مواد اولیه شیمیایی مختلف کدامند؟ از این مواد چه استفاده هایی می شود؟ چگونه می توان انواع مواد شیمیایی را به عنوان ماده اولیه تولیدات خریداری کرد؟ برای خرید عمده مواد شیمیایی این مواد را باید از مکان ها و شرکت های خریداری کرد که تضمین کالا برخی از خدمات پس از فروش را برای آن ارائه می‌ کنند، به بیان دیگر یعنی به طور کلی می توان به آن ها اعتماد کرد، چون مواد شیمیایی از حساسیت زیادی برخوردار هستند و برای خرید عمده مواد شیمیایی نیز مهم است.

برای ثبت سفارش و یا مشاوره میتوانید با کارشناس مربوطه 09129495344 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

خرید عمده مواد شیمیایی

وقتی که صحبت از خرید عمده مواد شیمیایی می شود گزینه های مختلفی مانند انواع مختلف موادی که در تولید محصولات مختلف از جمله محصولات صنعتی، محصولات غذایی، برخی محصولات دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی و شوینده ها و غیره استفاده می شوند، به ذهن مان خطور می کند که در تولید هر کدام از آن ها دسته خاصی از مواد شیمیایی استفاده می شود.

 در هنگام خرید عمده مواد شیمیایی  از جمله اسانسحتماً باید آشنایی لازم و کافی با این مواد را داشته باشید، چون بسیاری از آن ها در نگاه اول تا حدودی شبیه هم هستند و اگر شناخت کافی از آن ها نداشته باشید، ممکن است در خرید دچار اشتباه شوید. این جا برخی از انواع مواد شیمیایی را بررسی می کنیم تا در هنگام خرید عمده مواد شیمیایی به شما کمک کند. این مواد عبارتند از:

اسید سولفوریک

نام اسید سولفوریک را بارها شنیده اید که جزو مواد اولیه جهت تولید کردن بسیاری از کودهای مهم می باشد. کودهای مهمی مانند سوپر سولفات و کود مهم سولفات آلومینیوم با استفاده از همین اسید تولید می شوند. در واقع این اسید پرمصرف در تولید کردن رنگدانه های صنعتی، باتری های اسید _ سوب جهت استفاده در خودروها، انواع شوینده ها، تهیه کود و تولید اسید هیدروکلریدریک، جوهر، انواع رنگ ها، داروسازی و غیره کاربرد دارد. در صنعت پالایش نفت خام نیز جهت از بین بردن ناخالصی های که در آن وجود دارد، اسید سولفوریک استفاده می شود، در صنعت گالوانیزه نیز از صفحه های الکترود اکسیدهای فلزی را حذف می کند، در صنعت نیتروگلیسیرین ها و نایلون ها می تواند یک واکنشگر خوب محسوب شود. اسید سولفوریک نیز کاربرد زیادی در مواد اولیه غذایی دارد.

اتیلن

اتیلن در پلاستیک سازی کاربرد زیادی دارد و در دسته ترکیبات آلی قرار می گیرد. در واکنش های پلیمریزاسیون به عنوان یکی از واحدهای اولیه استفاده شده می شود. یکی از مهم ترین و اصلی ترین گروه پلیمرها مانند ترکیبات اتیلن گلایکول مانند (مونو اتیلن گلایکول) و هم چنین پلیمر پلی اتیلن با استفاده کردن از اتیلن تولید می شوند.

در صنعت بسته بندی کردن ظروف پلاستیکی، لوله های پلی اتیلن، بسیاری از قطعات پلاستیکی، جهت عایق های بسته بندی و غیره نیز استفاده دارد. به عنوان برخی از ترکیبات اتیلن گلیکول می توان در ساخت ضد یخ استفاده کرد.

خرید عمده مواد شیمیایی

نیتروژن

نیتروژن از جمله مواد شیمیایی مهم و پرکاربرد است و به صورت گاز و خنثی می باشد و می تواند حساسیت مواد مختلف در صنعت را به طور بالایی در برابر اکسیژن پایین بیاورد. در صنایع مختلف از نیتروژن مایع نیز استفاده می شود و جهت ساخت فلزات مختلف مانند فولاد، بسیاری از مصالح ساختمانی مانند بتن ها، جهت خنک کردن راکتورها در موقع انجام واکنش های شیمیایی و غیره استفاده دارد.

پروپیلن

پروپیلن را معمولاً به عنوان یک ترکیب واسطه جهت تولید کردن بسیاری از ترکیبات شیمیایی استفاده می‌ کنند که این ترکیبات عبارتند از:

 1. تولید پروپیلن گلیکول
 2. جهت شوینده ها
 3. رنگ ها
 4. روغن ترمز
 5. تولید کردن پلی اتیلن مورد نیاز در ساخت الیاف مصنوعی
 6. تولید کردن پلی اورتان مورد نیاز برای عایق بندی کف
 7. تولید کردن انواع پلاستیک ها مانند ای بی اس
 8. کلر

کلر از مواد شیمیایی اولیه رایج است که در بازار به اسم کلرین نیز فروخته می شود و کاربردهای مهم زیر را دارد:

 1. برای تولید کردن محصولاتی مانند داروها، پلاستیک ها، برخی از تمیز کننده های صنعتی و خانگی، رنگ ها، ضدعفونی کننده ها و حشره کش ها
 2. برای تصفیه آب ها
 3. برای از بین بردن بسیاری از میکروب ها و باکتری ها در داخل استخرهای شنا
 4. اسید فسفریک

بخش زیادی از اسید فسفریک موجود در دنیا جهت تولید و تهیه کردن کودهای فسفاته مهم به کار می رود. برخی دیگر از کاربردهای اصلی این اسید عبارتند از:

افزودنی در برخی مواد غذایی

در صنعت غذایی این اسید برای تنظیم کردن پی اچ مواد غذایی و نوعی نگه دارنده و حتی ماده شفاف کننده استفاده می کنند.

رفع کردن آثار زنگ زدگی ها و جرم ها:

این اسید فریک اکسید را به فریک فسفات به راحتی تبدیل کرده و زنگ زدگی ها و جرم ها را از بین می برد.

آمونیاک

بیش تر مقدار امونیاکی که تولید می شود در بخش های کشاورزی به کار برده می شود. این ماده در تولید و تهیه کردن کودهای مایع که دارای نیترات آمونیوم، آمونیاک و اوره هستند، استفاده می شود. در تولید و تهیه کردن محصولات زیر نیز کاربرد زیادی دارد:

 1. صنعت رنگ سازی
 2. تولید ماده اسید نیتریک
 3. تولید داروهای حاوی سولفاته
 4. تولید لوازم و وسایل آرایشی
 5. برخی از مصنوعات غیر طبیعی از جمله نایلون ها و ریون ها
 6. تمیز کننده های مهم مانند شیشه پاک کن ها
 7. عامل کمپلکس کننده در بخش های مختلف صنایع معدنی و تولید فلزات
 8. به عنوان خنک کننده های مهم در صنعت چرم
 9. به عنوان واکنشگرها
 10. هیدروکسید سدیم

وقتی که انواع صنایع نیاز به ماده ای شیمیایی قوی باشد، هیدروکسید سدیم وارد عمل می شود. کاربردهای اصلی این ماده شیمیایی مهم عبارتند از:

 1. در صنعت نفت و گاز برای افزایش دادن مقدار ph گل حفاری ها کاربرد دارد و باعث چسبناک شدن این نوع گل ها می شود.
 2. برای کمک به حذف بسیاری از ناخالصی های گوگرد که در نفت خام است.
 3. در صنعت مهم کاغذ سازی برای سفید کردن الیاف های چوب و هضم کردن آن
 4. به عنوان ماده های تمیز کننده و چربی زدایی تجهیزات مهم در منازل
 5. به عنوان پاک کننده های لوله های آب و فاضلاب و اجاق گازها

خرید عمده مواد شیمیایی

انواع مواد شیمیایی صنعتی

در نوع دیگر دسته بندی ها، به دو دسته مواد شیمیایی مانند مواد معدنی و مواد آلی طبقه بندی می شوند که در ساختار اتمی این مواد شیمیایی آلی موادی مانند کربن، اکسیژن و هیدروژن قرار دارد و از رایج ترین ترکیبات آلی در این گروه می توان هیدروکربن ها را اسم برد که برای تولید کردن برخی حشره کش ها و سموم استفاده می شوند. البته برخی از این ترکیبات آلی که کاملا فرار هستند به عنوان آلاینده های محیط زیست نیز هستند.

مواد شیمیایی معدنی جزو ترکیبات معدنی هستند، این ترکیبات پر مصرف به صورت اکسیدهای آهن، اکسیدهای فلزی، برخی عناصر فلزی، فلزات قلیایی خاکی و قلیایی و ترکیبات فلزی واسطه ای می باشند.

از نمونه مواد معدنی فلزات کمیاب، گازهای نیتروژن و فلزاتی گران بها و اکسیژن می توان اشاره کرد که ساختار مولکولی شان ساده تر از ساختار مولکولی می باشد که ترکیبات آلی وجود دارد. برخی از آن ها نیز ساختار کریستالی و سفید دارند مثل فسفر، گوگرد، اکسیدهای تیتانیوم و غیره.

نحوه خرید انواع مواد اولیه شیمیایی

گاهی ما نیاز داریم که بسیاری از انواع مواد شیمیایی را خریداری کنیم، چون بسیاری از این مواد حتی مصارف خانگی دارند و اگر جزو تولید کنندگان و صاحبان صنایع هستید، به طور معمول خرید عمده انواع مواد شیمیایی را جهت تولید کردن و ساخت محصولات خودتان انجام می دهید، پس برای آشنایی پیدا کردن و آگاهی با این مواد شیمیایی و هم چنین خواص هر کدام قبل از خرید انواع مواد شیمیایی ضروری و مهم است. شرکت اسپیناس شیمی شماره جهت خرید عمده مواد شیمیایی و آشنایی با هر کدام از آن ها راهنمایی خواهد کرد.