های کلسیت و آراگونیت پیدا میشود.
همچنین این ماده معدنی در بسیاری از منابع زیست شناختی همچون تکه های سازنده بدن تمام موجودات وجود دارد. 

نکات ایمنی کربنات کلسیم

 • لازم به توجه که به طور کلی نمیتوان گفت این ترکیب سمی بوده و استفاده کردن از آن بی خطر و ایمن میباشد. در این صورت باید به مقدار  دقت کنید که، مصرف کردن کلسیم به مقدار زیاد ممکنه باعث بروز هایپرکلسمی یا سندرم شیر قلیایی گردد.
  اسپیناس شیمی
  مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، تالک ، اسید آسکوربیک ،کارنوبا واکس 
  شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...