گوگرد چیست و خواص آنگوگرد در زبان انگلیسی Sulphur نام دارد و از زمان‌های باستان شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ آن زرد کمرنگ بوده و بسیار سبک و نرم است.

این عنصر به هنگام ترکیب با هیدروژن بوی مشابه با بوی تخم‌مرغ فاسد دارد. از دیگر ویژگی گوگرد این بوده که در هنگام سوختن دارای شعله آبی رنگ میباشد و  در نهایت از خود یک بوی عجیبی از خود ساطع می نماید. این ماده شیمیایی چند ظرفیتی بوده و قابلیت حل نشدن در آب را داشته ولی میتواند در دی‌سولفید کربن (سولفور دو کربن) کاملا حل گردد. لازم به دانستن این نکته است که، گوگرد در همه ی حالت‌های مایع، جامد و گاز دارای حالت های چندگانه بوده که تا الان ارتباط بین آن‌ها به صورت کامل درک نشده ‌است.

عنصر گوگرد به حالت طبیعی و خالص در طبیعت ، یا به صورت ترکیبات سولفید و سولفات همراه با دیگر عنصر های فلزی و نافلزی وجود داشته است. همچنین امروزه سیستم تبلور این مدل از گوگرد به حالت گوگرد آلفا (رومبیک یا اکتاهدرال) گوگرد بتا (مونوکلینیک یا منشوری)، گوگرد گاما (پلاستیک) و گوگرد بدون شکل (کلوئیدی) و حتی گل گوگرد موجود میباشد. مهم‌ترین کانی‌های حاوی گوگرد پیریت، مارکاسیت، پیروتیت، کالکوپیریت، کالکوزیت، کوولیت، بورنیت، اسفالریت، انیدریت، ژیپس و… است.

ویژگی گوگرد

شکل ظاهری این کود گرانول و همینطور پودری بوده و 90 تا 99 درصد گوگرد به شکل عنصری میباشد.
جرم این ماده بی نظیر 065/32 گرم بر مول میباشد.
همانطور که میدانید گوگرد یک نافلز بدبو، بدمزه میباشد که به شکل بلورهای زرد رنگ پیدا میشود.
نقطه ذوب این ترکیب 2/115 درجه سانتی گراد است.

کانسارهای گوگرد آزاد: در طبیعت یافت می‌شوند و براساس خاستگاه، به چهار گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • کانسارهایی با خاستگاه زیستی: در به وجود آمدن این کانسار باکتری‌ها به کار میرود و بیشتر رسوبی هستند.
 • کانسارهایی با خاستگاه آتشفشانی: در مجاورت چشمه‌های جوشان، در سنگ‌های آسمانی و همچنین آتش‌فشان‌ها و مخروطهای آتشفشانی  یا به صورت رگه‌های گوگردی در داخل سنگ‌های آتشفشانی
 • کانسارهایی با خاستگاه اکسیداسیون و احیا: این ذخیره های بسیار کوچکی بوده که باعث پر شدن شکاف‌های سنگ‌ها میشود.
 • کانسارهایی با خاستگاه گرمابی: تشکیل این کانسارها با واکنش های شیمیایی بین هیدروکربن‌ها و انیدریت در حرارت و فشار زیاد بوده است.

خرید گوگرد

خرید گوگرد برای مصارف بسیار مختلفی انجام می‌شود، در واقع گوگرد برای مراکز متعدد جهت تولید محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آشنایی با این محصول، روش تولید، نوع کاربرد و همچنین عملکرد اهمیت بسیار زیادی دارد. راهنمای خرید اشاره به بررسی محصول داشته و حتی در رابطه با قیمت آن نیز باید اطلاعات کسب کنید. کیفیت و قیمت گوگرد هر دو باید مورد بررسی قرار بگیرند و در نتیجه با خیالی آسوده از یک مجموعه معتبر سفارش خود را ثبت نمایید. اسپیناس شیمی یکی از مراکز قابل اعتمادی است که با خیالی آسوده می‌توانید گوگرد مورد نیاز صنایع مختلف را با مشخصات متنوع از این مجموعه بخرید.

گوگرد یک نوع نافلز است که بوی بدی دارد. این ماده بدمزه چند ظرفیتی می‌باشد و معمولاً در شکل بلوری و به رنگ زرد می‌توان آن را یافت. این عنصر مهم برای تمامی موجودات زنده اهمیت دارد و چه بسا اینکه در ساختار آمینو اسیدها و پروتئین‌ها نیز می‌توان آن را یافت. گوگرد دارای عدد اتمی ۱۶، جرم اتمی ۳۲، نقطه ذوب ۱۱۲.۸ و نقطه جوش ۴۴۴.۶ درجه سانتیگراد است. این ماده بیشتر در تولید انواع کودهای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده برای گیاهان اهمیت بسیار زیادی دارد و به عنوان چهارمین عنصر برای بهبود رشد گیاهان از آن استفاده می‌کنند.

این ماده وزن بسیار سبکی دارد و کاملاً نرم است، در صورتی که با هیدروژن ترکیب شود بویی مشابه بوی تخم مرغ فاسد به وجود می‌آید. چنانچه در معرض شعله آتش قرار بگیرد، شعله آبی رنگی به وجود می‌آید که بوی عجیبی نیز از آن ساطع می‌شود. گوگرد در آب محلول نیست و می‌توان در تمامی حالت‌های مایع، جامد و گاز آن را تهیه کرد. این ماده در صنعت پزشکی برای تولید آنتی اکسیدان یک نوع ماده ضد حساسیت و برای درمان سرفه یا برونشیت کاربرد بسیار زیادی دارد.

قیمت گوگرد

اکنون که تصمیم به خرید گوگرد دارید، بررسی قیمت آن را فراموش نکنید. قیمت گوگرد تحت تاثیر چند فاکتور مهم تعیین می‌شود، چه بسا اینکه در مراکز معتبری چون اسپیناس شیمی به مقرون به صرفه‌ترین قیمت‌ها دسترسی دارید. حال اینکه اسپیناس شیمی با دسترسی مستقیم کاربران و حذف واسطه‌ها و همچنین برای جلب رضایت مشتری، محصولات خود را با قیمت باورنکردنی توزیع می‌کند. بررسی تمامی پارامترهای تعیین کننده قیمت به عنوان راهنمای خرید است که باید به آن توجه داشت.

گوگرد را می‌توان در حالت‌های مختلف گاز، مایع و جامد تهیه کرد و قطعاً حالت‌های مختلف گوگرد دارای قیمت متفاوتی هستند.

قطعاً گوگرد موجود در طبیعت کاملاً طبیعی و خالص است؛ اما چنانچه با ترکیبات دیگری همراه باشد ناخالصی آن بیشتر می‌شود. خالص یا ناخالص بودن گوگرد مهمترین پارامتر است، چه بسا اینکه با ترکیب سولفید و سولفات به صورت فلزی و نافلزی می‌توان آن را تهیه کرد.

اهمیت کاربرد گوگرد در صنعت کشاورزی، صنعت پزشکی، صنعت تولید استیل، تولید اسید سولفوریک و ... باعث شده تا اهمیت بسیار زیادی داشته باشد‌. از این رو  اهمیت گوگرد ارزش آن را در بازار جهانی بالا برده و باعث افزایش تقاضای آن می‌شود. بدون شک تمامی محصولاتی که در بازار جهانی مورد توجه قرار بگیرند و با استقبال بالای مواجه شوند، قیمت آنها نیز افزایش می‌یابد.

در طبیعت به صورت جامد سیاه رنگ یافت می‌شود که معمولاً آن را در رنگ‌های مختلف و به صورت پودر استفاده می‌کنند. این عنصر غیر فلزی شکننده در نزدیکی چشمه آب گرم و آتشفشان‌ها وجود دارد. همچنین یک نوع رسانای ضعیف است که در ترکیبات عالی ناقطبی نظیر بنزن و تولوئن حل می‌شود. این ماده جامد پودری معمولاً در پاکت‌های مخصوص و بسته‌بندی‌های استانداردی باید قرار بگیرد. بسته به وزن هر یک از این بسته‌بندی‌ها و نوع بسته‌بندی، قیمت گوگرد این ماده شیمیایی متفاوت خواهد بود.

کاربرد گوگرد:

 • از این ماده در کشاورزی در بسیای از محصولات زراعی به میزان کافی وجود نداشته و لازم است از کودهای معدنی به حاوی گوگرد گرانول  (سولفات) استفاده بشود.
 • سولفات موجود در کود های گوگرد به عنوان ماده مغذی بوده و به آسانی و بلافاصله  به وسیله گیاهان جذب می شود.
 • گوگرد نقش مهمی در صنعت جوشکاری لاستیک ها داشته است.
 • از جمله کاربرد های مهم این ماده این بوده که برای ساختن بسیاری از انواع کاغذ، ماده سفیدکننده و به عنوان عایق الکتریکی به صورت گسترده مورد کاربرد قرار می گیرد.

نکات ایمنی گوگرد

 • در حالت کلی نمیتوان گفت عنصر گوگرد سمی است اما خوردن این ماده به مقدار زیاد باعث گلو درد، تهوع  و سردرد میگردد.
 • توجه فرمایید تنفس و استنشاق گرد و غبار دارای گوگرد باعث سرفه و عطسه میشود و مقدار بسیار زیاد آن باعث بروز تنگی نفس در شما میشود.
 • قابل توجه است که این ماده شیمیایی آتش گیر و قابل احتراق میباشد.
 • امکان انفجار گرد و غبار گوگرد وجود دارد.

اسپیناس شیمی

مرجع فروش مواد اولیه شیمیایی، کارنوباواکس ، زئولیت ، سیلیکون امولشن


شما می‌توانید لیست مواد شیمیایی موجود را از وبسایت استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...