امروزه مواد شیمیایی در همه جا حضور دارند و کاربرد این مواد نقش مهمی در زندگی بشر ایفا می‌کند. مواد شیمیایی علاوه بر کاربردهای فراوانی که در زندگی ما دارند ممکن است ضرر نیز داشته باشند. بهترین راه استفاده از مواد شیمیایی آشنایی کامل با آن‌ها است. امروز و در این مقاله ما یک نوع ماده شیمیایی به اسم کلروفروم را بررسی می‌کنیم.

همانطور که میدانید، امروزه در همه جا مواد اولیه شیمیایی حضور داشته و میتوان گفت این ماده در زندگی بشر نقش مهمی ایفا می‌کند. مواد شیمیایی اضافه بر استفاده های فراوانی که در زندگی ما دارند، احتمال دارد ضرر هم داشته باشند. کلروفرم از جمله ترکیب آلی طبیعی میباشد که در هوا و آب های ساحلی، دریاچه ها و  آبهای زیرزمینی میتوان پیدا کرد. در این شرایط بسیاری از تری کلرومتان در محیط  وجود دارد به وسیله ی انسان ها تولید میگردد.

این ماده نقش مهمی به نام حلال ، انتقال دهنده حرارت  در خاموش کننده های آتش ، ماده اولیه در تهیه کردن رنگدانه ها و آفت کش ها و  بعضی از موارد دیگر استفاده میشود. جالب توجه که به کار بردن این محصول به نام یک بیهوش کننده ممنوع اعلام شده است و فقط در برخی از موارد نادر در دندانپزشکی و ساخت بعضی از داروها برای درمان استفاده میشود.

ویژگی کلروفروم:

جرم مولکولی
37/119 گرم بر مول
شکل ظاهری
به صورت یک مایع بی رنگ است.
نقطه ذوب
منفی 41/63 درجه سانتی گراد
نقطه جوش
17/61 درجه سانتی گراد

همانطور که بالاتر اشاره کردیم کلروفرم مایعی بی‌رنگ بوده که حاوی فرمول مولکولی CHCL3 میباشد. از جمله خاصیت های فیزیکی کلروفروم داشتن یک بوی بسیار تند و زننده دارد و همینطور وجود داشتن بخار بسیار سمی و خطرناک میتوان اشاره کرد که باعث طولانی تر شدن تنفس شده که میتواند کشنده باشد.

کاربرد کلروفرم:

 • در واقع یکی از کاربرد  های اساسی این ترکیب شیمیایی به کار بردن آن در ساخت مبرد HCFC-22 است.
 • همچنین از این ماده در گذشته به اسم یک حلال یا حلال استخراج برای چربی، روغن، گریس، رزین، لاستیک، پنیسیلین، ویتامین‌ها، چسب‌های مورد استفاده در ساخت ابریشم مصنوعی و … کاربرد دارد.
 • از این محصول شیمیایی به عنوان یک ماده بیهوش‌کننده در گذشته کاربرد بسیاری داشته که در حال حاضر جایگزین با مواد کم خطرتر و ایمن شده است.  این ماده هنوز هم به عنوان بی‌حس‌کننده موضعی و حلال در برخی از فعالیت‌های دندانپزشکی استفاده می شود.
 • از ماده‌ی فوق می‌توان در استخراج آنتی بیوتیک‌ها، ویتامین‌ها و طعم‌دهنده‌ها استفاده نمود. این ماده شیرین‌کنندگی زیادی (حدود 40 برابر بیشتر از شکر) دارد.
 • به دلیل وجود خاصیت تشکین‌دهندگی درد در دهانشویه‌ها، خمیر دندان‌ها و داروهای ضددرد استفاده می‌شود.
 • تری کلرومتان به عنوان حلال برای ید ، آلکالوئیدها ، چربی‌ها و برخی مواد دیگر استفاده می‌شود.
 • کلروفرم برای نگهداری نمونه‌های آلی و بیولوژیکی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب باعث جلوگیری کردن از هرگونه پوسیدگی و خرابی می‌شود و در آزمایشگاه برای استخراج DNA هم نقش مهمی دارد.

نکات ایمنی کلروفروم

 • در حال حاضر در سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به کار بردن این ماده را در مواد غذایی، انواع داروها، مواد آرایشی و بهداشتی و بسیاری از محصولات بسته بندی ممنوع اعلام شده است.
 • به جرئت میتوان گفت کلروفرم یکی از خطرناک‌ترین هیدروکربن‌های کلردار فرار می‌باشد که تنفس و تماس آن با پوست انسان باعث به وجود آمدن بسیاری از مشکلات خواهد شد.
 • کلروفرم چربی پوست را از بین برده و منجر به تحریک کردن پوست و صدمه به آن خواهد شد.
 • همچنین توجه فرمایید که درصورتیکه، کلروفرم به چشم پاچیده شود، باعث سوزش و سرخ شدن چشم‌ها می‌شود و همچنین تماس طولانی مدت آن با پوست منجر به زخم شدن پوست خواهد شد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، متیل ایزوبوتیل کتون-MIBK، کارنوبا واکس ، آسکوربیک اسید

شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.


دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...