جالب است بدانید این ماده از اکسیداسیون سیکلو هگزانون به وسیله ی اسید کرومیک تولید می شود.  سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) دارای استفاده ی بسیاری در صنایع رنگ، رزین و همچنین چسب بوده است. همینطور میتوان گفت یکی ازاصلی ترین ومهم ترین کاربرد آن به کارگیری از مشتقات این ماده در صنعت نایلون بوده است.  لازم به دقت است که این ترکیب شیمیایی سمی و قابل اشتعال بوده که در ادامه ی این مقاله به مزایا و نکات خرید سیکلو هگزانون و خطرات احتمالی استفاده از آن را بررسی خواهیم کرد.

تولید این ترکیب به دو صورت طبیعی و مصنوعی بوده است که در مشتقات  نفتی و به میزان کمی پیدا می شود. این ماده به صورت طبیعی در روغن های خام وجود دارد. به دلیل کاربرد بسیار بالا سیکلو هگزانون به صورت مصنوعی و در مقادیر  زیاد تولید می گردد.  به صورت وسیعی سیکلو هگزانون در طی دو فرآیند اکسایش و اکسیداسیون تولید می شود. جالب توجه است که کتوهگزامتیلن به عنوان یک ماده شیمیایی مهم صنعتی بوده است. به همین دلیل با عنوان سیکلوهگزانون صنعتی شناخته شده است.

توجه نمایید که ما این ماده را با بهترین برندهای بین المللی (کره (Samsung)، چین  (Shandong)، تایوان (UN)) به شما عزیزان ارائه می دهیم. فقط نیاز است با مجموعه اسپیناس شیمی در تماس باشید. برای هرگونه خرید و فروش و همچنین جهت اطلاع از قیمت سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) هرچه سریعتر تماس حاصل  بفرمایید.

هگزانون

هگزانول نوعی ترکیب شیمیایی خاصی است که چگالی آن ۸۱۴ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. این ترکیب شیمیایی در دمای ۱۵۷ درجه سانتیگراد به جوش می‌آید؛ اما نقطه ذوب آن در دمای منفی ۴۴.۶ درجه سانتیگراد است. جرم مولی هگزانول ۱۰۲.۱۶۲ گرم بر مول می‌باشد و به عنوان یکی از کاربردی‌ترین ترکیبات شیمیایی شناخته می‌شود. ساخت هگزانول بر پایه نفت خام است و یک مایع بی‌رنگ با بوی نامطبوع می‌باشد.

 چنین ترکیباتی قابل اشتعال هستند و بهتر است در دمای بسیار بالا و در معرض آتش قرار نگیرند. حتی بخار هگزانول نیز می‌تواند به عنوان یک ماده منفجره عمل کند، پس هنگام استفاده از چنین ترکیباتی باید احتیاط نمود.

 قدرت انحلال پذیری هگزانول در آب باعث شده تا کاربرد آن بیشتر شود، معمولاً هم آنها را در بشکه‌های چند کیلوگرم می‌توانید تهیه کنید. خواص چنین محصولاتی بسیار زیاد است و دارای خاصیت بیولوژیکی و فارماکولوژی می‌باشند.

ترکیب هگزانول در کنار دیگر ترکیبات شیمیایی باعث به وجود آمدن یک ماده شیمیایی با ویژگی‌های جدید است. به عنوان مثال، دو اتیل هگزانول یک الکل ۸ کربنی می‌باشد که دمای ذوب و نقطه جوش خاصی دارد. معمولا از چنین ترکیباتی برای ساخت نرم کننده‌های پلی وینیل کلراید می‌توان استفاده کرد. 

به طور کلی یک نوع حلال با فرار کم است که ناخالصی‌های کمی نیز دارد. به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت بسیاری از مواد شیمیایی نیز می‌توان از آن استفاده نمود. در استخراج نفت و مشتقات نفتی، تولید مواد آرایشی و بهداشتی، محصولات پلاستیکی و لاستیکی، ساخت مواد ضد کف، در صنعت نساجی و کاغذ، برای تولید چسب، درزگیر، به عنوان یک ماده ضد خوردگی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

ویژگی های سیکلوهگزانون شامل موارد زیر میباشد:

در زمان خرید سیکلو هگزانون باید به ویژگی های آن توجه کنید که در زیر به بعضی از مهمترین ویژگی های این مواد اولیه شیمیایی اشاره می کنیم:

 • شکل ظاهری این ماده به صورت یک مایعی شفاف و بی رنگ بوده لازم به دقت است به مرور گذشت زمان این ماده به زرد کم رنگ تبدیل می شود.
 • این ماده ی شیمیایی دارای جرم مولکولی 15/98 گرم بر مول میباشد.
 • این ترکیب دارای بویی مشابه به استون و نعناع بوده است.
 • این ماده دارای دمای ذوب ۵۵/۶ درجه سانتی گراد بوده و همچنین دارای نقطه جوش ۸۰/۷۴ درجه سانتیگراد می باشد.
 • تراکم سیکلو هگزانون  ۷۷۸/۰ گرم بر سانتی متر مکعب در ۲۰ درجه سانتیگراد بوده است.

دقت نمایید این ترکیب با عنوان کتون یا کتوسیکلوهگزان، سیکلوهگزیل کتون، سیکلو هگزانون،CYC و آنون معروف شده است، این ماده ی پر مصرف یک مولکول حلقوی شش کربنی به عنوان یک گروه عملکردی کتون می باشد. این ترکیب شیمیایی، یک مایع بی رنگ با بوی مشخص است. محلول در آب  است و با اتر، استون و بنزن قابل ترکیب است.

کاربرد سیکلو هگزانون

از جمله کاربرد های مهم این ماده ی شیمیایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در تهیه و تولید نایلون به کار می آید.
 • این ماده در ساخت آدیپیک و کاپرولاکتام کاربرد دارد.
 • در صنعت چاپ به عنوان حلال در جوهر چاپ استفاده می شود.
 • در صنایع کشاورزی ، به عنوان یک حلال در علف کش و آفت کش استفاده می شود.
 • از خرید سیکلو هگزانون به عنوان یک حلال در پلاستیک ، مواد شیمیایی ، لاستیک و لاک ناخن کاربرد دارد.
 • از این ترکیب در تولید کردن سیکلوهگزانون اکسیم (اکسیم سیکلوهگزانون) استفاده می شود.
 • جالب توجه است که از این ماده به عنوان یک واسطه شیمیایی ، تثبیت کننده ، همگن ساز در انواع صابون و امولسیون استفاده میگردد.
 • یکی از مصارف مهم این ماده سنتز دارو بوده است.
 • از جمله مصارف مهم سیکلو هگزانون، رزین های مصنوعی ، فیبر مصنوعی ،حلال پی وی سی و محصولات چرمی می باشد.
 • همانطور که گفته شد این ماده یکی از اصلی ترین و مهم ترین مواد اولیه در صنعت کاپرولاکتام بوده است.
 • از سیکلو هگزانون در تولید آنتی هیستامین ها  استفاده می شود.
 • این ماده یک کاتالیزور اصلی برای تولید پلی استر و رزین های مصنوعی می باشد.

نکته قابل توجه این است که در خرید سیکلوهگزان و سیکلو هگزانون دارای تفاوتی بوده است به عنوان مثال: سیکلوهگزان (ترکیب آلی) یک هیدروکربن alicyclic  c6h12که شامل یک حلقه شش اتم کربن بوده است . همچنین این ماده یک مایع فرار میباشد. اگر سیکلو هگزانون (ترکیب آلی) به صورت کتون alicyclic  است که سیکلوهگزان با جایگزین کردن یک گروه متیلن به وسیله ی یک گروه کربونیل به وجود می آید.

توجه نمایید از جمله خطرات این ماده میتوان گفت، همانطور که بالا تر اشاره کردیم این ماده قابل اشتعال و بر اثر جرقه بخارات آن منفجر می گردد. از این رو لازم است در حفظ و نگهداری و ذخیره سازی این ماده دقت فرمایید. جالب توجه است که این ترکیب به سرعت تجزیه می شود، بنابراین در صورت نشر میزان کم و اتفاقی آن باعث آسیب به محیط زیست نمی شود.

همیشه لازم است ظروف دارای آنون را در مکان های مناسب و با شرایطی ازجمله موارد زیر نگهداری شود.:

 • حتما مکان نگهداری خشک و خنک باشد.
 • حتما مکان مجهز به دستگاه تهویه مناسب بوده باشد.
 • همیشه دور از گرما و منابع اشتعال نگهداری شود.

نکات ایمنی استفاده از سیکلو هگزانون

از جمله نکات ایمنی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ماده شامل ترکیبات شیمیایی خطرناک بوده است و از راه پوست ، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش به آسانی جذب میگردد.
 • لازم به گفتن است که در صورت استنشاق باعث تحریک گلو و مجاری تنفسی می شود همچنین این ماده منجر به سردرد و حالت تهوع میگردد.
 • همچنین این ترکیب شیمیایی در هنگام قرار گرفتن بیش از حد چشم ، بینی و پوست در معرض این ماده و بخارات آن، باعث اثراتی همچون خواب آلودگی و بی هوشی ایجاد می کند. توجه فرمایید از هرگونه نشت این ماده به داخل آبراه­ها و همچنین مجاری فاضلاب جلوگیری کنید.
 • در صورتیکه حلال سیکلوهگزانون از طریق چشم وارد شد لازم است فورا چشم خود را به مدت ۱۵دقیقه با آب فراوان بشویید. همینطور در صورت تماس با پوست لازم است سریعا پوست را با آب و صابون بسیار زیاد شست و شو بدهید. و حتما با پزشک مشورت فرمایید.

توجه نمایید که در فروشگاه های اینترنتیاسپیناس شیمی تمامی سفارشات شما عزیزان را در سریع ترین زمان ممکن به سراسر کشور ارسال می گردد. شما می تونید این ماده ی شیمیایی را هم  اکنون از این سایت سفارش  بدهید.